Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Gruzja i nowy rząd: aresztowanie byłego ministra spowodowało wzrost napięcia społecznego i politycznego

Baczo Achalaja, jeden z kluczowych sojuszników prezydenta Saakaszwilego, został aresztowany wraz z dwoma wyższymi dowódcami wojskowymi. Ponieważ zaostrza się konflikt między byłym i nowym rządem, dotychczasowa dobra międzynarodowa reputacja Gruzji jest zagrożona. Wydaje się jednak, że kraj przechodził już trudniejsze momenty…

Luty 2012 (z lewej): minister obrony Gruzji Baczo Achalaja i minister obrony USA Leon Panetta, autor: Ministerstwo Obrony, źródło: Flickr

Aresztowanie Baczo Achalaja

Baczo Achalaja, jedna z najbardziej wpływowych postaci poprzedniego rządu, został aresztowany pod zarzutem nadużycia władzy i stosowania tortur. 32-letni były Minister Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych opuścił Gruzję wkrótce po wyborach parlamentarnych. Po powrocie, na początku listopada został natychmiast aresztowany.

Nad głową Baczo Achalaja już dawno zbierały się gradowe chmury, spowodowane krążącymi od wielu lat pogłoskami o jego sadystycznych skłonności. Po wybuchu skandalu na temat niedozwolonych metod więziennych, Baczo Achalaja został jako pierwszy oskarżony publicznie, mimo iż w tym czasie nie był bezpośrednio związany z systemem więziennictwa. Część społeczności była rozczarowana werdyktem. Oczekiwano, że zarzuty wobec niego będą znacznie surowsze ze względu na jego skłonności. Wersja prokuratury stała się przedmiotem żartów użytkowników Facebooku. W jednym z dowcipów Achalaja dręczy członków armii, spokojnie obierając jabłka w swoim gabinecie.

Ponieważ nowy rząd obrał sobie za punkt honoru „przywrócenie sprawiedliwości”, oczekuje się, że Achalaja może dołączyć do niektórych byłych kolegów. Pomimo mocnego poparcia społeczeństwa, granica między wykonywaniem sprawiedliwości i prześladowaniem politycznym coraz bardziej się zaciera.

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/CivilGe/status/268984164345323520″]

Twitter: Kontrowersje wokół uwięzienia Achalai, gdzie znajdują się również „fani” ministra, za którego rządów prowadzono intensywne działania przeciw przestępczości zorganizowanej.

Jak zareaguje NATO?

Oświadczenie sekretarza generalnego NATO, Andersa Fogh Rasmussena, było pierwszą międzynarodową krytyką nowego rządu. Wyraził on zaniepokojenie faktem aresztowania przeciwników politycznych w Gruzji. Komentarz Rasmussena wywołał ożywioną dyskusję wśród Gruzinów, a strona sekretarza generalnego na Facebooku zapełniła się komentarzami obywateli. Niektórzy popierali go, inni wyrażali dezaprobatę dla jego poglądu. W swojej odpowiedzi sekretarz generalny zaapelował o redakcję komentarzy w oficjalnym języku NATO – rzekomo nikt nie zna języka gruzińskiego…

Zwolennicy Saakaszwilego, żyjący w obawie o własną przyszłość, twierdzą, że Achalaja jest teraz więźniem politycznym. Dochodzenie dopiero się rozpoczęło, wydaje się jednak, że sporo brakuje Achalaji, aby odegrać podobną rolę w Gruzji jak Julia Tymoszenko na Ukrainie.

Giorgi Lomsadze, Eurasianet

Członkowie Zjednoczonego Ruchu Narodowego oświadczyli, że aresztowanie wstrzyma proces integracji Gruzji z NATO i UE, będący przecież głównym celem obu rządów. Sprawa ta więc staje się naczelnym motywem lokalnej propagandy politycznej. Jedną z jej odmian jest interpretacja procesu Achalaja jako politycznej zemsty. Stosunek do tej sprawy zależy od opcji politycznej.

Cóż, gruzińska reputacja międzynarodowa i tak bardziej ucierpieć na tym nie może…

Tłumaczenie: ASB

Czytaj: Rok wyborów w Gruzji – inne teksty autorki

Czytaj: Gruzja na ukraińskim szlaku – komentarz Krzysztofa Nieczypora

W tym tygodniu ukarze się komentarz gruzińskiego autora Eastbook.eu, Beki Chedii na temat poszukiwania sprawiedliwości przez nowy rząd gruziński

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY