Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Polak szefem Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji

Polski wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski został powołany na stanowisko dyrektora Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji – instytucji, której zadaniem będzie wspieranie przemian demokratycznych w sąsiedztwie Unii Europejskiej. Fundusz ma zacząć pracę w połowie 2013 r.

Flaga Unii Europejskiej. Autor: Giampaolo Squarcina. Źródło: flickr.com

Flaga Unii Europejskiej. Autor: Giampaolo Squarcina. Źródło: flickr.com

Jerzy Pomianowski, obecny wiceminister w polskim resorcie dyplomacji, został powołany na stanowisko dyrektora Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy – EED). Nowa unijna instytucja, która powstała z inicjatywy ministra Radosława Sikorskiego, ma służyć wspieraniu demokratycznych przemian w najbliższym sąsiedztwie Unii Europejskiej.

– Rok 2013 będzie kluczowym dla przemian demokratycznych w sąsiedztwie UE – powiedziała na wczorajszym (09.01.2012)  posiedzeniu Rady Gubernatorów Funduszu Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton – Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji może odegrać bardzo ważną rolę poprzez bezpośrednie wspieranie tych, którzy walczą o demokrację – zadeklarowała.

Szefowej unijnej dyplomacji wtórował obecny również na posiedzeniu Stefan Fule, unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa: – Dzięki tej nowej inicjatywie wysyłamy jasny sygnał solidarności z narodami z nami sąsiadującymi i zapewniamy ich, że ich demokratyczne aspiracje i ich walka o prawa człowieka będzie usłyszana i wsparta przez Unię Europejską

W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska zobowiązała się do wyasygnowania 6,2 mln euro na działalność Funduszu. Ponadto kilka krajów członkowskich oraz Szwajcaria zadeklarowały przekazanie dodatkowych 8 mln na rzecz nowej instytucji. Siedzibą Funduszu jest Bruksela. Jak informuje MSZ wybór dyrektora i szybkie utworzenie sekretariatu dają nadzieję na realizację przez EED pierwszych projektów za kilka miesięcy.

[blackbirdpie id=”289046995782471682″]

Zobacz notę biograficzną Jerzego Pomianowskiego na stronie MSZ.

Źródła: enpi-info.eu, msz. gov.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY