Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Evgeniy Voropay

Czy Donieck zostanie nową kulturalną stolicą Ukrainy?

Pomysł stworzenia w Doniecku nowoczesnej placówki sztuki od dawna już gości w gabinetach tamtejszych urzędników. I oto nareszcie ich zamierzenia są bliskie urzeczywistnienia: kilka projektów Donieckiego Muzeum Sztuki zostało zaprezentowanych publiczności.

Projekt muzeum zapowiada futurystyczny wygląd nowej placówki kultury, źródło: Municypalnaja gazeta

Mamy na razie konkretne propozycje od architektów, ale urzędnicy muszą jeszcze podjąć decyzję co do lokalizacji obiektu. Wybierać należy pomiędzy terenami w okolicach stadionu Donbas Arena oraz miejscem położoną między prospektem Miru i bulwarem Szewczenki. Warto zauważyć, że obydwie potencjalne działki pod zabudowę są całkiem niezłe.

– Na dzisiaj dzielnica Donbas Arena pod względem lokalizacji i geografii znajduje się w centrum miasta. Jest ona dynamicznie rozwijającą się dzielnicą, jeżeli chodzi o zaludnienie i o strefę zieloną – zaznaczył Ihor Kowal, zastępca przewodniczącego donieckiej rady obwodowej.

Muzeum powinno zostać nie tylko częścią infrastruktury, a również ją uzupełnić, źródło: Municypalnaja gazeta

Gmach powinien w stopniu maksymalnym wpisać się w lokalny krajobraz, źródło: Municypalnaja gazeta

Ewentualna placówka pod zabudowę dla muzeum leży w jednej z najbardziej prestiżowych i atrakcyjnych części miasta. Jest ona w pełni dostosowana do wybudowania tu wygodnego węzła komunikacyjnego. Wspaniałe warunki naturalne pozwalają zademonstrować swoiste, indywidualne podejście do architektoniczno-planistycznych rozwiązań.

Dzisiaj wszystkie trasy turystyczne krzyżują się w „Donbas Arenie”. Młodzież z miast i powiatów obwodu, przyjeżdżając na wycieczkę do Doniecka, zazwyczaj zwiedza muzeum krajoznawcze, podziwia nowy stadion, a następnie odbywa spacer w parku Leninowskiego Komsomołu. Dlatego też uważam, iż sąsiedztwo muzeum sztuki i „Donbas Areny” będzie ekskluzywnym rozwiązaniem dla miasta, – przekonuje urzędnik.

Obydwa projekty przewidują lokalizację muzeum w rekreacyjnych strefach, źródło: Municypalnaja gazeta

Muzeum – położone na nabrzeżu zbiornika wody rzeczki Kalmius, nieopodal magistrali transportowych w strefie rekreacyjnej parku im. Leninowskiego Komsomołu i wychodzące na Donbas Arenę – pozwoli ukształtować funkcjonalne, ekologicznie przyjazne i harmonijne środowisko architektoniczne, łączące wszystkie wymienione powyżej obiekty.

Konstrukcja uwzględnia również naturalne elementy krajobrazu obwodu donieckiego – zewnętrzny wygląd gmachu powinien symbolizować sobą Donbas – wielowarstwowe pasmo górskie, w którym powstały poziome pokłady kamiennego węgla otoczone miękką, falistą linią.

Wspólnie z Donbas Areną muzeum zostanie nową wizytówką miasta, źródło: Municypalnaja gazeta

Inna wersja zabudowy zakłada powstanie muzeum sztuki w zespole z budynkami o przeznaczeniu rekreacyjnym. Kształtują one linię frontową nad rzeką, podkreślając jej związek z parkiem i częścią nabrzeża położonymi między prospektem Miru i bulwarem Szewczenki.

Koncepcja urbanistyczna zespołu powstała w oparciu o badania obecnej sytuacji, które wskazują na wyraźną potrzebę podkreślenia głównych zalet danej miejscowości i jednoczesnego rozwiązania problemu racjonalnego wykorzystania każdej działki gruntu w centrum miasta ze względu na jej cenę i wartość.

Projekt muzeum sztuki w Doniecku, źródło: Municypalnaja gazeta

Projekt muzeum sztuki w Doniecku, źródło: Municypalnaja gazeta

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesariewa

Źródło: Municypalnaja gazieta, URA-Inform Donbas.

Facebook Comments

Журналіст, медіа-менеджер.Спеціалізується на громадських проектах в мережі Інтернет. До сфери його інтересів належать соціальний маркетинг, інтернетова журналістика, громадянські ініціативи в мережі.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY