Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Dyplomaci Polski, Szwecji i Bułgarii w podrózy po krajach Kaukazu Południowego

Ministrowie Spraw Zagranicznych Szwecji Carl Bildt, Bułgarii Nikołaj Mładenow i Polski Radosław Sikorski oraz szef kancelarii prezydenta RP Jacek Michałowski odwiedzili państwa Kaukazu Południowego. Europejscy politycy przylecieli na Kaukaz rozmawiać o efektach współpracy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.

Mapa Kaukazu Południowego. Źródło: goole maps

Mapa Kaukazu Południowego. Źródło: goole maps


W stolicy Azerbejdżanu szefowie dyplomacji Szwecji i Bułgarii oraz Jacek Michałowski (szef kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zastępował w pierwszej części podróży ministra Sikorskiego) spotkali się 12 grudnia z prezydentem Ilhamem Alijewem i azerskim ministrem spraw zagranicznych Elmarem Mammadyrowem. Głównym tematem rozmów były sprawy energetyczne (zwłaszcza tzw. południowego korytarza gazowego), a także sytuacja wewnętrzna w Azerbejdżanie i kwestia przestrzegania praw człowieka oraz uregulowanie konfliktu karabaskiego. Europejscy politycy spotkali się również z przedstawicielami organizacji pozarządowych Azerbejdżanu (więcej na ten temat tutaj).

Zobacz relacje ze spotkania z prezydentem Alijewem (jęz. azer.)


Następnego dnia (13.12.2012) politycy udali się do Tbilisi, gdzie przywitała ich minister spraw zagranicznych Gruzji Maja Pandżikidze. Europejscy dyplomaci udali się potem na spotkanie z premierem Bidziną Iwaniszwili, po którym wyrazili nadzieję, że Gruzja utrzyma dotychczasowy, proeuropejski kierunek. Panowie unali, że w obecnych warunkach politycznej kohabitacji w Gruzji bardzo ważne jest  przestrzegania praworządności i wezwali do rozpoczęcia dialogu między rządem a opozycją. Przedstawiciele UE wzięli także udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Saakaszwilego, a także spotkali się z reprezentantami kierowanej przez niego partii Zjednoczonego Ruchu Narodowego.

Zobacz relacje ze spotkania z prezydentem Saakaszwilim:


Ostatnim punktem podróży europejskich dyplomatów był Erywań, stolica Armenii, gdzie spotkali się z prezydentem Serżem Sarkisjanem, premierem Tigranem Sarkisjanem i szefem MSZ Edwardem Nalbandianem. Po spotkaniu z Nalbandianem. Sikorski podkreślił, że do czasu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, zaplanowanego na jesień 2013 roku, Armenia ma szansę na wynegocjowanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Jeszcze w grudniu bieżącego roku Armenia ma podpisać umowę o ułatwieniach wizowych, która przewiduje obniżkę cen wiz oraz ich zniesienie np. dla naukowców.

Zobacz relacje ze spotkania z ministrem Nalbandianem (jęz. orm.)

 
Tak spotkania w krajach Kaukazu Południowego podsumował minister Sikorski: – Nasza wizyta w krajach Kaukazu jest wyrazem naszej troski, ale też zachęty. Troski o to, że wzrastają napięcia w regionie, a zachęty do realizowania pozytywnego scenariusza (…). Chcieliśmy zachęcić partnerów do usuwania przeszkód i realizowania agendy demokratyzacyjnej w swoich krajach. We wszystkich krajach regionu odbędą się w przyszłym roku wybory prezydenckie.

Źródła: panarmenian.net, tert.am, civil.ge, novinite.com, news.day.az,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY