Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

I edycja konkursu NGOmap na najlepszą inicjatywę lokalną w krajach Partnerstwa Wschodniego

Fundacja Wspólna Europa z siedzibą w Warszawie zorganizowała konkurs dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Celem projektu NGOmap był wybór najlepszych inicjatyw lokalnych z krajów objętych programem Partnerstwa Wschodniego, tj. Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Na stronie internetowej ngomap.eu przedstawiono 78 projektów. Wybrano sześć najlepszych projektów, które otrzymały największą liczbę głosów.

Zdjęcia z konkursu "NGOMap" , źródło: eastbook.eu

Od 17 do 19 października br. laureaci spotkali się w Warszawie. Głównym celem spotkania było stworzenie wspólnej przestrzeni dla uczestników i ekspertów z Rady Konkursowej, dzięki czemu zwycięzcy mogli przedstawić swoje projekty i opracować plany ich realizacji.

Zwycięskie inicjatywy obejmowały szeroki zakres tematów.

Karina Mkhitaryan, prezes ormiańskiej Fundacji Dobroczynności „Yeraz” przedstawiła system opieki zdrowotnej w swoim kraju, który cierpi na poważne braki finansowe i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki dzieciom z cukrzycą. Od kilku lat Fundacja „Yeraz” działa na rzecz dzieci, cierpiących na tę chorobę w tym kraju. Karina szuka międzynarodowego wsparcia dla swoich działań.

Nilufar Azimli reprezentuje organizację „Zdrowy rozsądek” z Sumgaitu w Azerbejdżanie. Sumgait to małe miasteczko, położone w pobliżu stolicy kraju, Baku. Nilufar chciałaby stworzyć akademię sztuki, tj. miejsce dla młodych, utalentowanych ludzi, gdzie mogliby oni pracować, organizować szkolenia, seminaria na temat sztuki i zapraszać znanych artystów.

Olga Szawela, studentka z Białorusi, z entuzjazmem opowiadała o swoim pomyśle stworzenia klubów dyskusyjnych dla dorosłych. Ma problemy z rejestracją organizacji, brakiem miejsca na przeprowadzenie debat, a także problemy ze znalezieniem nauczycieli i mentorów.

Eugenia Radu z Calarasi w Mołdawii podzieliła się swoimi planami otwarcia centrum młodzieżowego. Głównym problemem jest brak odpowiedniego zaopatrzenia i finansowania.

Taras Borkowski z Żytomierza na Ukrainie podkreślił znaczenie nowych mediów, demokratyzacji i dostępu obywateli do środków wiedzy publicznej. Obecnie opracowuje elektroniczny systemem zarządzania miastem.

W wyniku współpracy członków komisji i zwycięzców konkursu powstały plany, dotyczące dalszego rozwoju proponowanych inicjatyw. Fundacja „Yeraz” nawiązała kontakt z polskimi firmami medycznymi i teraz istnieje możliwość wysłania pomocy medycznej do Armenii. Eksperci pomogli w opracowaniu planów działań dla inicjatyw z Azerbejdżanu i Białorusi. Istnieje duża szansa, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy usłyszymy o pierwszych debatach, zorganizowanych w Mińsku przez Olgę. Eugenia z Mołdawii 10 listopada już otworzyła centrum młodzieżowe. Eksperci zaproponowali, jak zrobić z centrum młodzieżowego w Calarasi inicjatywę stabilną i długoterminową. Wszyscy zwycięzcy są teraz w kontakcie z ekspertami, więc spotkanie było dopiero początkiem ich współpracy.

Wyniki pierwszej edycji pokazują, że projekt NGOmap.eu jest dobrym przykładem wykorzystania narzędzi Web 2.0 w celu pomocy inicjatywom obywatelskim w krajach Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie stało się doskonałą okazją do zbudowania platformy wymiany doświadczeń pomiędzy działaczy organizacji pozarządowych z Unii Europejskiej i krajów sąsiadujących. Kolejna edycja konkursu planowana jest na maj-czerwiec 2013 roku.

Projekt „NGO Map – łącząc najlepsze inicjatywy lokalne Europą Wschodniej i Zachodniej” był realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej oraz Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Tłumaczenie: ASB

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY