Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawia kluczowym państwem w aferze Magnitskiego

W Mołdawii wszczęto śledztwo w sprawie legalizacji przez mołdawski Banca de Economii  pieniędzy ukradzionych z Rosji w ramach afery ujawnionej przez prawnika funduszu Hermitage Capital Siergieja Magnitskiego. Według medialnych doniesień Mołdawia miała być kluczowym punktem w procederze prania brudnych pieniędzy wyprowadzanych z rosyjskich banków.

Banca de Economii. Źródło: bem.md

Banca de Economii. Źródło: bem.md


Zgodnie z informacją przekazaną mołdawskiemu Narodowemu Centrum Antykorupcyjnemu  przez Hermitage Capital zorganizowana grupa przestępcza (określana „grupą Klujewa” – od nazwiska Dmitrija Klujewa, oskarżonego przez Magnitskiego o zorganizowanie całego procederu) wyprowadziła w 2008 r. z rosyjskiego banku „Krajnyj Siewier” 53 mln dolarów i przekazała na konta Sbierbanku Mołdawii (obecnie Bаncа de Economii). Stamtąd pieniądze miały być przesyłane na rachunki w bankach w Austrii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy Szwajcarii i Hong Kongu.

Sprawa prania brudnych pieniędzy w mołdawskim banku została ujawniona wraz z niedawnym zatrzymaniem, Geogija Gaczkiewicza, prezesa Banca de Economii w okresie transakcji dokonywanych przez „grupę Klujewa”. Gaczkiewicz 8 lutego br. został aresztowany na lotnisku w Kiszyniowie w związku z oskarżeniami dot. podejmowania przez niego działań na szkodę banku. Informacja o tym, że Banca de Economii, jeden z największych kredytodawców w Mołdawii, znajduje się na skraju bankructwa, wywołała panikę w mołdawskim społeczeństwie.

Narodowe Centrum Antykorupcyjne w Mołdawii prowadzi śledztwo w tej  sprawie od czerwca 2012 r. Premier Vlad Filat zażądał wczoraj od Centrum przedstawienia informacji o przeprowadzonych w tym czasie działaniach oraz zapowiedział, że będzie osobiście przyglądał się sprawie. Zdaniem Billa Browdera, szefa Hemitage Capital, determinacja mołdawskich służb w celu wyjaśnienia afery będzie miało kluczowe znaczenia dla europejskich aspiracji Kiszyniowa  – To co zrobią Mołdawianie, lub to czego nie zrobią, będzie testem wiarygodności Mołdawii jako przyszłego partnera w strukturach Unii Europejskiej – powiedział Browder.

Więcej o sprawie Magnitskiego: Kontrowersyjna odpowiedź Dumy na ustawę Magnitskiego

Źródła: euobserver.com, itar-tass.com, enews.md, rbc.ru, reportingproject.net, russainabout.blogspot.com, russian-untouchables.com, finalternatives.com

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY