Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Niższa cena za rosyjski gaz dla Ukrainy możliwa tylko w ramach Unii Celnej

Sprzedaż Ukrainie gazu po takich samych cenach jak Białorusi jest nierealne. W imię czego Rosja miałaby to zrobić? – powiedział dyrektor Departamentu Współpracy Gospodarczej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Gorbań w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax.

Władimir Putin i Wiktor Janukowycz. Źródło: kremlin.ru

Władimir Putin i Wiktor Janukowycz. Źródło: kremlin.ru


Według rosyjskiego urzędnika Rosja zwróciła się do Ukrainy z propozycją wstąpienia do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji, dzięki czemu możliwa byłaby sprzedaż gazu w takiej cenie za jaką kupuje błękitne paliwo Białoruś: – Ale Ukraina chce jednocześnie podążać w dwu kierunkach: wstąpić do Unii Europejskiej, gdzie na nią wcale nie czekają, i uczestniczyć w Unii Celnej, ale na takich warunkach, jakich jej wygodnie. A tak nie będzie. Nie można być „tylko trochę w ciąży” – ­tłumaczył Gorbań.

Rosyjski pracownik MSZ wyjasnił, że budowa gazociągów omijających Ukrainę (South Stream) wynikała z niechęci Kijowa do stworzenia międzynarodowego konsorcjum (razem z Rosją i Unią Europejską), które sprawowałoby kontrolę nad systemem przesyłu gazu na Ukrainie. Według Gorbania ta decyzja będzie miała negatywne skutki dla strony ukraińskiej: – No i do czego to doprowadzi? Wszystko skończy się tym, że ogromna kupa żelaza, która kiedyś była gazociągiem, po prostu zardzewieje i będzie ją można oddać na złom – powiedział Aleksander Gorbań.

W ostatnim czasie strona rosyjska usztywnia swoje stanowisko wobec ukraińskich dążeń do zmniejszenia ceny za przesył gazu z Rosji na Ukrainę. Dwa tygodnie temu odwołana została wizyta prezydenta Wiktora Janukowycza w Moskwie, która miała być poświęcona sprawom energetycznym oraz warunkom wstąpienia Ukrainy do Unii Celnej.  Według oficjalnej wersji spotkanie zostało przełożone ze względu na „konieczność dodatkowych konsultacji na poziomie eksperckim” (czytaj więcej na ten temat: Odwołana wizyta prezydenta Ukrainy w Moskwie).

Źródła: prawda.com.ua, rosbalt.ru, hvylya.org, interfax.ru,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY