Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Evgeniy Voropay

Sąd zakazał “wspierania” Julii Tymoszenko

Wizyta posłanek Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandry Kużel, Ludmyły Denisowej i Tetiany Sluz w Centralnym Szpitalu Klinicznym “Ukrzaliznyci” skończyła się manifestacją wsparcia dla Julii Tymoszenko – kobiety zadecydowały pozostać na noc i spędziły ją siedząc na krzesłach. Akcja ta nie pozostała niezauważona przez władze. Na mocy decyzji sądu posłanki poproszono o opuszczenie pomieszczenia.

Sądy Rejonowe mogą wydawać decyzje skierowane nawet przeciwko posłom, źródło: UNN

W dniu 16 stycznia br. posłankom Kużel, Denisowej i Sluz udało się uzyskać pozwolenie na odwiedziny Tymoszenko. Po upływie dozwolonych na widzenie czterech godzin kobiety nie opuściły sali chorych, ogłaszając akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Komornicy sądowi zawsze postępują zgodnie z instrukcją, źródło: UNN

Kobiety-posłanki pozostały na noc, siedząc na krzesłach, bez wody i pościeli. W ten właśnie sposób dołączyły one do akcji nieposłuszeństwa Tymoszenko i wspólnie z nią wymagają spełnienia ogłoszonych przez nią warunków, – powiedział poseł partii Batkiwszczyna Arsen Awakow, który opuścił szpital.

Dzisiaj Dzierżyński Sąd Rejonowy w Charkowie wydał decyzje o „zabezpieczenie powództwa Kaczanowskiej Kolonii Karnej i Centralnego Szpitalu Klinicznego Ukrzaliznyci przeciwko Ołeksandrze Kużel, Ludmyle Denisowej i Tetianie Sluz poprzez wydalenie tych ostatnich ze strzeżonego segmentu na 8 piętrze. Decyzja sądu została wykonana prawie natychmiast, na dodatek w bardzo dziwnej formie.

Kobiety zostały zmuszone do opuszczenia pomieszczenia, źródło: UNN

Dziś rano, mniej więcej o godzinie 6:30, wtargnęła do nas gromada chłopców z ogolonymi głowami, bez rozpoznawczych znaków. Przyszedł z nimi mężczyzna, który się przedstawił jako osoba ze służby wykonawczej. Przeczytali nam w pośpiechu jakąś decyzję i po prostu wyrzucili nas z pomieszczenia. Nie dali nawet możliwości normalnie się ubrać. Nie miałyśmy kapci i wierzchniego okrycia. Po sześć osób chwytało nas i po prostu wynosiło na asfalt. Cały czas okazywałyśmy im legitymacje poselskie. Do Sluz musiałyśmy wezwać pogotowie – było jej źle – twierdzi Kużel.

Posłanki wykonały decyzję sądu, ale budynku nie opuściły, źródło: UNN

Jak poinformowała sekretarz prasowy charkowskiej organizacji obwodowej Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia „Batkiwszczyna”, Julia Germanowa, kobiety-posłanki znajdują się na schodach na 8 piętrze. Wróciłyśmy na piętro do Julii Tymoszenko, ale teraz już jej część jest zabarykadowana. Co się dzieje z samą panią Julią, tego nie wiemy. Podejrzewamy, że mogą ją dziś w ten sam sposób doprowadzić do sądu – powiedziała Kużel.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesarewa

Źródło: UNN, Ukrinform, Ukraińska prawda

Facebook Comments

Журналіст, медіа-менеджер.Спеціалізується на громадських проектах в мережі Інтернет. До сфери його інтересів належать соціальний маркетинг, інтернетова журналістика, громадянські ініціативи в мережі.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY