Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: młodzi narodowcy

Poniższy artykuł otwiera szerszy cykl opisujący zjawisko nacjonalizmu w Ukrainie. Pierwsza publikacja poświęcona jest „młodej krwi”, a dokładniej – organizacjom społecznym, których działalność opiera się na ideach narodowych. Troje aktywistów reprezentujących swoje stowarzyszenia wypełniło zaproponowany im kwestionariusz, udzielając odpowiedzi na 4 proste pytania. Przejrzymy się pokrótce odpowiedziom młodych ludzi oraz działalności każdej z tych organizacji.

„Patriota Ukrainy”

«Патріот України». Джерело: patriotukr.org.ua

„Patriota Ukrainy”. Źródło: patriotukr.org.ua

Ogólnoukraińska Organizacja Społeczna „Patriota Ukrainy” określa siebie jako „rewolucyjną awangardę socjal-nacjonalistycznego ruchu”. Za swego dowódcę członkowie organizacji uznają Andrija Bileckiego, który przebywa obecnie w SIZO (izolatorze śledczym, czyli areszcie – tłum.). W odpowiedzi na areszty swoich aktywistów stowarzyszenie organizuje w różnych miastach Ukrainy akcje protestu przeciwko politycznym represjom. W sieciach społecznościowych można obejrzeć zdjęcia z prowadzonych przez stowarzyszenie akcji oraz ze specjalnie zorganizowanego obozu szkoleniowego (tak zwanego „wyszkołu”). Twarze uczestników prawie na wszystkich zdjęciach osłonięte są czarnymi opaskami lub niewyraźne. Mężczyźni strzelają, ćwiczą walki wręcz, opanowują chwyty taktyczne.

Ihor, OOS „Patriota Ukrainy”

Czym jest dla Pana „nacjonalizm”?

– Jest to myślenie w kategoriach racji stanu.

Jak Pan sądzi, czy nacjonalizm ma przyszłość w Europie?

– Nacjonalizm nowego typu, na przykład socjal-nacjonalizm, jest jedyną stosowną drogą dla Europy. Z nim wiąże się przyszłość, w przeciwnym razie Europa stanie się terminem wyłącznie geograficznym.

Kto, w Pana opinii, jest bohaterem narodowym?

– Jewhen Konowałeć [pułkownik Armii UNR i pierwszy przewodniczący OUN – aut.]

Jakie ostatnie wydarzenie w Ukrainie lub poza jej granicami było dla Pana najbardziej zaskakujące i dlaczego?

Represje przeciwko Organizacji „Patriota Ukrainy”. Nie przypomnę sobie bardziej cynicznego i aroganckiego fałszowania materiałów. I na jaką skalę! Żeby uwięzionych, ściganych listem gończym lub zobowiązanych do nieopuszczania miejsca zamieszkania było blisko dwudziestu osób! Jest to całe kierownictwo organizacji. Nie pamiętam czegoś takiego od początku okresu niepodległości!

Młodzieżowy Kongres Narodowy

Молодіжний Націоналістичний Конгрес. facebook.com/mnk.org.ua

Młodzieżowy Kongres Narodowy. facebook.com/mnk.org.ua

Ogónoukraińska Społeczna Modzieżowa Organizacja „Młodzieżowy Kongres Narodowy” jest propagatorem idei ukraińskiego nacjonalizmu. Członkowie organizacji są aktywnymi uczestnikami Marszu UPA. Organizują różne imprezy młodzieżowe. Mają obóz ekstremalny „Uraj”, dziewczęcy obóz „Płowy warkocz” oraz obóz „Odwaga” im. I. Hawdydy. Organizacja pracuje przede wszystkim z młodzieżą studencką.

Maria, OSMO Młodzieżowy Kongres Narodowy

Czym jest dla Pani „nacjonalizm”?

– Jest to miłość i szacunek do swojego narodu, uświadomienie tego, że jesteś jego częścią.

Jak Pani sądzi, czy nacjonalizm ma przyszłość w Europie?

Nie. Na ogół nie. W pewnych krajach – tak, to możliwe.

Kto, w Pani opinii, jest bohaterem narodowym?

– Ukraińscy pisarze. Na przykład Iwan Bahrianyj.

Jakie ostatnie wydarzenie w Ukrainie lub poza jej granicami było dla Pani najbardziej zaskakujące i dlaczego?

– W Ukrainie było to zwycięstwo w wyborach do parlamentu narodowca Medunyci w mieście Sumy.

„Alians Narodowy”

«Національний Альянс». Джерело: facebook.com/nation.org.ua

„Alians Narodowy”. Źródło: facebook.com/nation.org.ua

Poglądy ideologiczne członków Ogólnoukraińskiej Młodzieżowej Organizacji Społecznej „Alians Narodowy” oparte są jednocześnie na zasadach nacjonalizmu i chrześcijaństwa. Organizują oni flash moby, akcje masowe, obozy, koncerty, seminaria, treningi. Aktywiści walczą o to, by żołnierzom UPA oficjalnie nadano status Bojowników o niepodległość Ukrainy. Niedawno trzej członkowie „Aliansu Narodowego” zostali zatrzymani w Białorusi podczas akcji opozycji „Dzień Wolności”.

Maja, OMOS „Alians Narodowy”

Czym jest dla Pani „nacjonalizm”?

Nacjonalizm to kiedy uświadamiasz sobie, że jesteś częścią narodu, ponosisz odpowiedzialność za to, co się dzieje wokół ciebie, i od ciebie zależy przyszłość twojego kraju. Kiedy myślisz nie w kategoriach własnej  osoby (ja, dla mnie), a w kategoriach narodu (dla Ukraińców, przyszłości kraju), i nie raz w skali roku, a każdego dnia.

Jak Pani sądzi, czy nacjonalizm ma przyszłość w Europie?

Ma. Dlatego, że nacjonalizm jest rzeczą naturalną. Dopóki w Europie będą istniały narody, dopóty będzie istniał też nacjonalizm. Z biegiem czasu ta ideologia będzie zyskiwać na popularności, gdyż liberalizacja prowadzi do „gnicia” narodów, a nacjonalizm uodparnia je, przyczyniając się do zachowania nacji.

Kto, w Pani opinii, jest bohaterem narodowym?

Mamy dużo Bohaterów, ale narodowymi są właśnie ci, którzy oddali swoje życie za naród ukraiński na przekór całemu światu. Takimi bohaterami są dla mnie bojownicy UPA, OUN, UOW.

Jakie ostatnie wydarzenie w Ukrainie lub poza jej granicami było dla Pani najbardziej zaskakujące i dlaczego?

– Pozbawienie mandatu poselskiego Serhija Własenki (obrońcy byłej premier Julii Tymoszenko – Aut.). Nie wierzyłam, że władza na to sobie pozwoli.

Tłumaczenie: LS

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY