Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

„Ukraiński Łącznik”: Czy Ukrainie „powstanie” i dlaczego nie

W tym tygodniu  w „Łączniku” o potencjalnych źródłach niepowodzenia akcji „Powstań, Ukraino!”, zachęcie Romano Prodiego do bardziej energicznego przyciągania Ukrainy do Unii Europejskiej, a także o kolejnej bójce w parlamencie i kolejnym pomyśle na współpracę z Unią Celną. Na koniec odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie – na co idą podatki?

 

Ołeh Tjahnybok i Arsenij Jaceniuk podczas akcji "Powstań, Ukraino!". Źródło: facebook.com/Batkivshchyna

Ołeh Tjahnybok i Arsenij Jaceniuk podczas akcji „Powstań, Ukraino!”. Źródło: facebook.com/Batkivshchyna


Liczba tygodnia:

71. miejsce zajęła Ukraina w rankingu najbardziej pokojowo nastawionych państw świata, przygotowanym przez Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Pierwsze miejsca zajęły Islandia, Dania i Nowa Zelandia. Na ostatniej, 158. pozycji, znalazła się Somalia.

Prodi: nie ma co czekać na stowarzyszenie z Ukrainą

– Rosja zaproponowała Ukrainie wstąpienie do Unii Celnej i w tej propozycji są pewne korzyści dla Ukrainy. Jednak w dłuższej perspektywie Ukraina ma duży interes w zbliżeniu z Unią Europejską – powiedział Romano Prodi, były premier Włoch i szef Komisji Europejskiej. Jak podkreślał, nie jest zwolennikiem wprowadzania jakichkolwiek sankcji wobec Kijowa. – Mogą wysłać Ukrainę prosto w objęcia Rosji – uważa Prodi.
Źródło: Liga.net

Tymoszenko asem w rękawie Janukowycza?

Julia Tymoszenko. Źródło: wikimedia.org

Julia Tymoszenko. Źródło: wikimedia.org


- Janukowycz robi co w jego mocy, żeby zapewnić sobie reelekcję. Poza zdobywaniem przychylności oligarchów i wyborców, pomóc może mu Tymoszenko. Tiahnybok, Kliczko i Jaceniuk nie są zainteresowani oddaniem jej palmy pierwszeństwa, a wypuszczenie Tymoszenko na wolność mogłoby pokrzyżować im szyki i ostatecznie rozbić opozycję – pisze Sebastian Zagdański w tekście dla new.org.pl. Według autora, najbardziej na kampanii wyborczej stracą obywatele, którzy „będą zmuszeni spłacać długi zaciągnięte przez władze na przekupienie oligarchów i działalność propagandową, która ma przekonać ich, że władza robi coś dla polepszenia losu ich samych”.
Źródło: new.org.pl

Fesenko: „Powstań, Ukraino!” nie porwie tłumów

Szef ośrodka analitycznego Penta Wołodymyr Fesenko uważa, że akcja opozycji „Powstań, Ukraino!” nie będzie miała charakteru masowego i nie przyniesie poważnych skutków dla sytuacji w państwie. – Głównym problemem opozycji jest dysonans poznawczy. Ogłosili powstanie, a prowadzą spotkania z wyborcami – powiedział Fesenko.  Według niego, w najbliższym czasie będzie wzrastać rozczarowanie i krytyka wobec opozycyjnej inicjatywy ze strony opinii publicznej.
Na razie spotkania w ramach akcji „Powstań, Ukraino!” przyciągają sporo ludzi – w ostatnią sobotę po ulicach Lwowa maszerowało 10 tys. osób.
Źródło: Interfax /TSN

Kliczko będzie uczestniczył w akcji „Powstań, Ukraino!”

Witalij Kłyczko. Źródło: wikimedia.org

Witalij Kłyczko. Źródło: wikimedia.org


Jak ogłosił we wtorek Witalij Kliczko, dotychczas nie brał udziału w protestach opozycji ze względu na zagraniczne wyjazdy. Nieobecność lidera UDAR-u na manifestacjach w Winnicy, Lwowie i Użhorodzie były interpretowane jako dystansowanie się od inicjatywy opozycji. W dotychczasowych protestach udział brali liderzy Batkiwszczyny i Swobody. Jak podkreślał Kliczko, opozycja wciąż działa razem.
Źródło: Ukrainska Prawda

Kolejna bójka w parlamencie

Niecały dzień udało się przepracować parlamentarzystom bez wywoływania kolejnego zamieszania. Bójka wybuchła po rozpoczęciu przemówienia przez Ołeksandra Jefremowa. Lider frakcji „Regionów” mówił w języku rosyjskim, co rozeźliło deputowanych Swobody, którzy zaczęli na niego gwizdać. Niezrażony Jefremow kontynuował wystąpienie, na koniec nazywając wciąż buczących na niego członków Swobody „neofaszystami”. Po nim na trybunę wszedł lider Swobody Ołeh Tiahnybok, który zachowanie Jefremowa określił jako prowokację. Wówczas członkowie Partii Regionów zaczęli krzyczeć „faszysta”.

To, co działo się później najlepiej obejrzeć na filmach:


Źródło: Kommersant

Kultura i NGO w Ukrainie

„Raport o stanie kultury i NGO w Ukrainie” to swoisty, czasem osobisty, przewodnik po sektorze kultury i NGO, na który złożyły się artykuły, analizy, skróty raportów i wywiady z wybitnymi ekspertami i praktykami z tych dziedzin. Autorzy w przeważającej większości są Ukraińcami. Podjęli oni próbę odpowiedzi na trzy pytania: jak jest?, czego od siebie oczekujemy?, jak możemy to osiągnąć? – pisze Paweł Laufer, pomysłodawca i redaktor prowadzący opublikowanego w zeszłym tygodniu „Raportu o stanie kultury i NGO w Ukrainie”. Publikację można przeczytać na stronie kulturaenter.pl.

Własenko: opozycja za słabo o mnie walczy

Według pozbawionego mandatu deputowanego obrońcy Julii Tymoszenko, Zjednoczona Opozycja niedostatecznie mocno walczy o jego prawa. Serhij Własenko w wywiadzie dla Kanału 5 powiedział, że Roman Stanijczuk, który zastąpił go w poselskich ławach, zwolnił się w pracy w dniu złożenia wniosku pozbawienie Własenko mandatu.  – Dlatego mam pewien niesmak – powiedział były deputowany Batkiwszczyny. Jak podkreślał, pozostanie w partii i wciąż będzie bronił Julii Tymoszenko.
Źródło: Korrespondent

Ukraina chce być obserwatorem w Unii Celnej

Mykoła Azarow. Źródło: wikimedia.org

Mykoła Azarow. Źródło: wikimedia.org


– Prowadzimy rozmowy o takim formacie współpracy z Unią Celną, w której Ukraina uzyska status obserwatora – powiedział we wtorek premier Mykoła Azarow. Jak doprecyzował, w przypadku przyjęcia takiego formatu współpracy, ukraiński przedstawiciel przy Unii Celnej będzie mógł uczestniczyć w jej obradach z prawem wyrażenia opinii o charakterze doradczym. Zdaniem Azarowa, taka formuła pozwoli Ukrainie na „trzymanie ręki na pulsie”.
Źródło: Interfax

“Ukraina może rozpaść się na dwie części”

– W przypadku przeprowadzenia referendum dotyczącego członkostwa w Unii Europejskiej lub Unii Celnej, kraj może się rozpaść na dwie części – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej Iryna Bekeszkina z Fundacji Inicjatywy Demokratyczne. Według przeprowadzonego przez FID oraz Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny, gdyby referendum o przystąpieniu do Unii Celnej odbyło się w tym tygodniu, „za” zagłosowałoby 57,5 proc. badanych. Przeciw opowiedziałoby się 42,5 proc. ankietowanych. Gdyby jednak zadane w referendum pytanie dotyczyłoby przystąpienia do Unii Europejskiej, „za” byłoby 59 proc. badanych, a przeciw – 48 proc.
Źródło: psz.pl

Na co idą podatki?

Odpowiedzi na to trudne pytanie postanowili poszukać analitycy ukraińskiego oddziału CASE. Według ich wyliczeń, przeciętny Ukrainiec oddaje państwu blisko połowę tego, co zarabia. 64 proc. dochodu z podatków jest przeznaczana na emerytury i renty, pozostała jedna trzecia na system edukacji, świadczenia medyczne i inwestycje w infrastrukturę.
Z badania płynie jeszcze jeden ciekawy wniosek. W powszechnej opinii bogaty wschód Ukrainy utrzymuje znacznie mniej rozwinięty zachód. Jak wynika z badań, nie jest to do końca prawda. Wchód faktycznie jest największym płatnikiem do budżetu państwowego, ale jednocześnie najwięcej z niego otrzymuje.
Źródło: Forbes.ua

Mem tygodnia:

Dzisiaj na smutno:

„Powstań, Ukraino!” Źródło: Ukrainian Media Service

„Powstań, Ukraino!” Źródło: Ukrainian Media Service

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.

Redaguje: Maciej Wapiński.

Redakcja Eastbook: Krzysztof Nieczypor

Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres [email protected] (mailto:[email protected]).

Więcej „Ukraińskiego Łącznika”!

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY