Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Volodymyr Tyravskij

PdK Film: „Zvychayna sprava” (Ukraina, 2013)

7 lutego 2013 roku na ekranach kin siedmiu największych oraz kilku rejonowych miast Ukrainy pojawił się film Zvychayna sprava. Najnowsza ukraińska produkcja filmowa kosztowała 800 tysięcy dolarów i po zeszłorocznej „jaskółce nadziei” – ToiHtoProishovKrizVohon Michaiła Ilienka – to już druga w pełni ukraińskojęzyczna produkcja w historii w 100 proc. sfinansowana ze środków państwowych.

Plakat filmu "Zvychayna sprava", mat. promocyjne

Plakat filmu „Zvychayna sprava”, mat. promocyjne

Zvychayna sprava z początku była planowana jako 20-minutowy film krótkometrażowy pod tytułem A wy gracie w szachy?. Jednak po dwóch latach nauki (2006-2007) w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy, Wołodymyr Wasjanowycz, postanowił rozszerzyć scenariusz i stworzyć pełnometrażowe dzieło (co ciekawe, podjęto próby realizacji części zdjęć z udziałem polskich aktorów).

Tym sposobem obraz zatytułowany Zvychayna sprava można uznać za debiut fabularny Wasjanowycza, który do tej pory znany był przede wszystkim jako twórca filmów dokumentalnych (Starzy ludzie, laureat festiwalu filmowego w Baku, 2002 r.; Przeciw słońcu, Grand Prix festiwalu filmów krótkometrażowych w Nancy, 2004 r.)

Zvychayna sprava powstawała aż 5 lat i to bynajmniej nie z powodu rozterek artystycznych, a za sprawą braku pieniędzy w dobie kryzysu finansowego. Skądinąd – całkiem symbolicznie – podstawowym tematem filmu jest właśnie kryzys, tyle tylko, że średniego wieku. Główny bohater, Tolik (Taras Denisenko), to ironiczny psychoterapeuta-romantyk z dynastii lekarzy, który pisze wiersze o otaczającej go rzeczywistości i ludzkich namiętnościach. Pewnego razu, po bójce z pacjentami-narkomanami, kiedy w końcu zostaje zwolniony ze znienawidzonej pracy, nadarza się mu okazja zacząć zarabiać w inny sposób. Odnaleźć nowy cel życia pomaga Tolikowi jego przyjaciel-awanturnik Slawko (Witalij Lineckij). Razem sprzedawać będą kurze odchody, a nawet staną się grabarzami na psich pogrzebach. Ale czy to jest droga ku lepszemu życiu?

Prócz głównych postaci, Zvychayna sprava odznacza się świetnym zestawem drugoplanowych ról. Na przykład barwna Tamara Jacenko wystąpiła jako dama, która chciała dorobić się handlując salem (ukr. salo, rodzaj słoniny – przyp. tłum.), a zrobiła karierę w branży… hodowli psów. Jednak największy rozgłos spowodowało pojawienie się w filmie Michaiła Ilienka (znany ukraiński reżyser – przyp. tłum.). Zagrał on w epizodzie szaleńca, który codziennie 129 razy wyłącza światło, ratując świat przed nieuchronną – jego zdaniem – katastrofą. Warto wyjaśnić, że ta metafora jest ironiczną pochwałą dla reżysera, który od początków niezależnej Ukrainy dokłada wszelkich sił, ażeby doprowadzić do odrodzenia ukraińskiej kinematografii.

Zvychayna sprava charakteryzuje się mało urozmaiconą scenografią, w niektórych momentach nieudanym montażem i kiepskimi zdjęciami (większość filmu kręcona jest w szerokich planach), ale również świetną ścieżką dźwiękową. Większość krytyków filmowych porównuje dzieło Wołodymyra Wasjanowycza z wczesnymi tragikomicznymi filmami legendarnego Emira Kusturicy, doszukując się podobieństw w – doprowadzonych do granic absurdu – fantazjach i marzeniach zwykłych ludzi.

Do tej pory Zvychayna sprava radzi sobie na festiwalach dosyć dobrze – pokazywana była na międzynarodowych konkursach w Tiranie (Albania) i Kerali (Indie), wystawiona została na Berlinale na ukraińskim stoisku, a także zdobyła wyróżnienie od jury festiwalu w Odessie i nagrodę od Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) – „Don Kichot”.

Sam Wołodymyr Wasjanowycz nie zasypuje gruszek w popiele i już rozpoczął zdjęcia do nowego filmu pełnometrażowego Kredens z budżetem ok. 1 mln dolarów. Tym razem połowa pieniędzy pochodzi od Ministerstwa Kultury Ukrainy, a reszta, prawdopodobnie, została przekazana przez prywatnych sponsorów. Akcja Kredensu skupiona będzie wokół postaci wiolonczelisty Lwowskiej Opery, który ma ambicje solisty, a wciąż gra w orkiestrze symfonicznej. Jego cierpliwość jednak już się wyczerpała. Do nowego projektu zaproszono takich ukraińskich aktorów, jak Andrij Saminin, Michaiło Żonin Natalka Baśko czy Oleh Primohenow.

Zvychayna sprava, komedio-dramat, reż. Wołodymyr Wasjanowycz, Ukraina 2013.

Tłum. z ukraińskiego Tomasz Piechal

TRAILER FILMU „ZVYCHAYNA SPRAVA”

Facebook Comments

Магістр журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Автор численних аналітичних публікацій зовнішньополітичної, економічної, технічної та культурологічної тематики. 15-річний досвід роботи в провідних газетах, журналах та інтернет-виданнях України: Телекритика, Статус.Экономические Известия, UGMK.info, Українська Правда, Аташе, Kyiv Weekly, Молодь України, За Вільну Україну, День та ін.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY