Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Upadek rządu w Mołdawii

Mołdawski parlament przegłosował dzisiaj wotum nieufności wobec rządu Vlada Filata. Za dymisją gabinetu ministrów głosowali Komuniści, posłowie niezrzeszeni oraz członkowie rządzącej koalicji. Zdaniem premiera jest to początek bardzo niebezpiecznej gry politycznej.

Vlad Filat. Źródło: vlad.md

Vlad Filat. Źródło: vlad.md


Wniosek o wotum nieufności wobec rządu Vlada Filata został złożony w mołdawskim parlamencie w zeszłym tygodniu przez członków komunistycznej partii Mołdawii. Komuniści argumentowali swoje działanie tym, że w kraju uwidocznił się kryzys władzy, a skandale korupcyjne, jakie wybuchają wokół rządzącej koalicji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej” dowiodły, że Mołdawia znalazła się pod kontrolą zwaśnionych ugrupowań kryminalnych. Komuniści ostrzegli, że w przypadku nie rozpatrzenia ich wniosku wezwą naród do zorganizowania akcji na rzecz „demokratycznego zmuszenia koalicji do politycznej kapitulacji”.

Dzisiejszy upadek rządu jest rezultatem konfliktu wewnątrz koalicji zapoczątkowanego skandalem wokół śledztwa w sprawie przypadkowego zabójstwa biznesmena podczas polowania, w którym brali udział wysoko postawieni funkcjonariusze państwowi. Matactwa, jakie zostały ujawnione podczas prowadzonego dochodzenia, spowodowały, że opozycja domagała się dymisji prokuratora generalnego Walerija Zubko (związanego z koalicyjną Partią Demokratyczną Mariana Lupu), który brał udział w polowaniu. Premier Vlad Filat oraz prezydent Nicolae Timofti poparli żądania posłów, w rezultacie czego mołdawski przywódca zwolnił Zubkę z zajmowanego stanowiska. Po dymisji mołdawska prokuratura i organy do walki z korupcją (które według mołdawskich mediów obsadzone są ludźmi powiązanymi z Partią Demokratyczną) wszczęły serię śledztw przeciwko członkom rządu desygnowanych z ramienia partii Liberalno-Demokratycznej premiera Filata. Ugrupowanie szefa rządu w ramach odwetu doprowadziło do przegłosowania dymisji Vlada Plahotniuka, jednego z liderów Demokratycznej Partii Mołdawii, z funkcji wiceprzewodniczącego parlamentu.

Przeczytaj: Mołdawia: Sojusz trzeszczy w posadach

Trzy tygodnie temu lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii i premier mołdawskiego rządu Vlad Filat ogłosił wyjście swojego ugrupowania z szeregów koalicji. Uzasadniając swoją decyzję szef gabinetu ministrów oskarżył swoich koalicjantów o oligarchizację i kryminalizację państwa (przeczytaj: Kryzys polityczny w Mołdawii. Premier ogłasza wyjście z koalicji rządowej). Filat zarzucił członkom koalicyjnej Demokratycznej Partii Mołdawii wykorzystywanie stanowisk dla realizacji osobistych celów i utrudnianie reformowania państwa poprzez szantażowanie premiera i jego ministrów.

Dziś za dymisją rządu głosowało 54 ze 101 deputowanych do mołdawskiego parlamentu. Wniosek poparli Komuniści, niezrzeszeni oraz członkowie Demokratycznej Partii Mołdawii. – Nikt nie ma wątpliwości, że dzisiejsze dymisja rządu to wynik politycznej gry – skomentował głosowanie premier Filat dodając, że jest to gra bardzo ryzykowna i niebezpieczna. Jak powiedział oczekuje, że „w ciągu najbliższych dni będą organizowane spektakle i prowokacje przeciwko członkom Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii”, której jest liderem.

Zgodnie z mołdawską konstytucją ministrowie po przegłosowaniu wotum nieufności dla rządu pełnią swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu ministrów. Teraz prezydent Nicolae Timofti, po konsultacji z frakcjami parlamentarnymi, ma obowiązek w ciągu 3 dni wskazać kandydat na premiera. Wyznaczona przez prezydenta osoba do zajęcia fotela premiera w ciągu 15 dni przedstawia parlamentowi skład całego rządu. Od tego momentu posłowie mają 45 dni na przegłosowanie wotum zaufania dla nowego gabinetu ministrów. Jeśli rząd je uzyska, w ciągu 3 dni członkowie rządu składają przysięgę przed prezydentem i oficjalnie obejmują swoje stanowiska. W przypadku braku uzyskania wotum zaufania procedura zostaje powtórzona. Jeśli parlament trzykrotnie odrzuci kandydata wskazanego przez prezydenta, parlament zostaje rozwiązany.

Źródła: allmoldova.com, rg.ru, lenta.ru, newsmoldova.ru, osw.waw.pl.

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY