Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawia: „Prawie” robi wielką różnicę

W Kiszyniowie trwają rozmowy na temat nowej umowy koalicyjnej. Według delegowanych do prowadzenia rozmów przedstawicieli mołdawskich partii porozumienie jest „prawie gotowe”. Do zatwierdzenia umowy potrzebna jest jednak zgoda przywódców partii. Ci jednak nie kwapią się do udziału w rozmowach.

Bduynek mołdawskiego parlamentu. Autor: Serhiodudnic. Źródło: wikimedia.org

Budynek mołdawskiego parlamentu. Autor: Serhiodudnic. Źródło: wikimedia.org


Rozmowy toczone są przez przedstawicieli ugrupowań uczestniczących w  poprzedniej koalicji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej” – Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD), Partii Demokratycznej (PD) i Partii Liberalnej (PL). Wczoraj (26.03.2013) przedstawiciel PLD zapowiedział, że nowa umowa koalicyjna jest prawie gotowa, ale niezbędny do jej zatwierdzenia jest udział liderów wszystkich partii. – Negocjacje powinny zostać przeniesione na wyższy poziom – powiedział uczestniczący z ramienia PD poseł Valeriu Lazar. Wtórował mu przedstawiciel PLDM, Vadim Pistrinciuc: – Udział przywódców politycznych jest niezbędny. Udzielimy im wszelkiego wsparcia, aby dyskusje zakończyły się pozytywnie.

Tymczasem przewodniczący  mołdawskiego parlamentu i lider Partii Liberalnej, Mihai Ghimpu wyraził dzisiaj swoje niezadowolenie z dotychczasowych rezultatów negocjacji. – Nowe porozumienie jest podobne do poprzedniego. Nie widzę żadnych poważniejszych zmian. Zdaniem Ghimpu rozmowy powinny zacząć się od omówienia kandydata na stanowisko premiera: – Nie można stawiać wozu przed koniem. Porozumienie może zostać osiągnięte tytko wtedy, kiedy będzie jasne kto zostanie premierem. Wokół osoby premiera powinna zostać zebrana większość parlamentarna – wyjaśniał spiker mołdawskiego parlamentu.

Przypomnijmy: 13 lutego premier Mołdawii i lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Filat ogłosił wyjście swojego ugrupowania z koalicji “Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej”. 5 marca mołdawski parlament przegłosował wotum nieufności wobec rządu Vlada Filata. Obecnie trwają rozmowy na temat utworzenia nowej większości parlamentarnej.

Źródła: moldpres.md, vesti.md

Przeczytaj więcej na temat bieżącej styuacji w Mołdawii:

Upadek rządu w Mołdawii

Prezydent Mołdawii przyjął dymisję rządu Vlada Filata

“Wszystko w rękach mołdawskich polityków”

 

Przeczytaj o przyczynach kryzysu politycznego w Mołdawii:

Tomasz Horbowski: Śmiertelnie poważna afera

Kamil Całus: Tajemnicza śmierć. I jej konsekwencje, które wstrząsnęły Mołdawią

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY