Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maria Golińska

PdK Książka: „Gdzie jest ta woda?”

Przeciętny Polak zużywa 120 litrów wody dziennie. Mieszkaniec Azji Centralnej – sześciokrotnie mniej. Konflikty o dostęp do wody w tej części świata przybierają na sile. Jak wygląda życie w świecie, gdzie trzeba wybierać – woda czy prąd i gaz?

Okładka publikacji "Gdzie jest ta woda?", żródło: mat. prasowe

Okładka publikacji „Gdzie jest ta woda?”, źródło: mat. prasowe

Kwestia dostępu do wody w Azji Centralnej to ostatnio całkiem popularny temat w polskiej literaturze naukowej. „Gdzie jest ta woda?” przybliża społeczny wymiar nierówności w dostępie i przedstawia konsekwencje dla rozwoju tego regionu. Autorki – Anna Cieślewska i Agnieszka Makowska – na podstawie własnych badań i wielokrotnych pobytów w Azji Centralnej przedstawiają smutny obraz świata (ograniczonego jednak w znacznej mierze do obszarów wiejskich), w którym bieżąca woda to wciąż luksus.

W książce można znaleźć wszystko – wprowadzenie historyczne, stan prawny, opowieści o katastrofach ekologicznych i historie pojedynczych ludzi, którzy cierpią z powodu braku wody. Jeden z rozdziałów poświęcony został także potencjalnym i realnym konfliktom wynikającym z nierównego dostępu oraz przypadkom korupcji, która dotknęła projekty sfinansowane ze środków organizacji międzynarodowych. I wszystko to na niespełna dwustu stronach. Z całą więc pewnością książce nie można zarzucić wodolejstwa. Konkret goni konkret, a komentarzy jest mniej niż wody pitnej w Morzu Aralskim.

Wartkiej akcji i dynamicznej narracji czytelnik książki „Gdzie jest woda?” jednak nie uświadczy. Nie jest to bowiem pozycja „dziennikarska”, trudno więc doszukać się w niej porywającego stylu pisania. Nie taki był zresztą prawdopodobnie cel autorek, które przygotowały tę publikację jako nieco rozbudowany skrypt na potrzeby szkoleń z zakresu edukacji globalnej.

Dużym walorem publikacji jest dołączona do niej płyta CD. Ja zapoznałam się z nią dopiero po zakończeniu lektury, co z perspektywy czasu oceniam jako poważny błąd, przed którym ostrzegam. Na płycie znajdziemy prezentację z wieloma zdjęciami i propozycje ćwiczeń, które – wbrew moim oczekiwaniom – okazały się niebanalne. Moje ulubione to dokonanie podziału wody zgodnie z potrzebami domowników i zwierząt gospodarskich przy założeniu, że wody w kranie nie ma. Choć sama planowałam tylko rzucić na nie okiem, to ostatecznie przeczytałam wszystkie.

„Gdzie jest ta woda?” to pozycja która dostarcza bardzo wielu informacji, ale kierowana jest przede wszystkim dla wykładowców, nauczycieli i doktorantów. Innych może odstraszyć. Każdemu jednak polecam skserowanie bądź skopiowanie bibliografii, która obfituje w ciekawe pozycje naukowe.

Publikacja jest dostępna w formacie pdf na stronie Stowarzyszenia Wchodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne.

„Gdzie jest ta woda? Dostęp do wody w kontekście problematyki rozwojowej regionu Azji Centralnej”, Anna Cieślewska i Agnieszka Makowska, Stowarzyszenie Wchodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne & Wydawnictwo Barbelo, Warszawa 2012

Recenzje książek na Eastbook.eu

Facebook Comments

Absolwentka Instytutu Rusycystyki, Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Chce odwiedzić wszystkie byłe republiki ZSRR i państwa zaprzyjaźnione. Zakochana ze wzajemnością w pirożkach z jajkiem i szczypiorkiem.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY