Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Zgromadzenie Parlamantarne Rady Europy przyjęło rezolucję ws. konfliktu rosyjsko-gruzińskiego z 2008 r.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w środę rezolucję dotyczącą skutków humanitarnych rosyjsko-gruzińskiego konfliktu z sierpnia 2008 r. Protestując przeciwko nazwaniu Abchazji i Osetii Południowej integralnymi częściami Gruzji, rosyjska delegacja odmówiła poparcia dokumentu.

Zbombardowany 7-8 sierpnia 2008 budynek sił pokojowych w Osetii Południowe. jAutor: Дмитрий Стешин. Źródło: wikimedia.org

Zbombardowany 7-8 sierpnia 2008 budynek sił pokojowych w Osetii Południowe. jAutor: Дмитрий Стешин. Źródło: wikimedia.org

Raport szwedzkiej deputowanej Tiny Acketoft krytycznie odniósł się do postawy obu stron w sferze humanitarnej podczas konfliktu Rosji i Gruzji w sierpnie 2008 r.. Jak podkreślono w raporcie sprawy dotyczące granic administracyjnych i statusu spornych terytoriów, jako kwestie polityczne, „powinny być wtórnymi, a nie pierwszorzędnymi w trakcie działań humanitarnych”. W dokumencie stwierdzono, że w regionie „następuję powolne, ale stabilne „zamrażanie” konfliktu”

W rezolucji zawarto także szereg rekomendacji dla Rosji i Gruzji, a także Abchazji i Osetii Południowej dotyczących m.in. efektywnego uznania prawa uchodźców i osób przymusowo przesiedlonych do powrotu do swoich domów, zapewnienia swobody przemieszczania się przez granice administracyjne, zagwarantowania uchodźcom mieszkań, bezpieczeństwa, prawa do edukacji w języku ojczystym i do opieki lekarskiej.

Rezolucja Zgr. Parl. Rady Europy odnotowuje także rozbudowę rosyjskiej obecności militarnej w okupowanych przez Rosję gruzińskich regionach – Abchazji i Osetii Południowej, a także określa te tereny jako integralną część państwa gruzińskiego. Ta ostatnia kwestia wzbudziła niezadowolenie rosyjskiej delegacji. Rosyjscy deputowani stwierdzili, że są gotowi rozmawiać wyłącznie o kwestiach humanitarnych związanych z konfliktem, ale nie politycznych, a za takie uznali stwierdzenie dotyczące prawnomiędzynarodowego statusu spornych terytoriów.

Rezolucja została przyjęta 147 głosami przy 26 przeciw.

Źródła: ria.ru, georgiaonline.ge, messenger.com.ge

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY