Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawia nie zgadza się na rosyjski konsulat w Naddniestrzu

Władze Mołdawii odbierają zasłużone pochwały ze strony europejskich polityków za postępy w dążeniu do integracji z Unią Europejską. Problemem dla Kiszyniowa są za to napięte stosunki z Federacja Rosyjską.

Granica mołdawsko-naddniestrzańska. Za siatką rosyjski wóz opancerzony. Autor: Monika Kawecka

Granica mołdawsko-naddniestrzańska. Za siatką rosyjski wóz opancerzony. Autor: Monika Kawecka


W trakcie wizyt Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso  (30.11.12) oraz prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (03.12.12) mołdawscy gospodarze usłyszeli wiele ciepłych słów pod swoim adresem. Obaj europejscy politycy zapewniali w Kiszyniowie o wsparciu Mołdawii w ich dążeniu do integracji z Unią Europejską, w tym w negocjacjach nad Umową o Stowarzyszeniu i o utworzeniu Strefy Wolnego Handlu z Unią.  – Naszym wspólnym celem jest zakończenie negocjacji do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec przyszłego roku– zapewnił Barroso.

Tymczasem nie ustają rosyjskie naciski na Kiszyniów w sprawie otwarcia konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w stolicy Naddniestrza, Tyraspolu. Zdaniem przewodniczącego Dumy Państwowej Siergieja Naryszkina, powstanie placówki w Naddniestrzu jest dla Moskwy, „kwestią priorytetową”. Z kolei Siergiej Gubarew, przedstawiciel MSZ ds. zadań specjalnych, stwierdził, że Rosja znajdzie sposób, by rozwiązać ten problem, mając na względzie interes Rosjan zamieszkujących Naddniestrze.

Wczoraj premier Mołdawii Vlad Filat odniósł się do tych zapowiedzi uczestnicząc w jednym z programów w mołdawskiej telewizji:- Konsulat w Tyraspolu może być otworzony tylko w przypadku  spełnienia warunków określonych w prawie krajowym i międzynarodowym. W tej chwili kryteria  wymienione w Traktacie Wiedeńskim i naszym ustawodawstwie nie zostały spełnione. Mam tu na myśli negocjacje między mołdawskimi i rosyjskimi ekspertami, sytuację wokół rosyjskiej armii i broni w Naddniestrzu itp. Tak więc, obecnie konsulat nie może być otworzony. Po spełnieniu tych warunków nie widzę żadnych problemów, aby tak się stało – powiedział mołdawski szef rządu.

Jak informuje mołdawska prasa podobnego zdania jest prezydent Mołdawii Nicolae Timofti, który stwierdził, że rosyjski konsulat w Tyraspolu może zostać otwarty dopiero wtedy, kiedy Rosja wycofa swoje wojska z Naddniestrza.  Z kolei przewodniczący mołdawskiego parlamentu Marian Lupu obwarował otwarcie konsulatu warunkiem dokonania postępu w rozmowach na temat statusu Naddniestrza.

Źródła: infotag.md, allmoldova.com, basa.md, rosbalt.ru, pmrinform.com

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY