Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: Unia Europejska VS Janukowycz

13 marca b.r. w Parlamencie Europejskim przeprowadzono debatę poświęconą sytuacji w Ukrainie. Po raz kolejny zaapelowano do Kijowa o konkretne działania w realizacji reform. Dzień wcześniej prezydent Ukrainy wydał rozporządzenie, w którym zostały wyliczone niecierpiące zwłoki posunięcia w kierunku europejskiej integracji Ukrainy. Ten gest Janukowycza prawdopodobnie miał potwierdzić niezmienność kursu w stronę Europy. Ale oświadczenia europejskich polityków wskazują na to, iż nie mają oni pewności co do Ukrainy.

У Європарламенті обговорили ситуацію в Україні. Джерело: facebook.com/europeanparliament

W Parlamencie Europejskim została omówiona sytuacja w Ukrainie. Źródło: facebook.com/europeanparliament

Plan Janukowycza

Obecnie jesteśmy świadkami prawdziwej konfrontacji między Wiktorem Janukowyczem a Unią Europejską (UE). Przed debatą Janukowycz spróbował zjednać sobie europejskich polityków i wydał rozporządzenie pełne wytycznych. Gabinet Ministrów musi zapewnić uchwalenie aktów prawnych, przewidzianych przez Plan Działań dotyczący liberalizacji przez Unię Europejską reżimu wizowego dla Ukrainy. Ponadto rząd powinien co miesiąc informować Unię Europejską o posunięciach, podjętych przez Ukrainę dla spełnienia warunków niezbędnych do podpisania w 2013 roku Umowy Stowarzyszeniowej między Ukrainą i UE.

Janukowycz jest pilnym obserwatorem sytuacji międzynarodowej, więc Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy dostało polecenie, aby w ciągu tygodnia przygotować propozycje odnośnie możliwych form udziału Ukrainy w Misji Szkoleniowej UE w Republice Mali. Ministerstwo Sprawiedliwości zostało zobowiązane do wykonania szeregu zadań związanych z doskonaleniem ukraińskiego prawodawstwa.

Europa natychmiast zareagowała na „sygnał Janukowycza”. – Co dotyczy podpisania tego dokumentu przez prezydenta, to nie jest źle. Ale, aby udowodnić solidność europejskich aspiracji Ukrainy, prezydent Janukowycz powinien potwierdzić, że w Ukrainie działa zasada praworządności. Wymóg ten nie podlega dyskusji. Jest on punktem wyjściowym dla kontynuowania rozmów na temat Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Potrzebna jest również wolność dla więźniów politycznych, Pani Tymoszenko i Pana Łucenki oraz równe, uczciwe warunki dla wszystkich deputowanych, wybranych do parlamentu podczas ostatnich wyborów. To jest niedopuszczalne, kiedy sąd decyduje, czy może ktoś zostać w parlamencie, czy też nie, posługując się bezpodstawnymi oskarżeniami! – oświadczyła niemiecka europoseł z Partii Zielonych Rebecca Harms.

Podsumowanie debaty

Podczas debaty europosłowie w sposób dość precyzyjny określili swoje życzenia w stosunku do Ukrainy. Debatę otworzył Komisarz UE ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa Štefan Füle. Eurokomisarz był nieprzyjemnie zaskoczony tym, że obrońca byłej premier Julii Tymoszenko Serhij Własenko został pozbawiony mandatu deputowanego. Füle podkreślił, iż los Umowy Stowarzyszeniowej uzależniony jest od rozwiązania spraw Tymoszenko i byłego ministra MSW Jurija Łucenki.

Interesujący komentarz należy posłowi PE Kristianowi Wigeninowi (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Bułgaria), który jest zaniepokojony biegiem wydarzeń w Radzie Najwyższej Ukrainy. – Chciałbym zaapelować do kolegów z Rady Najwyższej, niezależnie od tego, należą oni do większości czy do mniejszości: proszę położyć kres tej samobójczej wojnie. Proszę nabrać do płuc powietrza, spojrzeć dookoła i zastanowić się, jaką przyszłość budujecie, – powiedział europoseł.

Przedstawiciel Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, współprzewodniczący Delegacji PE do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE – Ukraina, Paweł Kowal ujął teraźniejszą sytuację nieco z innej strony. Według niego, europejscy politycy mają obecnie przed sobą wielki cel: zademonstrować, że UE nie przebywa w kryzysie i jest w stanie otworzyć drzwi Ukraińcom, niezależnie od tego, kto jest ich prezydentem lub premierem.

W każdym razie „konfrontacje” Ukrainy i Unii Europejskiej trwają. Do maja Kijów ma czas na osiągnięcie realnych rezultatów. Jednak już teraz możemy zauważyć, że krytyka pod adresem władz w Kijowie rozbrzmiewają coraz częściej. Obecnie dla Ukrainy rzeczą najważniejszą jest, aby nie doświadczyć „knock down”. Nim może dopuścić do rezygnacji z podpisania Umowy Stowarzyszeniowej przez UE. W takim przypadku następstwa będą złe dla wszystkich. Jeżeli Europa nie zostawi Ukrainie szans, to Janukowycz najprawdopodobniej z radością odbierze „sąsiedzką pomoc” z rąk Rosji.

W artykule zostały wykorzystane cytaty z następujących źródeł: Oficjalna strona Administracji Prezydenta UkrainyPolskie Radioagencja UNIAN

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesarewa

Zapraszamy również do poniższej lektury:

Саміт Україна-ЄС: найважливіші заяви політиків

Зустріч президентів України та Росії: поезія Януковича і проза Путіна

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY