Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Kryzys polityczny w Mołdawii. Premier ogłasza wyjście z koalicji rządowej

Premier Mołdawii i lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Filat ogłosił wyjście swojego ugrupowania z koalicji. Jak stwierdził szef mołdawskiego rządy Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej prowadzą do oligarchizacji i kryminalizacji państwa.

Premier Mołdawii Vlad Filat. Autor: European People's Party. Źródło: wikimedia.org

Premier Mołdawii Vlad Filat. Autor: European People’s Party. Źródło: wikimedia.org


Decyzję o wyjściu Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii z koalicji Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej jej lider i jednocześnie premier mołdawskiego rządu, Vlad Filat. Uzasadniając swoje postanowienie szef gabinetu ministrów oskarżył swoich koalicjantów o oligarchizację i kryminalizację mołdawskiego państwa: – System kryminalny, który został stworzony przed 2009 r. rozwija się nadal. Jestem zaniepokojony poziomem korupcji politycznej – przekupywaniem posłów i mass mediów – skarżył się Filat.

Premier podkreślił, że czuję się częściowo winny za sytuację w państwie: – Przyznaję, że część winy spada również na mnie, ponieważ zbyt długo tolerowałem tę sytuację. Podczas naszych rządów, niektórzy wykorzystywali władzę, by rozwijać podejrzane interesy zapoczątkowane jeszcze w epoce komunistycznej. Następnie Filat oskarżył członków koalicji (w tym przede wszystkim wiceprzewodniczącego mołdawskiego parlamentu, członka Demokratycznej Partii Mołdawii, Vlada Plahotniuka) o wykorzystywanie stanowisk dla realizacji osobistych celów i utrudnianie reformowania państwa poprzez szantażowanie premiera i jego ministrów. Szef mołdawskiego rządu obwinił także prokuraturę i organy do walki z korupcją o przykrywanie nielegalnych działań osób łamiących prawo, zapewniając im bezkarność.

Nie trzymam się swojego stanowiska i zawsze traktowałem je jako wielką odpowiedzialność. Przyjąłem je jako dowód zaufania wyborców dla mojej partii i czuję się zaszczycony mogąc rządzić. – oznajmił premier Filat, po czym ogłosił: – Nie będę jednak więcej tolerował sytuacji, gdy instytucje państwowe są używane dla innych celów, aniżeli dla dobra ludzi. Nie będę więcej tolerował antydemokratycznych działań tych osób, które dla swoich interesów traktują jak zakładników ludność całego kraju, obywateli Republiki Mołdawia! – zagroził szef mołdawskiego rządu.

Jednocześnie Filat wystąpił przeciwko rozpisaniu nowych, przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wezwał za to członków Sojuszu na Rzecz Integracji Europejskiej do „natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji nad nową umową koalicyjną na bazie istniejącej większości parlamentarnej tworzonej przez koalicję”. Jak zapowiedział, do tego czasu jego rząd będzie nadal realizować program swojej partii i wspierać koalicję w dążeniu do głównego celu – integracji Mołdawii z Unią Europejską.

Przypomnijmy: Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej został stworzony w lipcu 2009 r. przez cztery ugrupowania: Partię Liberalno-Demokratyczną (na czele z premierem Vladem Filatem), Partię Liberalną (na czele z Mihai Ghimpu), Demokratyczną Partię Mołdawii (lider Marian Lupu) oraz Partię Sojusz Nasza Mołdawia (lider Serafim Urecheanu). Sojusz we wrześniu 2009 odsunął Partię Komunistów Republiki Mołdawii od władzy i utrzymał się przy niej po przedterminowych wyborach z końca 2010 r. Od początku w koalicji dochodziło do silnych podziałów wewnętrznych.

Źródła: infotag.md, tribuna.md, ru.interlic.md

Przeczytaj:

Mołdawia kluczowym państwem w aferze Magnitskiego

2012 w Mołdawii: rok pod znakiem prezydenta

Mołdawia: Sojusz trzeszczy w posadach

Mołdawia: Powstał nowy stary Sojusz

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY