Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawia wciąż bez kandydata na premiera

Prezydent Nicoale Timofti przyznał na dzisiejszym briefingu, że chciałby jak najszybciej przedstawic kandydata na premier, ale niestety obecne okoliczności polityczne to uniemożliwiają. W ten sposób mołdawski przywódca wyjaśnił odstąpienie od wcześniejszych zapowiedzi podania nazwiska kanydadata do 5 kwietnia. Jednocześnie prezydent Timoftu podkreślił, że „w interesie państwa jest uniknięcie przedterminowych wyborów”.

Nicolae Timofti, AutorŁ U.S. Embassz in Moldova. Żródło: wikimedia.org

Nicolae Timofti, AutorŁ U.S. Embassz in Moldova. Żródło: wikimedia.org

– Na wniosek partii (uczestniczących w rozmowach koalicyjnych – przyp. red.) zgodziłem się na odłożenie tej sprawy w czasie. Czekam aż liderzy ugrupowań zakończą konsultacje i, mam nadzieję, osiągnął porozumienie. – powiedział Nicolae Timofti podczas dzisiejszego (05.04.2013) briefingu prasowego. Mołdawski prezydent oświadczył także, że przewidzianye jest jeszcze jedno jego spotkanie z przedstawicielami partii wchodzącymi w skład byłej kolacji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej”. Będzie to już trzecia runda rozmów prezydenta z byłymi partnerami koalicyjnymi.

Podczas ostatniego , przedwczorajszego (03.04.2013) spotkania stronom nie udało się uzyskac kompromisu w sprawie wspólnego kandydata na stanowisko premiera. Spór toczy się głównie wokół osoby dotychczasowego szefa rządu, a obecnie pełniącego obowiązki premiera, Vlada Filata. Partia Liberalno-Demokratyczna, której Filat jest liderem, oświadczyła, że jest on jedynym kandydatem, którego są w stanie poprzec. Z kolei Partia Demokratyczna Mihaia Ghimpu twardo przeciwstawia się tej kandydaturze.

Źródło: kommersant.md, kommerstant.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY