Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Rosja oburzona rusofobią w Parlamencie Europejskim

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło oburzenie dyskusją, jaka odbyła się w Parlamencie Europejskim na temat „Małe narody pod uciskiem totalitaryzmu”. Zdaniem rosyjskiej dyplomacji dyskusja europarlamentarzystów charakteryzowała się cynizmem i stanowiła ingerencję w wewnętrzne sprawy Rosji.

Budynek MSZ Rosji. Autor: Salik Źródło: wikimedia.org

Budynek MSZ Rosji. Autor: Salik Źródło: wikimedia.org


19 marca w Parlamencie Europejskim odbyła się dyskusja pt. „Dawid i Goliat: Małe narody pod uciskiem totalitaryzmu”, zorganizowana przez Europejską Partię Ludową. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele m.in. krymskich Tatarów , Karelczyków i Czeczenów. Zarówno temat, jak i przebieg dyskusji, nie spodobał się władzom w Moskwie. Rzecznik  rosyjskiej dyplomacji, Aleksandr Łukaszewicz, wydał wczoraj (28.03.2013) w tej sprawie oświadczenie opublikowane na stronie MSZ Rosji:

Kolejny raz w Europarlamencie usłyszano tezy o „zbieżnościach nazizmu i komunizmu”. Uznajemy takie podejście za próbę fałszowania historii, jawny cynizm i bluźnierstwo wobec tych, którzy uwolnili świat od horroru „brunatnej dżumy”. Tego typu postawa obraża pamięć milionów ofiar zbrodni przeciwko ludzkości. (…) Można było mieć wrażenie, że tezy stawiane podczas sesji wychodziły poza ramę prawidłowego odbioru rzeczywistości i stanowiły bezpośrednią ingerencję w wewnętrzne sprawy naszego kraju. Rzecz dotyczy zwłaszcza określenia Czeczeni przez łotewskiego posła mianem „zniewolonego państwa europejskiego”. (…) Mamy nadzieję, że kierownictwo Parlamentu Europejskiego i posłowie wykażą się zdrowym rozsądkiem i zdystansują od tego rodzaju ekstremistycznych i nieodpowiedzialnych opinii. – czytamy w oświadczeniu.

Źródło: mid.ru, kommersant.ru

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY