Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraińscy posłowie nie będą głosować za kolegów

Rada Najwyższa Ukrainy na ostatniej sesji odchodzącego składu parlamentu uchwaliła zmiany w ustawie dotyczącej prac organu ustawodawczego. W wyniku przyjętych poprawek nowi posłowie będą mogli głosować tylko za siebie.Poprawiony regulamin ma ukrócić powszechny do tej pory w ukraińskim parlamencie zwyczaj głosowania za nieobecnych posłów.

Rada Najwyższa Ukrainy. Źródło: wikimedia.org

Rada Najwyższa Ukrainy. Źródło: wikimedia.org


Według ukraińskiej konstytucji posłowie do Rady Najwyższej Ukrainy są zobowiązani do osobistego głosowania w parlamencie. Jednakże zgodnie z przyjętą praktyką ukraińscy parlamentarzyści nagminnie głosowali za swoich kolegów i koleżanki z partii. Ten proceder mają ukrócić przyjęte wczoraj zmiany do ustawy regulującej pracę parlamentu.

Nowy regulamin przewiduję, że przed otwarciem każdej sesji plenarnej parlamentu będzie odbywała się rejestracja posłów, która potwierdzi tożsamość parlamentarzystów ich osobistym podpisem. Głosowanie będzie możliwe tylko za pomocą systemu elektronicznego pozwalającego na identyfikację posła. Ponadto po każdym głosowaniu posłowie będą mogli zażądać wyświetlenia nazwisk osób, które wzięły w nim udział.

Zmiany zostały przegłosowane zarówno głosami rządzącej Partii Regionów, jak i posłów opozycji. W zamian za poparcie partii władz dla zmian opozycja zgodziła się na dodanie do ustawy zapisów o zakazie blokowania trybuny podczas sesji oraz przeszkadzania w pracy innym posłom. – Pamiętam przypadki, gdy wyciągano karty do głosowania, w gniazda do wkładania kart wkładano monety, guziki itp. – skarżył się poseł Partii Regionów, Wołodymyr Makejenko.

Z kolei członek partii opozycyjnej napisał na swoim twitterze:

[blackbirdpie id=”276634160934838272″]

„Przeszła sprawa osobistego głosowania, teraz: 1) czy Janukowycz podpisze? i 2) czy regionałowie będą ją wykonywać? Jeśli nie – będziemy blokować i tyle.”


– Te zmiany to rzeczywiście kompromisocenia ukraiński politolog Wołodymyr Fesenko – Trzeba powstrzymać tą haniebną praktykę głosowania cudzymi kartami. Inna sprawa, czy to będzie przestrzegane. To pytanie otwarte.

A tak wyglądało to do tej pory:


Źródła: pravda.com.ua, radiosvoboda.com, unian.ua ria.ru,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY