Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina i Polska: dialog artystyczny

14 grudnia w stolicy Ukrainy odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Artystycznej imienia Kazimierza Malewicza 2012. Nagroda ta została zainicjowana przez Instytut Polski w Kijowie. Powyższe wydarzenie wywołało u mnie refleksję, że Ukrainę i Polskę łączy nie tylko polityka czy piłka nożna, a również sztuka. Przypomnijmy sobie woebce tego niektóre wydarzenia artystyczne 2012 roku, łączące Polskę i Ukrainę.

Nagroda imienia Kazimierza Malewicza 2012, źródło: facebook.com/alex.zakletsky

Wydarzenie pierwsze

W Kijowie odbyło się wręczenie Nagrody imienia Kazimierza Malewicza. Przyznawana jest ona raz na dwa lata, i nie jest o nią tak łatwo. Tym razem walczyły trzy młode Ukrainki. Każda z nich ma już na swoim koncie niejedną wystawę, ale zwyciężczynią tym razem została Żanna Kadyrowa, artystka z Kijowa. Uzyskała nie tylko nagrodę pieniężną, ale również możliwość pracy w 2013 roku w Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Zamek Ujazdowski w Warszawie, źródło: csw.art.pl

Ceremonia wręczenia miała niecodzienny charakter. Po raz pierwszy wydarzenie artystyczne na takim poziomie transmitowano na żywo. Można ją było oglądać na stronie „Radio Swoboda”. Miejscem przeprowadzenia imprezy został Narodowy Kompleks Kulturalno-Artystyczny „Mystećkyj Arsenał”.  Według słów Żanny Kadyrowej nagroda ta pomoże jej w lepszym realizowaniu siebie. Szczególnie ucieszyła ją możliwość pracy w CSW.

A propos, w 2012 roku w Polsce odbyły się już dwie wystawy Kadyrowej. Jedna z nich miała miejsce w już wspomnianym Zamku Ujazdowskim (wystawa indywidualna „Asfalt”). Dzieła artystki można było obejrzeć również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Co do kijowian, to Żanna Kadyrowa jest im znana dzięki swym rzeźbom ulicznym. Przykładowo w pobliżu stacji metra „Pałac Ukraina” możemy podziwiać ozdobione kafelkami ławki betonowe w kształcie wykresów ekonomicznych.

Ławy-wykresy, źródło: panoramio.com

Wydarzenie drugie

W lecie PinchukArtCentre zorganizowało program wymiany, popularyzujący i wspierający nowe pokolenie ukraińskich artystów za granicą oraz przedstawiający dynamiczne spojrzenie na młodą sztukę polską na Ukrainie. Wydarzenie miało nazwę „Transfer”. Przez cały miesiąc dzieła młodych artystów z Polski można było oglądać w PinchukArtCentre.

Chciałabym tutaj się skupić na utworach Nicolasa Grospierre. Ten polski artysta przywiózł do Kijowa projekt pod tytułem „Bank”. Instalacja zawierała serię zdjęć opuszczonego amerykańskiego banku oraz fotograficzną rekonstrukcję bankowego skarbca. Według autora „Bank” jest metaforą chciwości.

Projekt Bank, źródło: grospierre.art.pl

Wydarzenie trzecie

W 2012 roku w Kijowie odbyło się również Biennale sztuki współczesnej. Na Arsenale 2012 zorganizowane zostały trzy wystawy przedstawiające dzieła polskich i ukraińskich artystów.

Pewnie najbardziej zauważalną wśród nich była wystawa „Podwójna gra”. Projekt wyróżniał się tym, że sztuka wizualna została zestawiona z instalacjami i performancami. Ukraińscy i polscy artyści pracowali wspólnie, a wystawa została otwarta w przededniu Euro-2012 i potrwała przez kilka miesięcy.

Wystawa „Podwójna gra”, źródło: tochka.net

Są to oczywiście tylko wybrane, ale dosyć znamienne wydarzenia. Ukraina i Polska to nie tylko dwa sąsiadujące ze sobą państwa. Są to państwa gotowe do dialogu międzykulturowego.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesariewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY