Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Hanna Paule

W Moskwie odbył się „Marsz przeciw niegodziwcom”

Ponad 9500 osób w dniu 13 stycznia wyszło na ulice Moskwy, aby wziąć udział w marszu przeciwko „ustawy anty-magnickiego”.

„Marsz przeciw niegodziwcom”, źródło: mk.ru

 

Uczestnicy akcji przeciwko „ustawy anty-magnickiego” zaczęli gromadzić się w centrum Moskwy przy placu Puszkina o 13.00 czasu lokalnego. Trasa była uzgodniona z władzami Moskwy, jednak pierwotna zaproponowana przez organizatorów nie została zatwierdzona. Liderzy opozycji podają dane wyższe niż oficjalne – od 40 do 50 tysięcy osób. Według analityków, akcja była jedną z najbardziej licznych w ostatnim czasie.

Na akcji obecni byli przedstawiciele partii „Jedyna Rosja”, na przykład, jedna z głównych inicjatorek poprawek „anty-sierockich”, deputowana Jekaterina Łachowa. Na wiec przyszli także znani działacze polityczni, wśród których byli Borys Niemcow, Michaił Kasjanow, Władimir Ryżkow, Ilia Jaszyn. Marsz odbywał się w dwóch kolumnach. Jedna na czele z Siergiejem Udalcowym, druga – z Michaiłem Kasjanowym. W rękach uczestnicy trzymali plakaty z wizerunkami deputowanych Dumy Państwowej i napisami „Wstyd”, na niektórych przedstawione były niepełnosprawne dzieci. Organizatorzy zbierali podpisy o rozwiązanie Dumy Państwowej oraz zniesienie „anty-magnickiej” ustawy, zabraniającej adopcji sierot z Rosji przez obywatele USA.

Wszystkim chętnym rozdawano transparenty z wizerunkami członków Rady Federacji, innych urzędników i deputowanych Dumy Państwowej, którzy głosowali na ustawę. Pod koniec akcji transparenty z napisem „Hańba!” rzucono do kontenera na śmieci z napisem „Na odpady”.

Na wiecu w celu utrzymania porządku było obecnych ponad 4 tysiące policjantów. Policjanci potrzebowali usunięcia atrybutów, w szczególności, białych wstążek – tradycyjnego już symbolu ruchu protestowego w Rosji. Aresztowanych zostało 9 osób, próbujących wziąć udział w demonstracji w stanie nietrzeźwości. Poważnych konfliktów pomiędzy protestującymi a siłami porządkowymi nie było. Marsz skończył się pokojowo.

Źródła: forbes.ru, rfi.ru, izvestia.ru

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY