Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Jak obywatel Białorusi może założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce

Drodzy czytelnicy, chciałbym w swoich artykułach omówić proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. W Internecie jest wiele artykułów na ten temat, podczas gdy konsekwentnego i zrozumiałego opisu, co robić krok po kroku – brak. Pozostają tylko płatne usługi prawnika albo wpisy na forach.

Rejestracja (1)

Część 1. Wstęp. Podpis elektroniczny.

Ponieważ nie jestem prawnikiem i ekspertem w tej dziedzinie, to opiszę ten proces w kilku artykułach, jak to się mówi, na własnym przykładzie. Jeszcze nie założyłem jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce, ale opowiem po kolei, co zrobić, tj. gdzie iść, jak wypełnić, itp. Czy rady będą przydatne? Zobaczmy, dla mnie to jest również pierwsze takie doświadczenie. Przejdę drogę założenia jednoosobowej działalności gospodarczej konsekwentnie, bez pośpiechu i szczegółowo opowiadając Wam o swoich porażkach i sukcesach.

Więc zaczynajmy.

W Polsce synonimem białoruskiego „przedsiębiorcy indywidualnego” jest „jednoosobowa działalność gospodarcza”. Posiadacze statusu uchodźcy i Karty Polaka mogą założyć firmę w Polsce na tych samych zasadach, co Polacy.

W Polsce jednoosobową działalność gospodarczą reguluje Ustawa o działalności gospodarczej z 19.11.1999 r.

Można, oczywiście, próbować zarejestrować się za pomocą inkubatora przedsiębiorczości – to taka strona internetowa, gdzie rejestrujesz się i masz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej za określoną opłatą. Przykładem takiego inkubatora jest strona www.aipkielce.pl. Jeśli nie chce Ci się iść do urzędu skarbowego i myśleć za dużo, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Płacisz i masz założoną firmę.

Osobiście wolę zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą samodzielnie, ponieważ nie mam za dużo pieniędzy, a doświadczenie zdobyte tą drogą jest bardzo ważne. Oprócz tego, jeśli się dobrze orientuję, to założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest darmowe (być może są jakieś drobne opłaty, ale o tym później), a oddawanie sprytnym konsultantom własnej krwawicy to nie dla mnie, pewnie jak dla wielu z nas.

Najpierw trzeba zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w Ewidencji Działalności Gospodarczej. W tym celu korzystam ze specjalnej strony internetowej www.firma.gov.pl, tj. strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, opracowanej w ramach programu rozwoju gospodarczego UE, finansowanego ze środków unijnych.

Po złożeniu wniosku Twoje dane są automatycznie wpisywane w US, GUS, ZUS/KRUS (Urząd Skarbowy, Główny Urząd Statystyczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych/Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

Można wypełnić wniosek przestarzałą metodą, tj. bezpośrednio w Urzędzie miasta lub gminy w miejscu zameldowania. Ale my, jako ludzie idący z duchem czasów, zrobimy wszystko online.

Dlatego też musisz wyrobić sobie „podpis elektroniczny”. Można skorzystać z kwalifikowanego certyfikatu, zasadniczo podpisu elektronicznego, który można zamówić w specjalnych firmach za określoną sumę, ale my skorzystamy z darmowej wersji, czyli z Profilu Zaufanego ePUAP. Pierwszym krokiem będzie rejestracja konta na stronie www.epuap.gov.pl. Tu zarejestrujesz „podpis elektroniczny”.

Naciśnij „Zarejestruj się” w prawym górnym rogu strony. Wypełnij wymagane pola rejestracji (obrazki 1, 2, 3).

Obrazek 1: w pierwszej kolumnie trzeba wypełnić Pierwsze imię, Drugie imię, Nazwisko – zgodnie z danymi z Twojej karty pobytu. Wpisz również PESEL – krajowy numer identyfikacyjny w Polsce, nadawany w ciągu 3 dni przez urząd miasta lub gminy w miejscu zameldowania. Zameldowanie (miejsce rejestracji) można uzyskać w tym samym urzędzie, właściciel lokalu powinien to zrobić. NIP-u jeszcze nie masz, więc dwa razy wpisz swój adres e-mail.

Rejestracja (2)

Obrazek 2: wpisz login na stronie. Przy jego pomocy możesz wejść na swoje konto. Następnie wybierz logowanie przy pomocy hasła i dwukrotnie wpisz swoje hasło, które powinno zawierać od 8 do 32 znaków, w tym co najmniej jedną cyfrę i jeden znak specjalny.

Rejestracja (3)

Obrazek 3: wpisz cyfry z obrazku zabezpieczającego, postaw ptaszek, że przeczytałeś Warunki korzystania z ePUAP i kliknij przycisk Załóż konto.

Rejestracja (4)

Obrazek 4: wprowadź niezbędne dane Twojego miejsca zameldowania. To proste, trzeba wpisać miasto i wszystkie pola wypełnią się automatycznie aż do gminy. Następnie wpisz ulicę, numer domu, lokalu, numer poczty twojej okolicy (można znaleźć tu www.placowki.poczta-polska.pl) i Twój kod pocztowy (można znaleźć tu www.kody.poczta-polska.pl). Dalej kliknij Zakończyć. To wszystko – masz założone konto na stronie. Pozostał tylko jeden drobiazg – trzeba założyć niezbędny nam profil zaufany ePUAP.

Profil zaufany ePUAP (elektroniczna platforma usług publicznych) jest bezpłatną metodą uwierzytelniania podmiotu poprzez elektroniczny kontakt z administracją.

Wróć do strony głównej i kliknij w prawym górnym rogu Zaloguj się. Wpisz założony login i hasło.

Rejestracja (5)

Gdy wejdziesz, kliknij przycisk Załóż profil zaufany, który wygląda tak: patrz obrazek 5, a następnie kliknij ponownie nowy przycisk Załóż profil zaufany (z zielonym plusem w kółeczku).

Pojawia się formularz, który trzeba wysłać, aby otrzymać profil zaufany. Pola zostały już wypełnione automatycznie z Twojego konta, pozostaje tylko wpisać aktualny e-mail. Wpisz i kliknij Złożyć wniosek.

Po tym na twoją pocztę przyjdzie specjalny kod, który trzeba będzie wpisać w kolumnie na ekranie.

Wszelkie niezbędne działania zostały już podjęte – teraz pozostaje tylko pójść z dokumentami (karta pobytu, zameldowanie, jeśli konieczne – dokument potwierdzający PESEL) do jednego z punktów „potwierdzenia” i potwierdzić twój profil zaufany ePUAP.

Wykaz takich punktów można znaleźć na tej samej stronie internetowej. Po ponownym kliknięciu na przycisk (obrazek 5) i na środku ekranu na przycisk Lista punktów potwierdzających, podajesz swój adres, i wtedy możesz zobaczyć najbliższe punkty potwierdzenia. Następnie idziesz (masz 14 dni, potem musisz składać wniosek ponownie) i pytasz, gdzie można potwierdzić profil zaufany ePUAP. Podpisz kilka dokumentów i voila – twój profil jest gotowy.

Tak w ogóle, to profil ePUAP daje dużo więcej możliwości w sprawach składania oświadczeń, skarg i innych dokumentów ze wszystkich dziedzin życia, nie wychodząc z domu. Na stronie internetowej można zapoznać się z zaletami tego systemu.

Możemy teraz przejść do kolejnego etapu rejestracji, czyli zgłoszenia oświadczenia do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Opowiem o tym w drugiej części swojego artykułu.

Bardzo chciałbym znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: Gdzie można zobaczyć rodzaje działalności dla przedsiębiorców w Polsce? Czy trzeba określać rodzaj działalności podczas założenia? Czy są jakieś opłaty miesięczne, poza podatkami? Jakie są formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy można zatrudnić pracowników? Czy można otrzymać zwrot podatku VAT, i jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy muszę mieć pieczątkę? Czy muszę mieć konto w banku? Jak otrzymać NIP (czy przyznawany jest automatycznie)? Jak uzyskać REGON (czy przyznawany jest automatycznie)?

Razem z Wami w następnych częściach artykułu (planowane są trzy części) będę szukać odpowiedzi na te pytania. I równolegle poszukam polskich organizacji non-profit, które mogą pomóc w założeniu i działalności przedsiębiorczej.

Jeżeli są nieścisłości w tekście lub możesz mi pomóc ciekawym materiałem na ten temat, to proszę o przesłanie swoich materiałów i pomysłów na e-mail: [email protected].

W ten sposób bardzo mi pomożesz, bo na podstawie trzech artykułów zostanie stworzony ostatni artykuł, a na jego bazie broszura dla Białorusinów, wyjeżdżających do Polski.

O autorze:

Wiaczasłau Dzijanau: Ur. 4 marca 1987 roku. W wyborach prezydenckich w 2010 roku był mężem zaufania kandydata na prezydenta Republiki Białorusi Jarosława Romańczuka. Laureat nagrody „Kocham Białoruś” 2012 w kategorii „Polityka”. Wiosną 2012 roku otrzymał status uchodźcy politycznego w Polsce. Obecnie koordynator kampanii obywatelskiej „Rewolucja poprzez sieci społeczne”. Prezes Fundacji „Integracyjny most” w Polsce.

Tłumaczenie: ASB

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY