Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Gruzja bliżej zniesienia reżimu wizowego z Unią

W cieniu szczytu UE-Ukraina Gruzja zrobiła kolejny krok w stronę zniesienia reżimu wizowego z Unią Europejską. Podczas wczorajszej wizyty unijnej komisarz do spraw wewnętrznych w Tbilisi przyjęto Plan Działania na rzecz zliberalizowania zasad przekraczania granic z Unią dla gruzińskich obywateli.

Cecilia Malmström i Micheil Saakaszwili. Źródło: president.gov.ge

Cecilia Malmström i Micheil Saakaszwili. Źródło: president.gov.ge


W trakcie wczorajszej wizyty w Tbilisi unijna komisarz do spraw wewnętrznych, Cecilia Malmström, zaprezentowała Plan Działania dla gruzińskiego rządu na rzecz liberalizacji reżimu wizowego z Unią. Komisarz Malmström pochwaliła władze w Tbilisi „za dotychczas poczynione wysiłki w przeprowadzaniu koniecznych reform i rozpoczęciu dialogu wizowego”. Unijna urzędniczka podkreśliła, że podjęte przez gruziński rząd starania sprawiły, że Plan Działania prowadzący do całkowitego zniesienia wiz stał się możliwy: – To kolejny krok w kierunku ruchu bezwizowego dla obywateli Gruzji będący wspólnym celem bliższej integracji Unii i Gruzji – powiedziała unijna urzędniczka.

Przedstawiony przez Malmström Plan określa techniczne warunki dla całkowitego zniesienia wiz dla obywateli Gruzji podróżujących do UE. Składa się z on czterech bloków: bezpieczeństwa dokumentów, zarządzania granicami i migracją, porządkiem publicznym oraz relacjami z państwami za granicą. Każda z części Planu zawiera konkretne rozwiązania prawne konieczne do wprowadzenia w obszarach istotnych dla liberalizacji reżimu wizowego. Dotyczą one m.in. zwalczania korupcji i walki z zorganizowaną przestępczością, ochrony danych, polityki antydyskryminacyjnej i ochrony mniejszości narodowych, a także przeprowadzenia reform zapewniających niezależność wymiaru sprawiedliwości.

W czasie wizyty w Tbilisi Malmström spotkała się  m.in. z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i premierem Bidżiną Iwaniszwilim. Podczas spotkania z unijną komisarz gruziński przywódca podkreślił, że zniesienie wiz dla Gruzinów będzie „historycznym przełomem” w unijno-gruzińskich relacjach. – Wiele jest do zrobienia. To nie będzie łatwy proces. Ale bez względu na napięcia pomiędzy politycznymi ugrupowaniami, nie możemy zatrzymać się na naszej drodze do Europy – powiedział Saakaszwili. Z kolei premier Iwaniszwili po spotkaniu z unijną komisarz zapewniał, że jego rząd zrealizuje wszystkie wymagane w Planie Działania reformy. Cecilia Malmström po spotkaniach z gruzińskimi politykami przyznała z kolei, że zdaje sobie sprawę, jak trudna jest kohabitacja, ale  – Gruzja była do tej pory wzorem w regionie i mam nadzieję, że nim pozostanie.

Źródła: enpi-info.eu, civil.ge

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY