Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Koncert Solidarni z Białorusią 2013 – gramy!

Już 21 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się koncert „Solidarni z Białorusią”, tradycyjnie już organizowany przez stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś (IWB). Zobacz co w programie.

Solidarni z Białorusią 2013 plakat, źródło. Facebook.com

Solidarni z Białorusią 2013 plakat, źródło. Facebook.com

O godzinie 19 na ustawionej w okolicach hotelu Bristol scenie pojawią się gwiazdy muzyki polskiej (Strachy na Lachy, Izrael oraz goście Vienio, Muniek Staszczyk) i białoruskiej (energetyczny Lavon Volski&Krambambula, punkowe Dzieciuki), a oprócz tego wystąpią wyjątkowi goście, którzy unaocznią nam skandaliczną postawę białoruskiego reżimu.

Kto poza tym?

Kilkoro gości, znanych osób świata polityki i kultury, zarówno polskiej jak i białoruskiej. Warto posłuchać, co mają do powiedzenia na temat sytuacji na Białorusi.

Dlaczego?

3 DOBY spędziła za kratkami w marcu dziewczyna z organizacji Europejska Białoruś. Za co? Za demonstrowanie w Dzień Kobiet z transparentem: „Gdzie moje święto? Gdzie moja wolność?”.
5 MIESIĘCY temu władza zajęła siedzibę najważniejszej organizacji zajmującej się obroną prawa człowieka na Białorusi. Szef tej instytucji gnije w łagrze już grubo ponad rok, poddawany perfidnym szykanom.
13 MIESIĘCY temu rozstrzelano dwie osoby skazane za terroryzm, mimo że wcześniej nie zapewniono im rzetelnego wnikliwego procesu.
2,5 ROKU temu w trakcie wyborów prezydenckich białoruskie władze brutalnie spałowały kontrkandydata i demonstrujące tłumy, a kilkadziesiąt osób skazały na wieloletnie więzienie.
Już 18 LAT z okładem trwa festiwal postępującego jedynowładztwa i represji w wykonaniu „prezydenta” Łukaszenki. A wszystko to tuż za naszą wschodnią granicą…
Nie bądźmy obojętni!
O sąsiadach warto pamiętać i warto im swoją pamięć demonstrować. Zwłaszcza jeśli są to tak serdeczni sąsiedzi. Od wielu lat nasze wsparcie dla ciemiężonego społeczeństwa białoruskiego wyrażamy m.in. w rytmie głośnej muzyki. Zapraszamy na kultowy koncert „Solidarni z Białorusią” i wydarzenia towarzyszące. Niech polsko-białoruska solidarność znajdzie swój wyraz na scenie i wokół niej!

Co poza koncertem?

20 kwietnia w sobotę odbędzie się pokaz specjalny filmu „Żywie Biełaruś„:

Film opowiada o losach muzyka białoruskiego, o jego opozycyjnej działalności. Główny bohater, Miron, otwarcie przeciwstawia się systemowi prześladującemu jego i jego rodaków, doprowadza tym samym do zastosowania wobec niego ostrych represji. Film został już zaprezentowany na kilku festiwalach w Europie i zdobył uznanie widzów oraz krytyków. Zobaczycie w nim znanego z naszego zeszłorocznego koncertu rapera Vinsenta oraz wielokrotnie nagradzaną polską aktorkę Karolinę Gruszkę.

Tuż po pokazie specjalnym odbędzie się spotkanie z żonami białoruskich opozycjonistów: Natallią Pinczuk, Mariną Adamowicz, Nastą Daszkiewicz oraz z córką Mikołaja Autuchowicza Katarzyną. Będzie to doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się czegoś również o rodzinach najbardziej represjonowanych osób na Białorusi. Nie przegapcie tej okazji!

Co poza wydarzeniami organizowanymi przez IWB?

Warto pamiętać o akcji Amnesty International „Uwolnijmy białoruskich więźniów sumienia”:

Każdy może podpisać się pod petycją w obronie więźniów sumienia oraz przekazać 1% swojego podatku dochodowego w celu wsparcia działań na rzecz praw człowieka na Białorusi. Oba te działania to część kampanii „Wolność dla Białorusi!”: Amnesty International po raz kolejny wzywa do walki z brakiem wolności słowa za naszą wschodnią granicą. Pamiętajmy, nasza własna historia jest dowodem, że zwycięstwo w walce z autokratyczną władzą jest możliwe. Let’s rock!

Chcesz pomóc przy organizacji koncertu? – dołącz do wolontariuszy!

na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatorów

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY