Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawia podpisze Umowę Stowarzyszeniową na szczycie w Wilnie

Umowa o Stowarzyszeniu między Mołdawią i Unią Europejską zostanie podpisane podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jesienią 2013 roku.


Flaga Unii Europejskiej. Autor: MPD01605. Źródo: flick.com

Flaga Unii Europejskiej. Autor: MPD01605. Źródo: flick.com


W dniach 21-22 stycznia w Kiszyniowie odbyła się 14-runda negocjacji nt. podpisania Umowy o Stowarzyszeniu UE-Mołdawia, zaś w dniach 22-23 stycznia 5-runda rozmów na temat utworzenia strefy wolnego handlu. Jak poinformował na konferencji uczestniczący w obu spotkaniach Gunnar Wiegand, dyrektor generalny ds. Rosji, Wschodniego Sąsiedztwa i Bałkanów Zachodnich Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, rozmowy zakończyły się „wspaniałymi rezultatami”. W jego opinii wszystkie przesłanki wskazują, że podczas planowanego na jesień szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zostanie podpisana Umowa Stowarzyszeniowa Unia-Mołdawia.

To była wspaniała runda. W jej trakcie praktycznie zakończyliśmy negocjacje na temat sądownictwa, wolności i bezpieczeństwa. Jesteśmy gotowi do zakończenia rozmów i do podpisania Umowy o Stowarzyszeniu w odpowiednim czasie – nie krył zadowolenia Gunnar Wigand. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że Mołdawia jako pierwsza pośród państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego zakończy negocjacje na temat Umowy Stowarzyszeniowej. Z kolei obecny na konferencji mołdawski premier Vlad Filat podkreślił, że integracja europejska pozostaje priorytetem władz i zadeklarował, że podjęte zostaną wszelkie starania, aby cel ten został osiągnięty.

Źródła: ru.interlic.md, basa.md, infotag.md, moldpres.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY