Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Przegląd 2012: Rosja

W 2012 roku Rosja absorbowała medialnie uwagę świata na różne sposoby – wzbudzając kontrowersje – ale i troskę – oraz pobudzając do debaty w kwestiach m.in. ekonomicznych, praw człowieka oraz prawa międzynarodowego. Eastbook.eu prezentuje krótki przegląd ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem wydarzeń w Rosji oraz ich wpływu na świat poza granicami Federacji.

http://www.flickr.com/photos/home_of_chaos/8096559668/

Putin Eyes, author: Abode of Chaos, źródło: Flickr

Wybory i protesty W marcu na trzecią kadencję został wybrany urzędujący prezydent Władimir Putin, co stało się zaczątkiem masowych protestów w Moskwie i innych miastach Federacji. Parotygodniowe w praktyce manifestacje społeczne zgromadziły dziesiątki tysięcy pokojowo nastawionych demonstrantów, wyrażających sprzeciw wobec wyborczych nieregularności i oskarżających rząd oraz zwycięzcę o nieuczciwe przeprowadzenie wyborów. Protesty w końcu stłumiono, wielu aresztowano, Putin oficjalnie – ponownie – objął władzę.

Pussy Riot Protest 2012, autor: Eyes on Rights, źródło: Flickr

Pussy Riot skazane, wyrok oprotestowany Występ feminizującej kapeli punkrockowej Pussy Riot w soborze Chrystusa Zbawiciela w stolicy Rosji i jego konsekwencje zapewne zostaną zapamiętane jako mroczny moment poprzedniego roku. Trzy członkinie aresztowano niedługo po tym, jak podjęły próbę odśpiewania w świętym przybytku prześmiewczej wersji pieśni modlitewnej („Bogurodzico, przegoń Putina[„). Postawiony im zarzut to chuligaństwo powodowane nienawiścią religijną, W sierpniu moskiewski sąd skazał Nadieżdę Tołokonnikową, Jekatierinę Samucewicz i Mariję Alochinę na dwa lata w kolonii karnej o zwykłym rygorze. Samucewicz po dwóch miesiącach zmieniono karę na dwa lata w zawieszeniu. Kontrowersje, jakie sprawa wywołała, dotyczą przede wszystkim podejrzeń o polityczne umotywowanie procesu. Część broniła jednak decyzji sądu, będącej odpowiedzią na „ataki antyreligijne”. Fala poparcia dla Pussy Riot objęła znaczną część zachodniego świata.

Aleppo hospital, Syria, autor: Scott Bobb, źródło: Wikimedia Commons

SyriaJeszcze na początku 2012 roku – gdy konflikt w Syrii rozwijał się w najlepsze – Rosja wspierała syryjski rząd, wetując próby przegłosowania interwencji międzynarodowych sił, za którą optowała większość sąsiadów Syrii, świata zachodniego i krajów arabskich. Ewentualna interwencja miałaby na celu pacyfikację reżimu brutalnie tłumiącego wewnątrzsyryjskie powstanie. Jako jeden z pięciu krajów posiadających prawo weta w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja zobowiązała się przeciwstawić proponowanym oenzetowskim sankcjom skierowanym przeciw rządowi w Damaszku. Moskwa kontynuowała równocześnie dostawy broni, uprzednio zakontraktowane przez syryjskie władze. Rosyjscy przywódcy wychodzą z założenia, że pomoc Zachodu dla rebeliantów bynajmniej nie niesie ze sobą demokratyzacji regionu, tylko destabilizację, a w efekcie promuje terroryzm zamaist zgodnych z prawem międzynarodowym metod rozwiązywania konfliktów.

Kazachstan, autor: Irene2005, źródło: Flickr

Droga ku Unii Euroazjatyckiej 18 listopada 2011 roku prezydenci Białorusi, Kazachstanu i Rosji podpisali umowę wyznaczającą za cel powołanie Unii Euroazjatyckiej do końca 2015. Traktat zawiera projekt procesu integracyjnego trzech państw oraz stworzenie Komisji na wzór organizacji zachodnich sąsiadów. Dodatkowo przewiduje się powołanie wspólnej Euroazjatyckiej Przestrzeni Gospodarczej. Umowa weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Analitycy twierdzą, że jest to jeden z najbardziej ambitnych projektów Moskwy od czasu Związku Radzieckiego. Zarazem w ostateczne wcielenie koncepcji Unii w życie powątpiewają zachodni eksperci. Przez ostatnie miesiące poprzedniego roku Rosja podejmowała próbę włączenia w swój projekt jak największej liczby byłych republik. Kto faktycznie przyłączy się w 2013 roku?

Lavra Dome Ukraine, author: Stuck in Customs, źródło: Flickr

Między młotem a kowadłem: Ukraina w rosyjskiej polityce zagranicznej Związek Ukrainy ze wschodnim sąsiadem to przede wszystkim zależność od rosyjskiego gazu. Kijowa powoli nie stać na ceny dyktowane przez Moskwę, a fakt ten jest wykorzystywany do namawiania do, m.in., przystąpienia do euroazjatyckiej Unii Celnej. Wielu uważa taką integrację za zbyt wysoką cenę za tańszy gaz – skutkowałoby ona m.in. odsunięciem Ukrainy od Unii Europejskiej. Co ciekawe, zaplanowana grudniowa wizyta prezydenta Janukowycza w Rosji została odwołana tuż po rozmowie telefonicznej – której treść nie jest znana – z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. To, według niektórych, może być sygnałem kryzysu stosunków na linii Rosja – Ukraina. Wg Kommersanta odwołanie spotkania „wskazuje na poważne różnice między Kijowem a Moskwą i brak chęci ustępstw na tym etapie”. Prorosyjska gazeta oskarżyła Ukrainę o swoiste „pogrywanie” z sąsiadem, nadużywania rosyjskiej cierpliwości i demonstrowanie „niezachwianego postanowienia [..] zajmowania dwóch krzeseł naraz – i europejskiego, i rosyjskiego”.

1964 film, Dr. Strangelove, author: Stanley Kubrick, źródło: Wikimedia Commons

Napięcie wzrasta – czy szykuje się nowa zimna wojna? Niedawna decyzja Senatu USA, w ramach której wydano zakaz wjazdu do kraju rosyjskim urzędnikom powiązanym ze śmiercią prawnika Siergieja Magnitskiego w 2009 roku, wywołała napięcia w relacjach z Stanów Zjednoczonych z Federacją Rosyjską. Rosja skrytykowała nowe prawo, nazywane „ustawą Magnitkiego”, jako „antyrosyjskie”, argumentując, iż senatorowie nie wzięli pod uwagę rozszerzonej wersji, rozciągającej zakaz na urzędników także innych krajów, oskarżanych o łamanie praw człowieka. Nowa ustawa wywołała efekt domina: Duma przegłosowała jednogłośnie zakaz adopcji rosyjskich dzieci przez obywateli amerykańskich. Czy to sygnał zbliżającej się nowej „zimnej wojny”?

Tbilisi street, author: SusanAstray, źródło: Flickr

Możliwa naprawa stosunków z Gruzją? Pod koniec roku Moskwa po raz pierwszy od 2008 weszła w otwarty dialog ze swoim południowym kaukaskim sąsiadem. Rozmowy to następstwo m.in. zwycięstwa dotychczasowej opozycji w gruzińskich wyborach parlamentarnych oraz osłabienia pozycji prezydenta Saakaszwilego. Rosyjska głowa państwa, podczas pamiętnej konferencji prasowej pod koniec roku, oznajmiła, że nadszedł czas na normalizację stosunków między oboma państwami: „Widzimy pozytywne sygnały płynące ze strony nowych władz w Tbilisi i chcemy na nie odpowiedzieć w podobnym duchu”. Dodał zarazem: Rosja „nie może wycofać się z poparcia dla niezawisłości Abchazji i Południowej Osetii”. Putin przyznał jednak, że trudno ocenić, jakie dalsze kroki powinny zostać podjęte, ale stosunki dwustronne z Gruzją należy wznowić.

EU parliament, author: EU parliament, Tbilisi street, autor: SusanAstray, źródło: Flickr: Flickr

Rosja występuje w obronie praw człowieka Na początku grudnia rosyjski minister spraw zagranicznych przedstawił raport liczący 66 stron, na których przedstawiono, w jaki sposób Unia Europejska nie spełnia – własnych! – wysokich standardów dotyczących przestrzegania praw człowieka. Zarzuty obejmują między innymi:
Wzmagające się: ksenofobia, rasizm, nacjonalizm, neonazizm, gwałcenie praw mniejszości, więźniów, uchodźców, migrantów oraz osób chorych psychicznych, brak ochrony praw dziecka, dyskryminacja ze względu na płeć, naruszanie prywatności, nadużywanie władzy przez siły policyjne, naruszająca prawo międzynarodowe dotyczące praw człowieka działalność CIA w wielu krajach unijnych.

Raport porusza także kwestię trudnej „sytuacji wolności mediów, daleko odbiegającej od doskonałości, oraz ograniczanie socjalnych praw obywateli”. Federacja Rosyjska zarazem liczy na rozbudowanie współpracy dwustronnej z Unią: „Obie strony zyskają na takiej współpracy, jeżeli nasi partnerzy porzucą swoją politykę forsowania własnych priorytetów innym, przestaną lekceważyć interesy innych oraz odstąpią od sztucznej klasyfikacji sposobów przestrzegania międzynarodowych praw człowieka.

After the flood, Krymsk, Russia, autor: Ilya Schurov, źródło: Flickr

Powódź w Kraju Krasnodarskim Według badań opinii publicznej Rosjanie oceniają lipcową powódź jako jedno z najważniejszych punktów 2012 roku – 30 procent respondentów najlepiej zapamięta wydarzenia, w wyniku których straciło życie ponad 170 osób. Powódź objęła większość regionu, największe spustoszenie siejąc w Krymsku.

Na czele G20 W 2013 roku Rosja obejmuje przewodnictwo G-20 – grupy zrzeszającej państwa i organizacje, których gospodarki produkują ponad 80 procent światowego PKB i generują 80 procent handlu w skali globu. W grudniu 2012 – miesiącu przejęcia tej roli od Meksyku – prezydent Putin zapowiedział: „Głównym zadaniem naszej prezydencji będą: stymulowanie wzrostu gospodarczego oraz kreowanie miejsc pracy”. Na etapie wczesnych obserwacji można stwierdzić, że Rosja planuje wykorzystanie swego przewodnictwa do wzmocnienia pozycji BRICS w ramach finansowego układu sił. W okresie do końca listopada 2013 Rosja proponuje skupienie się m.in. na inwestycjach finansowych jako podstawy dla rozwoju ekonomicznego umożliwiającego zwiększenie liczby miejsc pracy, a także modernizację krajowych systemów m.in. obsługi długu publicznego.

Źródła: Russia beyond the Headlines, Human Rights Watch, RTEuractiv

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY