Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Kandydaci do fotela prezydenta Armenii

Ormiańska Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała ośmiu kandydatów do startu w wyborach na prezydenta Armenii. Poniżej przedstawiamy sylwetki pretendentów do fotela prezydenckiego, którzy 18 lutego staną do walki o głosy ormiańskich wyborców.

Pałac prezydenta Armenii. Źródło: president.am

Pałac prezydenta Armenii. Źródło: president.am


W walce o fotel prezydenta Armenii weźmie udział ośmiu kandydatów – orzekła ormiańska Centralna Komisja Wyborcza. Jak informowaliśmy wcześniej (przeczytaj: Siedmiu kandydatów na prezydenta Armenii) spośród 15 zgłoszonych kandydatur jedynie 7 osób spełniło warunek dokonania tzw. przedwyborczej opłaty w wysokości 8 mln dram (ok. 20 tys. USD) w wyznaczonym terminie (tj. do 04.01.2013 r.). W związku z protestami niektórych z kandydatów CKW przedłużyła termin uiszczenia opłaty do 10 stycznia (przeczytaj: Kontrowersje wokół opłaty przedwyborczej kandydatów na prezydenta Armenii).

Oto kandydaci na prezydenta Armenii:

Serż Sarkisjan

Serż Sarkisjan. Autor: Kai Mork. Źródło: wikimedia.org

Serż Sarkisjan. Autor: Kai Mork. Źródło: wikimedia.org


Obecnie urzędujący prezydent Armenii (od kwietnia 2008 r.) urodzony w 1954 r. w Stepanakercie, stolicy nieuznawanego państwa Górskiego Karabachu, gdzie był działaczem społeczności ormiańskiej. Na przełomie lat 80. i 90. stał na czele Komitetu Sił Samoobrony Górskiego Karabachu, opowiadając się za wyłączeniem regionu poza graniec Azerbejdżanskiej SRR i zjednoczeniem z Armenią. Od lat 90. pełnił wiele funkcji państwowych w Armenii i Górskim Karabachu. W latach 1992-1993 pełnił obowiązki ministra obrony republiki karabachskiej (jednocześnie od 1990 był posłem do Rady Najwyższej Armenii). W uznaniu zasług w trakcie wojny w Karabachu z Azerbejdżanem w 1993 r. ówczesny prezydent Armenii Lewon Ter-Petrosjan mianował Sarkisjana ministrem obrony w rządzie Republiki Armenii. Przyszły prezydent następnie pełnił m.in. funkcję ministra spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa narodowego (1996-1999), szefa administracji prezydenta Roberta Koczariana, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego (1999-2007) i szefa rządu (2007-2008).

19 lutego 2008 r. wygrał wybory prezydenckie, uzyskując 52,82% głosów, co dało mu zwycięstwo już w pierwszej turze. Przedstawiciele opozycji nie uznali wyników, twierdząc, że doszło do ich sfałszowania. Zwolennicy Lewona Ter-Petrosjana, konkurenta Sarskisjana w wyborach, który zajął drugie miejsce z wynikiem 21,5% głosów, zorganizowali wielotysięczne protesty. 1 marca 2008 r. manifestacje zostały brutalnie stłumione przez policje. W wyniku akcji służb porządkowych zginęło 10 osób (ośmiu protestujących i dwóch policjantów), a w kraju wprowadzono 20-dniowy stan wyjątkowy.
Serż Sarkisjan w nadchodzących wyborach będzie startował jako kandydat Republikańskiego Partii Armenii. Występując na zjeździe ugrupowania 15 grudnia 2012 r. Sarkisjan ogłosił hasło wyborcze kampanii – „Ku bezpiecznej Armenii” – oraz zaprezentował pięcioletni program swojej kolejnej prezydentury. Kluczowym zadaniem ma być wzmocnienie bezpieczeństwa państwa poprzez pokojowe rozwiązanie konfliktu o Górski Karabach.

Raffi Owanisjan

Raffi Owanisjan. Źródło: wikimedia.org

Raffi Owanisjan. Źródło: wikimedia.org


Lider opozycyjnej partii „Dziedzictwo”. Urodzony w 1959 r. we Fresno w Kalifornii, potomek ocalałych z tzw. Rzezi Ormian, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Doktor nauk prawnych. Ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley na wydziale politologii oraz prywatny uniwersytet w Tufts na  kierunku prawa międzynarodowego i dyplomacji. W 1990 wraz z rodziną powrócił do Armenii. W 1991 r. został mianowany przez prezydenta Lewona Ter-Petrosjana pierwszym ministrem spraw zagranicznych niepodległej Republiki Armenii. W 1993 r. założył think tank „Ormiańskie Centrum Badań Strategicznych i Narodowych”, którym kieruje do dzisiaj. W 2007 r. został wybrany do ormiańskiego parlamentu  z ramienia liberalnej partii „Dziedzictwo”. Partia Owanisjana opowiada się za uznaniem niepodległości Górskiego Karabachu. On sam zasłynął z radykalnych poglądów, wzywając władze Turcji i Azerbejdżanu do zwrotu okupowanych przez te państw ziem Armenii.

Żonaty, ma pięcioro dzieci.

Zobacz ogłoszenie przez Owanisjana swojego startu w wyborach prezydenckich (jęz. orm.):


Paruyr Hajrikjan

Parujir Hajrikjan. Źródło: hayrikyan.com

Parujir Hajrikjan. Źródło: hayrikyan.com


Dysydent i jeden z przywódców demokratycznego ruchu narodowego w Armenii w okresie Związku Radzieckiego. Spędził wiele lat w obozach pracy, by ostatecznie zostać wydalonym z ZSRR do Etiopii, skąd wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1990 r. wrócił do kraju i zaangażował się w działalność polityczną. W 1991 r. wziął udział w wyborach prezydenckich, uzyskując drugie miejsce (za zwycięzcą Lewonem Ter-Petrosjanem). W latach 1995-1999 był posłem do ormiańskiego parlamentu komisji praw człowieka (1999-2002), a następnie przewodniczącym Hajrikjan. Jest także znanym pisarzem i kompozytorem utworów o tematyce patriotycznej.

Zobacz film dokumentalny o Hajrikjanie (jęz. orm.):


Hrant Bagratjan

Hrant Bagratjan. Źródło: facebook.com/hrant.bagratyan

Hrant Bagratjan. Źródło: facebook.com/hrant.bagratyan


Doktor nauk ekonomicznych. Jeden z najbardziej znanych ormiańskich ekonomistów. Jest twórcą nowych kierunków w ekonomii – globalnej makroekonomii i geo-ekonomii. W latach 1990-1993 pełnił funkcję wicepremiera i ministra gospodarki, a następnie szefa rządu w latach 1993-1996. Od 2006 r. jest liderem partii „Wolność”. W tegorocznych wyborach prezydenckich Bagratian występuje z programem gospodarczym „100 kroków”, w którym postuluje stworzenie w Armenii modelu gospodarczego opartego na zasadzie solidarności społecznej. Ponadto Bagratian obiecuje reformę systemu bankowego i podatkowego, podwyższenie dochodów obywateli i poprawę klimatu inwestycyjnego w Armenii.

Andreas Ghukasjan

Andreas Ghukasjan (w środku). Źródło: panarmenian.net


Analityk polityczny i dyrektor „Radia Aj”. Nie związany z żadną partią. Niedawno wezwał wszystkich opozycyjnych kandydatów do wspólnej rezygnacji z udziału w wyborach. Od 15 stycznia prowadzi głodówkę, żądając rezygnacji z kandydowania w wyborach urzędującego prezydenta Serża Sarkisjana.

Wardan Sedrakjan

Wardan Sedrakjan. Źródło: facebook.com/SedrakyanVardan

Wardan Sedrakjan. Źródło: facebook.com/SedrakyanVardan


Bezrobotny krytyk literacki i, jak sam siebie nazywa, „ekspert od ormiańskiej poezji epickiej”. Przewiduje, że zwycięży w tych wyborach uzyskując 81% głosów. Przyznaje się do wiary w „Dziadka Mroza”, ponieważ „nie ma powodów by wątpić w jego istnienie”, zaś „nie wierzyć w Dziadka Mroza to tak, jakby nie wierzyć w Boga”.

Zobacz konferencję prasową Wardana Serdakjana (jęz. orm):


Arman Melikjan

Arman Melikjan. Źródło: panarmenian.net

Arman Melikjan. Źródło: panarmenian.net


Były minister spraw zagranicznych państwa Górskiego Karabachu. Decyzję o ponownym starcie w wyborach prezydenckich (w poprzednich uzyskał przedostatnie miejsce zdobywając 4399 głosów) powziął „analizując obecną wewnętrzną sytuację polityczną w kraju oraz biorąc pod uwagę zagraniczne wyzwania, z którymi Armenia musi się zmierzyć”.

Zobacz wywiad z Melikjanem (jęz. orm):


Aram Harutjunjan

Aram Harutjunjan. Źródło: panarmenian.am

Aram Harutjunjan. Źródło: panarmenian.am


Aram Harutjunjan jako ostatni z kandydatów zdołał zebrać sumę 8 mln dram na opłatę wyborczą, aby móc startować w tegorocznych wyborach na prezydenta Armenii. Harutjunjan na przełomie lat 80. i 90. brał czynny udział w walce o Górski Karabach z siłami azerskimi. Jest liderem założonej przez siebie partii „Zgoda Narodowa”. Kilka dni temu wezwał wszystkich kandydatów do rezygnacji ze startu w wyborach na 10 dni przed głosowaniem, aby w ten sposób uniemożliwić ponowny wybór Serża Sarkisjana na stanowisko prezydenta. – Jestem pewien, ze w takim przypadku Sarkisjan nie zdobędzie 50%. Wierzę, że w ten sposób przynajmniej wybory nie zostaną sfałszowane.

Przypomnijmy: zgodnie z wyborczym harmonogramem Centralna Komisja Wyborcza do 14 stycznia będzie prowadzić proces rejestracji kandydatów. Oficjalnie kampania wyborcza rozpocznie się 21 stycznia i potrwa do 14 lutego 2013 r. Wybory odbędą się 18 lutego.

 

Zainteresowany tematem? Poczekaj! Mamy tego więcej:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY