Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Vlad Filat powraca

Prezydent Mołdawii, Nicolae Timofti, powierzył Vladowi Filatowi misję stworzenia rządu. Pełniący obecnie obowiązki premiera lider Dmokratyczno-Liberalnej Partii Mołdawii ma 15 dni na uzyskanie votum zaufania od mołdawskiego parlamentu. To jednak nie będzie łatwe.

Vlad Filat. Autor:European People's Party. Źródło: wikimedia.org

Vlad Filat. Autor:European People’s Party. Źródło: wikimedia.org


W środę (10.04.2013) na specjalnie zwołanej konferencji prasowej mołdawski prezydent ogłosił nazwisko kandydat na stanowisko premiera. Zgodnie z oczekiwaniami prezydent powierzył misję formowania rządu dotychczasowemu premierowi Vladowi Filatowi. Decyzję mołdawski przywódca podjął po serii konsultacji z przedstawicielami partii wchodzącymi w skład poprzedniej koalicji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej”, a także grupą posłów niezależnych.

Przeczytaj: Mołdawia wciąż bez kandydata na premiera

Argumentując ponowne powierzenie funkcji premiera Filatowi głowa mołdawskiego państwa argumentowała, że był on faktycznie jedynym kandydatem na to stanowisko. Uzasadniając swoją decyzję, Timofti stwierdził, że Filat zapewni kontynuowanie polityki integracji europejskiej. Zdaniem prezydenta lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii pełniący obecnie obowiązki premiera, będzie gwarantem przeprowadzenie wewnętrznych reform uzgodnionych z Unią Europejską. Atimofti podkreślił także, że duże znaczenie ma również fakt, że LDM jest drugą co do wielkości partią w mołdawskim parlamencie (po Partii Komunistycznej), co daje największe szanse na zyskanie votum ufoności dla kandydata tej partii.

Vlad Filat w ciągu 15 dni powinien przedstawić program i skład rządu, a następnie uzyskać dla niego wotum zaufania, do czego potrzeba zwykłej większości, tj. 51 ze 101 głosów . Jeśli parlament w ciągu 45 dni dwukrotnie odrzuci kandydata na szefa rządu, to prezydent będzie mógł rozwiązać izbę i ogłosić przedterminowe wybory. Partie dotychczasowej koalicji Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej (Partia Liberalno-Demokratyczna, Partia Demokratyczna i Partia Liberalna) mają wspólnie 57 mandatów, jednak lider Liberałów, Mihai Ghimpu stanowczo sprzeciwia się nominacji Filata.

Źródło: vedomosti.md, moldpress.md, interlic.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY