Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Inauguracja nowego parlamentu na Ukrainie

Dziś, 12 grudnia, odbywa się pierwsze posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy wybranej w październikowych wyborach. W dniu inauguracji, rozpoczętej od uroczystej przysięgi i hymnu narodowego, nie zabrakło bijatyki, wizerunku Juli Tymoszenko i dziewcząt z FEMEN.

Budynek Rady Najwyższej Ukrainy. Autor Krzysztof Nieczypor

Budynek Rady Najwyższej Ukrainy. Autor Krzysztof Nieczypor


Posiedzenie otworzył najstarszy wiekiem pośród nowych deputowanych, 79-letni poseł Efim Zwjagylskyj. Następnie deputowani odśpiewali hymn Ukrainy przy współudziale chóru. Na sali nie był obecny prezydent Wiktor Janukowycz, który złamał w ten sposób dotychczasową tradycję obecności głowy państwa podczas inauguracyjnej sesji Rady Najwyższej.

Zobacz inaugurację nowego parlamentu:


Już pierwszego dnia pracy nowego parlamanetu nie obyło się bez skandali z udziałem nowo wybranych członków Rady. Podczas zgłaszania posłów do frakcji parlamentarnych dwóch deputowanych, wybranych z listy Zjednoczonej Opozycji, odmówiło wstąpienia do opozycyjnej frakcji. W reakcji na „zdradę” posłowie opozycji (ubrani w reprezentacyjne koszulki z wizerunkiem uwięzionej Julii Tymoszenko) starali się nie dopuścić dwóch posłów do wejścia na salę w trakcie składania przysięgi. Doszło do przepychanek, w których po raz pierwszy w tej kadencji użyto siły („zdrajcy” otrzymali kilka ciosów pięścią w głowę).

Całą sytuację skomentował na twitterze jeden z posłów opozycji, Andrij Szewczenko:

[blackbirdpie id=”278604699203153920″]

„J**ny wstyd.”

W dniu inauguracji nowego parlamentu nie mogło zbraknąć także aktywistek FEMEN, które starały się wedrzeć do budynku parlamentu przebrane za konie. Hasło feministycznego happeningu to: „Posłowie są końmi oligarchów”. Przedsięwzięcie zakończyło się szybką interwencją milicji.

 Zobacz szturm aktywistek FEMEN na budynek ukraińskiego parlamentu:


Jeszcze dziś, oprócz zgłoszenia frakcji parlamentarnych, ma zostać wybrany przewodniczący parlamentu, a także posłowie spróbują wskazać premiera nowego rządu. Kandydatem na stanowisko szefa Gabinetu Ministrów jest urzędujący premier Mykoła Azarow, zgłoszony przez prezydenta Wiktora Janukowycza oraz Wołodymyr Rybak zgłoszony przez Partię Regionów.

Przypomnijmy: zgodnie z wynikami wyborów Partia Regionów uzyskała 185 mandatów poselskich, Zjednoczona Opozycja – 101, UDAR – 40, Swoboda – 37, Komuniści – 32. Pozostałe 50 miejsc w parlamencie zajmują przedstawiciele mniejszych partii oraz posłowie niezależni. W parlamencie zostało zarejestrowanych 445 posłów (na 450 miejsc). Ze względu na uznanie wyborów w pięciu jednomandatowych okręgach wyborczych przez ukraińską Centralną Komisję Wyborczą za przeprowadzone nie zgodnie z prawem, pięć miejsc zostaje tymczasowo niobsadzonych. Wybory w tych okręgach zostaną powtórzone w późniejszym, nieznanym jeszcze terminie.

Zobacz podsumowanie dzisiejszych wydarzeń:

Źródła: lb.ua, korrespondent.net, pravda.com.ua,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY