Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Stefan Fule rozwiewa ukraińskie nadzieje

Komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, Stefan Fule, nie pozostawia złudzeń w sprawie ukraińskich nadziei na rychłą organizację szczytu Unii i Ukrainy oraz podpisania Umowy o Stowarzyszeniu.

Stefan Fule. Źródło: ec.europa.eu

Stefan Fule. Źródło: ec.europa.eu

Stefan Fule występując w czwartek (29.11.2012) podczas Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w Sztokholmie rozwiał nadzieje ukraińskich władz odnośnie organizacji szczytu UE-Ukrainia i podpisania Umowy Stowarzyszeniowej w najbliższym czasie. Według Komisarza spotkanie unijnych i ukraińskich polityków nastąpi nie wcześniej niż za rok, tj. w listopadzie 2013 r. na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Ponadto komisarz Fule postawił warunek, iż aby w ogóle możliwa była rozmowa o Umowie o Stowarzyszeniu Bruksela musi zobaczyć „zdeterminowane działania ukraińskiego rządu i nowego parlamentu w celu rozwiania dobrze znanych i często powtarzanych obaw”.

Przypomnijmy: Umowa o Stowarzyszeniowa miała zostać podpisana podczas ostatniego szczytu UE-Ukraina w Warszawie, w grudniu 2011 r., w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Głównie z powodu uwięzienia byłej premier Julii Tymoszenko i innych przedstawicieli opozycji Bruksela wstrzymała rozmowy z władzami w Kijowie decydując się jedynie na parafowanie Umowy w marcu br. Dalsze negocjacje na ten temat utrudnia negatywna ocena międzynarodowych misji obserwacyjnych dotyczących przebiegu październikowych wyborów Rady Najwyższej Ukrainy.

Zobacz całość wystąpienia Stefana Fule:

Źródło: euractiv.com

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY