Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Trwa nieformalne spotkanie krajów Partnerstwa Wschodniego w Tbilisi

W Tbilisi rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy potrwają dwa dni.

Mapa Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Źródło: wikimedia.org

Mapa Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Źródło: wikimedia.org


Do Tbilisi przyjechali przedstawiciele krajów Partnerstwa Wschodniego ministerialnego szczebla oraz Unii Europejskiej: Komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa, Stefan Fule, Sekretarz Generalna Europejskiej Służby Zewnętrznej Helga Schmid oraz Komisarz ds. Transportu Sim Kallas.

Spotkanie poświęcone jest przygotowaniom do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zaplanowanego na 28-29 listopada 2013 r. Tematem rozmów będą także sprawy transportu w regionie oraz relacje z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki: przede wszystkim z Syrią, Iranem, Pakistanem, Afganistanem i Mali.

Na spotkaniu obecny będzie minister spraw zagranicznych Białorusi, Uładzimir Makiej, dla którego będzie to jedna z nielicznych okazji, by przypomnieć, że Białoruś jest również oficjalnie uczestnikiem unijnej inicjatywy. Niestety dla Białorusi, najprawdopodobniej szansy takiej nie będzie miał na szczycie w Wilnie, ze względu na nałożony na niego w styczniu 2011 r. zakaz wjazdu do krajów Unii Europejskiej (Makiej był wówczas szefem administracji prezydenta odpowiedzialnym za brutalną pacyfikację antyrządowych demonstracji w grudniu 2010 r.).

Przypomnijmy: Nieformalne spotkania ministrów państw Partnerstwa Wschodniego są organizowane dwa razy do roku i odbywane są rotacyjnie w jednym z krajów objętych programem. Format spotkań został zainicjowany przez szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarza Fule w kwietniu 2012 r. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Kiszyniowie 5 czerwca 2012 r.

Źródła: trend.az, regnum.ru, ru.delfi.lt

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY