Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Telewizja Biełsat obchodzi dziś piąte urodziny

Telewizja Biełsat obchodzi dziś swoje piąte urodziny. Biełsat już od 5 lat dla Białorusinów mieszkających pod rządami Aleksandra Łukaszenki. Autorzy i pracownicy stacji zapraszają dziś na spotkanie urodzinowe.

Zespół telewizji Biełsat. Źródło: wikimedia.org

Zespół telewizji Biełsat. Źródło: wikimedia.org


Niezależna w stosunku do mińskich władz Telewizja Biełsat nadaje na Białorusi od 10 grudnia 2007 roku. Pomysł stworzenia kanału telewizji satelitarnej adresowanego do Białorusinów powstał w odpowiedzi na prośby ze strony białoruskiej opozycji. Projekt wspierany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych został poparty przez polski Sejm stając się jednym z priorytetów Polski w dziedzinie wspierania rozwoju demokracji za naszą wschodnią granicą. Od początku pracami redakcji kieruje dyrektor stacji – Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Od 2007 roku Biełsat dostarcza nie tylko informacji i publicystyki na tematy białoruskie, ale również jest producentem ponad 200 filmów dokumentalnych i reportaży o dzisiejszej Białorusi. Praca dziennikarzy Biełsatu jest szczególnie narażona na działania władz. Do dziś stacja nie uzyskała akredytacji ze strony białoruskich władz, w związku z czym pracownicy kanału nie są chronieni prawem dziennikarskim i sa narażeni na zatrzymania i aresztowania. Nagrany na Białorusi materiał jest przesyłany do Warszawy, gdzie jest opracowywany.

Niestety, od 26 listopada br. telewizja Biełsat skróciła długość nadawania swoich programów ze względu na ograniczenia finansowe. Brak środków na dalsze funkcjonowanie części programów zmusiło stację do ograniczenia czasu emisji serwisów informacyjno-publicystycznych (więcej na ten temat: Telewizja Biełsat ogranicza nadawanie).

Dziś (10.12.2012) Telewizja Biełsat zaprasza swoich sympatyków i osoby zainteresowane Białorusią na obchody urodzin. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc pierwszeństwo będą miały osoby, które jako pierwsze potwierdzą swoje uczestnictwo pod adresem [email protected] ze słowem „pokaz” w tytule maila.

Zobacz życzenia dla telewizji od Aleksandra Smolara:

Program urodzin

•  Podsumowanie dokonań stacji i premiera dokumentu „Wybory bez wyboru” w reż. Mikołaja Wawrzeniuka (24 min) – godz. 18 •  Dokument o wrześniowych wyborach parlamentarnych – pokazujący faktyczny stan białoruskiej „demokracji” – bez swobody działań politycznych i możliwości uczestniczenia w kontroli procesu wyborczego, za to z przypadkami bicia i zastraszania dziennikarzy i demokratycznych aktywistów.

Urodzinowy maraton filmowy (godz. 20)

W programie:

•  „Pałuta Badunowa” reż. Walery Mazynski (41 min) Film o kobiecie – polityku – pierwszej minister powstałego w 1918 rządu Białoruskiej Republiki Ludowej, a także ofierze stalinowskich represji.

•  „Strach w krainie spokoju” reż. Kaciaryna Bortnik (43 min). Dokument śledczy o wybuchu w mińskim metrze w kwietniu 2011 r. – podający w wątpliwość ustalenia procesu, w wyniku którego na śmierć skazano dwójkę oskarżonych.

•  „Archimandryta” reż. Jerzy Kalina (51 min) Film o ojcu Gabrielu – prawosławnym mnichu z Podlasia budującym pustelnię we wsi Odrynki nad Narwią – która stała się miejscem pielgrzymek okolicznej ludności.

•  „Gospodarz” reż. Rymwid Błaszczak (27 min) Opowieść o ludowym artyście rzeźbiarzu Michaile Tarasiuku – który swoją twórczością stara się w dowcipny sposób skomentować białoruską rzeczywistość, często ku konsternacji władz.

Miejsce: kino KC, ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY