Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Nie taki Ułan Bator zacofany jak się wydaje – wizyta prezydenta Mongolii w Polsce

Myli się każdy, kto na słowo „Mongolia” reaguje kompozycją niekorzystnych skojarzeń z zacofaniem, korupcją i autorytaryzmem na czele. Mongolia to najdynamiczniej rozwijający się kraj na świecie i parlamentarna demokracja z wolnymi wyborami wyraźnie w tym względzie odrębna od sąsiednich Chin i Rosji.

Odznaczeni przez Prezydenta Mongolii Polacy w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego

21 stycznia 2013 roku złożył w Polsce wizytę Prezydent Mongolii, Cachiagijn Elbegdordż. – Czyngins Chan nie był złym człowiekiem, miał po prostu zły PR – żartował prezydent Elbegdordż podczas spotkania w Uniwersytecie Warszawskim gdzie odznaczył sześciu Polaków zasłużonych dla mongolskiej demokracji. Wśród nich Krzysztofa Stanowskiego, prezesa Polskiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak” oraz Macieja Jankowskiego z NSZZ „Solidarność”, który w roku 90 pojechał do Mongolii z powielaczami pomagać przy organizacji pierwszych wolnych wyborów po 80 latach komunizmu, dzieląc się doświadczeniem Solidarności. Stąd sukcesy mongolskiej demokracji to nie tylko zasługa eksploatowanych dziś bogatych zasobów surowcowych, ale przede wszystkim udanej transformacji.

Mongolia to jedyna demokracja w Azji Północnej. Tak, tak, to nie żart. Kto nie dowierza, tego odsyłam do raportów Freedom House z ostatnich 10 lat. Tempo wzrostu mongolskiego PKB to 17% a prognozy mówią, że w nadchodzącym roku będzie ono jeszcze wyższe. W ciągu jednego roku Mongolia awansowała o 26 pozycji w walce z korupcją i choć nadal jest wiele do zrobienia to wynik jest imponujący. Niegdyś drugie państw na świecie, które przyjęło komunizm, dziś jedyna demokracja w płn. Azji między Rosją i Chinami. Szczególnie brzmiały słowa Prezydenta Elbegdordża właśnie w kontekście przywołanych sąsiadów: – Nie ma podziału na kraje duże na duże i małe. Jest podział na wolne i niewolne.

Prezydent Mongolii wskazał na bogate relacje między Polską i Mongolią. W 20 osobowej mongolskiej delegacji aż 5 osób mówiło płynnie po polsku. To efekt współpracy rozwojowej, skutecznej pracy polskich organizacji pozarządowych wspierających przemiany demokratyczne w Mongolii. Dziś te relacje mają konkretne przełożenie na relacje handlowe. W Mongolii obecnych jest 180 polskich firm i ponad 700 produkowanych w Polsce produktów.

Źródła: prezydent.pl, wyborcza [1][2][3].

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY