Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Opozycyjni działacze zatrzymani w Azerbejdżanie

Rośnie napięcie w Azerbejdżanie w związku z niedawnymi zamieszkami i demonstracjom przeciwko nadużyciom lokalnych władz w miejscowości İsmayıllı. Wczoraj zatrzymani w tej sprawie zostali opozycyjni działacze oskarżani o organizacje i udział w zajściach. Według samych zainteresowanych ich areszt jest motywowany politycznie.

Godło Azerbejdżanu. Źródło: wikimedia.org

Godło Azerbejdżanu. Źródło: wikimedia.org

Wczoraj (04.02.2013 r.) aresztowano dwóch działaczy opozycji pod zarzutem organizacji zamieszek w miejscowości İsmayıllı w Azerbejdżanie. Tofik Jagubłu wiceprzewodniczącego opozycyjnej partii „Musawat” (Równość) i Ilgar Mamedow z ruchu „Republikańska Alternatywa” (REAL) zostali zatrzymani na 2 miesiące aresztu. Obaj mieli podżegać do zamieszek i brać w nich czynny udział. (23 i 24 stycznia w İsmayıllı doszło do demonstracji przeciwko nadużyciom lokalnych władz – przeczytaj: Zamieszki w Azerbejdżanie).

Aresztowani nie przyznają się do zarzucanych im czynów, choć obaj potwierdzają, że w drugim dniu  zamieszek znajdowali się w İsmayıllı. Ilgar Mamedow tłumaczył, że przyjechał do miejscowości 24 stycznia. aby zapoznać się z sytuacją na miejscu. Z kolei Tofik Jagubłu przybył do Ismailu tego samego dnia, aby przygotować reportaż dla jednej z azerbejdżańskich gazet.

– Tofik Jagubłu jest naszym felietonistą. Został wysłany do İsmayıllı, aby na miejscu obserwować sytuację. Jagubłu był aresztowany po 5 minutach od przyjazdu na miejsce – tłumaczył swojego pracownika redaktor gazety „Eny Musawat” Rauf Arifoglu. – To sprawa motywowana politycznie – powiedział z kolei po zatrzymaniu Ilgar Mamedow, zaś jego adwokat podkreślił, że nie ma żadnych podstaw prawnych dla aresztowania jego klienta.

Prokuratura Generalna i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we wspólnie wydanym oświadczeniu napisali, że „prowadzone śledztwo wykazało, że wiceprzewodniczący partii „Musawat” Tofik Jagubłu i członek ruchu „Republikańska Alternatywa” Ilga Mamdeow 24 stycznia przybyli do İsmayıllı i wezwali mieszkańców do obywatelskiego nieposłuszeństwa oraz stawienia oporu policji (…). Celem tych działań było pogłębienia napięcia w kraju”.

 Zobacz zatrzymanie Tofika Jagubłu w İsmayıllı:


Przypomnijmy: W związku z brutalnym stłumieniem zamieszek w İsmayıllı 27 stycznia odbył się protest w centrum Baku. W wyniku akcji policji 3-tysięczna. demonstracja została rozpędzona, kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych. Trzy osoby, w tym znany działacz i bloger Emin Milii, zostały aresztowany na kilkanaście dni aresztu. W piątek 1 lutego w Warszawie odbył się protest przeciwko łamaniu praw człowieka w Azerbejdżanie (przeczytaj: Wolność dla Emina!

Więcej na temat protestów w Azerbejdżanie:

 Zamieszki w Azerbejdżanie

 Protesty w Baku. 3000 demonstrujących

 Azerbejdżan: Emin Milli w areszcie

 Wolność dla Emina!

Źródła: kavkaz-uzel.ru, radioazadlyg.org, minval.az 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY