Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

„Wszystko w rękach mołdawskich polityków”

Wczoraj odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski I Mołdawii. W spotkaniu brał udział marszałek Bogdan Borusewicz, który spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz w Kiszyniowie. Rozmawiano o mołdawskiej drodze do Unii Europejskiej.

Bogdan Borusewicz. Autor: Aleksander Paszkowski. Źródło: wikimedia.org

Bogdan Borusewicz. Autor: Aleksander Paszkowski. Źródło: wikimedia.org


Otwierając wczorajszą sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Mołdawii marszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że polityczny kryzys, wywołany odwołaniem rządu premiera Vlada Filata, może sprawić, że Mołdawia straci szansę na podpisanie Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską. – Jeśli uda się zawiązać koalicję, to podpisanie będzie możliwe. Jeśli nie – nowe wybory i nowy rząd spowodują, że proces integracji z Europą będzie przechodził wolniej – stwierdził Borusewicz.

Zdaniem polskiego marszałka, pomimo kryzysu politycznego w Mołdawii, Unia Europejska wciąż uznaje Kiszyniów za lidera Partnerstwa Wschodniego. – Byłoby bardzo źle, gdyby Mołdawia utraciła ten status. Wszystko w rękach mołdawskich polityków  – powiedział senator i zapewnił: – Polska przywiązuje dużą wagę do relacji z Mołdawią i wspiera Mołdawię w jej drodze do Unii Europejskiej.

Z kolei szef mołdawskiego parlamentu Marian Lupu powiedział podczas spotkania z polskimi parlamentarzystami, że relacje z Polską mają dla Mołdawii charakter strategiczny. Lupu podziękował Polsce za to, że jest „aktywnym promotorem rozszerzenia Unii Europejskiej na Wschód” oraz wspiera Mołdawię w jej wysiłkach na rzecz zbliżenia z UE.  – Chcemy jak najszybciej zakończyć proces negocjacji z Unią – zapewniał Lupu.

Przypomnijmy: Od kilku tygodni Mołdawia znajduję się w politycznym kryzysie. 13 lutego premier Mołdawii i lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Filat ogłosił wyjście swojego ugrupowania z koalicji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej”. 5 marca mołdawski parlament przegłosował wotum nieufności wobec rządu Vlada Filata. Obecnie trwają rozmowy pomiędzy mołdawskiego partiami dotyczące powołania nowego szefa rządu.

Przeczytaj:

Kryzys polityczny w Mołdawii. Premier ogłasza wyjście z koalicji rządowej

Upadek rządu w Mołdawii

Źródła: kommersant.md, senat.gov.pl, gazeta.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY