Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: co może zamienić życie kobiety w koszmar?

W Dzień Kobiet mężczyźni wykupują kwiaty i kosmetyki, wyszukują w Internecie wzory pięknych życzeń. Jednak nie wszystko idzie tak gładko. Proponuję przyjrzeć się trzem problemom, które psują życie kobietom w Ukrainie.

Героїня фільму «Нові стіни» Ольга. Джерело: facebook.com/NeWalls

Bohaterka filmu „Nowe ściany”, Olga. Źródło: facebook.com/NeWalls

Problem kobiet – uchodźców

W związku z rozszerzeniem granic UE Ukraina, Białoruś i Mołdowa stały się krajami, do których napływają uchodźcy. Kobietom w tej sytuacji jest najtrudniej: każdy może skorzystać z ich słabości i bezbronności. Niedawno w Kijowie po raz drugi pokazano dokumentalny film „Nowe ściany”, nakręcony przez hiszpańską reżyserkę Paulę Palacios. Większość kobiet, opowiadających w filmie swoją historię, nie wiedziała, dokąd je wiozą. Próbowały dotrzeć do Europy, zamiast tego wpadły w pułapkę.

Na ulicy w Użhorodzie ludzie widzą, że jestem inna i pytają: Czy nie potrzebuję Pani pomocy? Ale to nie oznacza, że chcą przyjść z pomocą. Po prostu proponują w ten sposób nielegalnie przeprowadzić przez granicę – opowiada Afganka mieszkająca obecnie w Użhorodzie.

Trailer filmu „Nowe ściany”

Inna bohaterka, Olga, w 2005 roku zawiesiła na moskiewskim hotelu „Rosja” banner „Putin, odejdź sam!”, za co została skazana na 3,5 lata więzienia. W związku z tym musiała uciekać do Ukrainy. W filmie mówi z rozpaczą: – Dziwne to uczucie, kiedy nie możesz wrócić do kraju. Kiedy możesz wyjeżdżać do różnych państw, robić różne rzeczy, ale do miejsca, gdzie jest twój dom, nie ma powrotu.

W filmie można obejrzeć też bardziej szokujące historie. Na przykład przypadek kobiety z Demokratycznej Republiki Kongo, która podczas pobytu w Moskwie została zmuszona do seksualnego niewolnictwa. Kiedy przebywała w obozie dla uchodźców jeden mężczyzna zaproponował jej pomoc w wyrobieniu dokumentów, ale zamiast tego zawiózł ją do Kijowa, zamknął w mieszkaniu i przywodził mężczyzn, którzy ją gwałcili. Według danych statystycznych zgromadzonych przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (kwiecień 2011 roku) ogólna liczba osób mających status uchodźcy na Ukrainie wynosi 2435 osób, 754 wśród nich to kobiety.

Przemoc w rodzinie

Rokrocznie w Ukrainie rejestrowanych jest ponad 100 tys. przypadków przemocy domowej. W 2011 roku takich przypadków odnotowano 126 514, przy czym w 90% była to przemoc wobec kobiet. Warto również wziąć pod uwagę, że w tej sytuacji tylko co piąta ofiara zwraca się o pomoc.

Kobiety cierpią z powodu przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej. Poniżej znajdują się dane zgromadzone przez Międzynarodowe Centrum ds. Obrony Praw Kobiet „La Strada Ukraine”. Diagram przedstawia strukturę płci osób, telefonujących na gorącą linię, aby zasygnalizować o przemocy w rodzinie.

Статi тих, хто звертаються на «гарячу лінію». Джерело: la-strada.org.ua

Procentowy udział każdej płci telefonujących na „gorącą linię”, jaśniejszy pomarańczony – dzieci, czerwony -kobiety, ciemny pomarańczowy – mężczyźni. Źródło: la-strada.org.ua

Dyskryminacja kobiet

Niedawno w Kijowie odbyła się konferencja na temat „Polityka genderowa: sukcesy – niepowodzenia – perspektywy”. Eksperci jeszcze raz podkreślili, że na Ukrainie obecnie nie działa odpowiedni mechanizm obrony kobiet. Jak odnotowano podczas konferencji, zaznaczając, że kobiety w Ukrainie stanowią 54% ludności, ich obecność w Radzie Najwyższej wynosi mniej niż 10%. Pod tym względem Ukraina plasuje się aż na 115. miejscu na świecie. June Zeitlin, Rzecznik OBWE ds. równości genderowej, podkreśliła: – Ukraina należy do tych niewielu krajów, gdzie przedstawicielstwo kobiet w parlamencie jest bardzo niskie. Postęp w tej sprawie jest na tyle wolny, że Ukraina będzie potrzebowała 50 lat, aby został osiągnięty parytet kobiet i mężczyzn.

Eugeniusz Bystryćkyj, wykonawczy dyrektor Międzynarodowej Fundacji „Odrodzenie”, zauważył: – Jeśli organizacje społeczne mają zamiar bronić genderowej równości, to nie osiągną sukcesu, nie wystąpiwszy wspólnym frontem przeciw każdemu rodzaju dyskryminacji. W warunkach Ukrainy nie wystarczy walczyć jedynie o wolność kobiet, gdyż pewne koła polityczne wiążą jednym populistycznym węzłem pytania dotyczące zachowania tradycyjnej rodziny, nierówności genderowej oraz sądownictwa dla nieletnich. Pod tymi hasłami występują jednocześnie przeciwko genderowej równości.

Obecnie w Ukrainie praw kobiet bronią organizacje społeczne niosące pomoc ofiarom. Wsparcie ze strony państwa jest dość słabe. Jednak opisane powyżej problemy można i trzeba rozwiązywać. Przecież kobiety potrzebują nie tylko kwiatów i pięknych słów, a przede wszystkim obrony i miłości.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesarewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY