Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

„Ukraiński Łącznik”: Rachunek na 7 mld dolarów

W „Łączniku” na początek złe wieści: Gazprom wystawił Naftohazowi rachunek na 7 mld dolarów za niewykorzystany gaz. Ponadto dwa bardzo ważne tematy: skazanie kolejnego zabójcy Georgija Gongadze oraz gazowy konflikt między Ukrainą a Rosją. Poza tym o zaskakujących słowach Aleksieja Kudrina o przyszłości ukraińskiej eurointegracji oraz wywiad z Janem Tombińskim, nowym ambasadorem UE na Ukrainie. Zapraszamy do lektury!

Rosyjski gazociąg. Źródło: kremlin.ru

Rosyjski gazociąg. Źródło: kremlin.ru

Liczby tygodnia:

30 PROC. – taką część zapotrzebowania ukraińskiej armii na sprzęt i technikę wojskową będzie w stanie zapewnić krajowy przemysł. Jak podkreślają eksperci od wojskowości, jeżeli w najbliższych latach nie zmieni się podejście władz do importu technologii wojskowych z zagranicy, ukraińska stanie się tak przestarzała, że nie będzie w stanie odeprzeć jakiegokolwiek zagrożenia.
4,2 mld dol. wyniósł deficyt bilansu płatniczego Ukrainy w 2012 roku – ogłosił Narodowy Bank Ukrainy. W 2011 roku deficyt wyniósł 2,5 mld dolarów.

Ukraińska opozycja w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE

Serhij Sobolew podczas sesji Zgrom. Parl. Rady Europy. Źródło: assembly.coe.int

Serhij Sobolew podczas sesji Zgrom. Parl. Rady Europy. Źródło: assembly.coe.int


Sierhij Sobolew, deputowany z partii Batkiwszczyna, został członkiem Komitetu Monitorującego w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (ZP RE). W piątek został włączony do tej instytucji z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, której członkiem jest Batkiwszczyna. Jak pisze ukraińskie wydanie „Kommersanta”, Komitet Monitorujący jest najbardziej prestiżowym i wpływowym organem ZP RE. Jego członkowie przygotowują rezolucje dotyczące „problematycznych” państw. Jak przewidują komentatorzy, wejście Sobolewa w skład Komitetu może oznaczać szybkie wydanie rezolucji w sprawie Ukrainy.
Źródło: Kommersant

Rachunek na 7 mld dolarów dla Naftohazu od Gazpromu

Aż 7 mld dolarów zażądał rosyjski koncern Gazprom od największej ukraińskiej firmy energetycznej za niesprowadzony gaz. Umowa na dostawy surowca opierają się na zasadzie „bierz lub płać”, co oznacza, że Ukraińcy muszą zapłacić karę, jeżeli sprowadzą mniej gazu niż zadeklarowali w umowie. Problem w tym, że Rosjanie zgodzili się na zmniejszenie dostaw. Dlatego Naftohaz zamierza dochodzić swoich praw w sądzie. Różnica między zadeklarowanym w kontrakcie a faktycznym przesyłem gazu wynosiła ponad 8 mld m sześc.
Jak piszą komentatorzy, dość nieoczekiwane wystawienie rachunku za niewykorzystany gaz może być związane z podpisaniem w zeszłym tygodniu kontraktu z firmą Shell na wydobycie łupków.
Źródło: Wyborcza.biz

Tombiński: sprawy Tymoszenko i Łucenko to największe klęski Ukrainy

– Moim sposobem na przekazywanie wiadomości jest ich kierowanie bezpośrednio do moich rozmówców, odpowiedzialnych za państwo: członków parlamentu czy administracji prezydenta – uważa Jan Tombiński, ambasador Unii Europejskiej w Kijowie. W wywiadzie dla anglojęzycznego „Kyiv Post” podkreślał, że ceni bezpośredni kontakt ze swoimi politycznymi partnerami. Jednocześnie ambasador ostrzegł także przed integracją z Unią Celną. – Oznacza ona przeniesienie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji handlowych na poziom Unii Celnej – tłumaczy. Tombiński odniósł się także do sprawy Julii Tymoszenko i Jurija Łucenko. Według niego, sposób na rozwiązanie tego problemu leży wyłącznie w rękach ukraińskich władz.
Cały wywiad można przeczytać na stronie „Kyiv Post

Kudrin: Rosja wstąpi do Unii Europejskiej przed Ukrainą

Aleksiej Kudrin. Źródło: wikimedia.org

Aleksiej Kudrin. Źródło: wikimedia.org


Taką zaskakującą tezę wygłosił były minister finansów Rosji w czasie „ukraińskiego lanczu” na szczycie w Davos. Aleksiej Kudrin zachęcał także Ukrainę do zbliżenia się do struktur wokół Rosji.
Na organizowanym co roku nieoficjalnym spotkaniu dotyczącym spraw Ukrainy obecni byli wicepremier Jurij Bojko, minister spraw zagranicznych Leonid Kożara, Witalij Kliczko z UDAR-u oraz Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny oraz Aleksiej Kudrin jako przedstawiciel Rosji i Javier Solana jako przedstawiciel Unii Europejskiej.
Źródło: Unian

Gazowy konflikt z polityką w tle

Oleh Liaszko – niezrzeszony deputowany w Wierchownej Radzie – złożył projekt ustawy kierującej umowę gazową z Rosją do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat żądań Gazpromu w sprawie niewykorzystanego przez Ukrainę gazu.
Ukraina nie zapłaci siedmiu miliardów dolarów za nieodebrany gaz, bo spełniła  zobowiązania dotyczące odbioru w zeszłym roku. Gazprom może ją podać do sądu za łamanie klauzuli „bierz lub płać”, ale w odpowiedzi Kijów pozwie monopolistę za ustalanie takiej ceny gazu, która zagraża interesom Ukrainy jako członka europejskiej wspólnoty energetycznej – powiedział wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” były rzecznik spółki Naftohaz Wałentyn Zemlianski.
Z kolei analitycy agencji ratingowej Standars&Poor obliczyli, że Gazprom sześciokrotnie zawyżył dług Naftohazu. – Żądania finansowe za niewykorzystany gaz nie powinny przekroczyć 1,2 mld dolarów – stwierdziła firma.
Komentatorzy dość zgodnie interpretują żądania Gazpromu jako reakcję na podpisanie przez Ukrainę umowy z firmą Shell na wydobycie łupków. Równocześnie może być to objaw zniecierpliwienia Moskwy brakiem zainteresowania Kijowa wstąpieniem do Unii Celnej. – Rosja poprzez Gazprom chce nas do niej wciągnąć – mówiła w wywiadzie dla TVi Oksana Prodan z partii UDAR. Przemawia za tym żądanie Gazpromu aby Kijów spłacił swój dług przed zaplanowanym na luty szczytem UE-Ukraina.
Zdaniem rosyjskich ekspertów, w przypadku niespłacenia długu w wyznaczonym przez Gazprom terminie możliwe jest odcięcie Ukrainy od dostaw gazu z Rosji. – Te działania nie są umotywowane ekonomicznie, lecz politycznie – pisze rosyjski portal rusenergo.com.
Stanowisko w sprawie konfliktu gazowego zajęła także Komisja Europejska. Rzecznik komisarza ds. energii Gunthera Oettingera Marlene Holzner oceniła, że strony muszą dojść do porozumienia, by gaz „płynął do Europy jak zwykle” oraz, że pomimo faktu, że Komisja Europejska nie potępia umów długoterminowych jako takich, to jednak zaleca krajom Europejskiej Wspólnoty Energetycznej poszukiwanie bardziej opłacalnej alternatywy bez konieczności podpisywania klauzuli „bierz lub płać”.
Źródło: Rzeczpospolita / Korrespondent / Ebe.org.pl / Rusenergo.com

 Jak często Ukraińcy jeżdżą zagranicę?

Jak często Ukraińcy wyjeżdżają za granicę. Źródło: tyzhden.ua

Jak często Ukraińcy wyjeżdżają za granicę. Źródło: tyzhden.ua


Tyzhden.ua opublikował ciekawą infografikę, na której pokazano jak często Ukraińcy opuszczają swój kraj. Kolor czerwony – kilka razy na rok, szary: raz na rok, niebieski – raz na dwa lata, zielony – mniej niż raz na dwa lata, fioletowy – ani razu nie byłam/byłem zagranicą, czarny – trudno powiedzieć. Więcej na stronie tyzhden.ua

Zabójca Gongadzego skazany

Ołeksij Pukacz, były generał  MSW, oskarżony o udział w zabójstwie Georgija Gongadzego w 2000 roku, został skazany we wtorek na dożywocie. Wyrok ponownie rozbudził debatę na temat tego, kim byli zleceniodawcy morderstwa. W czasie śledztwa wymieniano nazwiska m.in. byłego prezydenta Leonida Kuczmy.
Sam Pukacz określał to wydarzenie jako „nieszczęśliwy wypadek”. Jak zeznawał, nie miał zamiaru zabijać dziennikarza. Zgodnie ze słowami Pukacza, Gongadze został wywieziony poza Kijów, gdzie pracownicy MSW mieli go przesłuchać pod kątem rzekomego szpiegostwa dziennikarza. Za przekazywanie ambasadzie Stanów Zjednoczonych poufnych informacji Gongadze miał dostawać setki tysięcy dolarów. W czasie przesłuchania Pukacz ze swoimi pracownikami założyli pasek na szyję dziennikarza. Według niego w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności pasek uszkodził krtań Gongadzego, w wyniku czego ten zmarł. Później Pukacz postanowił ukryć ślady. Przypomnijmy, że dziennikarz został znaleziony z odciętą głową.
Gongadze został zamordowany w 2000 roku. Jego śmierć stała się najgłośniejszą zbrodnią polityczną w okresie prezydentury Leonida Kuczmy. W 2008 roku trzy osoby oskarżone o udział w zbrodni zostały skazane na kary o 12 do 15 lat więzienia.
Źrodło: Korrespondent

Kożara u Ashton rozmawiał o gazie i Tymoszenko…

Leonid Kożara i Catherine Ashton. Autor:  European External Action Service - EEAS. Źródło: flickr.com

Leonid Kożara i Catherine Ashton. Autor: European External Action Service - EEAS. Źródło: flickr.com


W czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara spotkał się z Catherine Ashton, wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Tematem rozmów było przede wszystkim przygotowanie zaplanowanego na luty szczytu UE-Ukraina. Ashton upominała się również o ukrócenie wybiórczego stosowania prawa wobec obywateli.

…i zapowiedział podwyżki cen gazu

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy zapowiedział także, że władze nie wykluczają „podwyżek cen gazu dla niektórych użytkowników”. Jednocześnie stwierdził, że rząd nie ma zamiaru płacić wystawionego przez Gazprom rachunku na 7 mld dolarów za niewykorzystany gaz. Apelował także do Rosji obniżenie ceny gazu. – Inaczej może stracić kluczowy rynek eksportowy – mówił Kożara.
Źródło: Kontrakty.ua

 Konończuk: stosunki Rosja-Ukraina będą napięte

Ukraina nie zapłaci wystawionego przez Gazprom rachunku zarówno ze względu na brak środków, jak i przekonanie o racji w sporze. Mimo to przerwanie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę jest obecnie scenariuszem mało prawdopodobnym – pisze Wojciech Konończuk w analizie dla Ośrodka Studiów Wschodnich. – Ukraina reguluje bowiem bieżące płatności za odbierany gaz, a zgodnie z zapisami kontraktu gazowego z 2009 roku strony mają 30 dni na uregulowanie powstałych sporów. Gdyby po tym okresie to nie nastąpiło, wówczas sprawy sporne mogą zostać skierowane do sądu arbitrażowego w Sztokholmie – uważa ekspert. Jak przewiduje, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać coraz większego napięcia między Moskwą a Kijowem. – Rosja jest bowiem zdeterminowana, aby wykorzystać trudności gospodarcze Ukrainy do realizacji swoich interesów politycznych – uważa Konończuk.
Źródło: OSW

Mem dnia:

Podpisanie umowy z Shellem, czyli "Instruktor Narciarski II". Źródło: durdom.in.ua

Podpisanie umowy z Shellem, czyli "Instruktor Narciarski II". Źródło: durdom.in.ua


Podpisanie umowy z Shellem, czyli „Instruktor Narciarstwa II”
Źródło: durdom.in.ua

 

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje zespół w składzie: Wojciech Jakóbik, Paweł Purski, Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres [email protected] (mailto:[email protected]ail.com) .

Redakcja Eastbook – Krzysztof Nieczypor

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY