Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Gazprom i nowe zagrożenie dla języka ukraińskiego

Rosja przygotowała nowy „prezent” dla Ukrainy. Gazprom ma zamiar wspierać język rosyjski w Ukrainie. Wygląda na to, że rosyjski gigant gazowy ma nową misję propagandową.

Карикатура, що зображає стан української мови в Україні. Джерело: wikimedia.org

Karykatura obrazująca sytuację języka ukraińskiego w Ukrainie. „Dziewczynko, przesuń się, bo mnie przygniatasz,  Źródło: wikimedia.org

Jawna propaganda?

O inicjatywie Gazpromu poinformował ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow. –Szereg szkół w Ukrainie kosztem rosyjskich sponsorów zostanie wyposażonych w środki dostępu do odległych źródeł informacji. Wiem o tym, że koledzy z Gazpromu mają zamiar bardziej aktywnego zaangażowania Ukrainy w programie kształcenia na odległość, w tym również w języku rosyjskim, – powiedział w wywiadzie dla portalu «Правда.Ру».

Według Zurabowa, wsparcie języka rosyjskiego w krajach Wspólnoty Niepodległych Państwo (WNP) jest dla Gazpromu „jednym z ważnych zadań humanitarnych”. Są już plany przewidujące otwarcie dwóch rosyjskich szkół oraz przedszkola w Sewastopolu. – Dlaczego w Sewastopolu? Jest to zrozumiałe: mieszka tam spora liczba wojskowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z rodzinami i dziećmi w wieku szkolnym. Rodzice ci są zainteresowani, by ich dzieci kształciły się według programów rosyjskich, – wyjaśnił.

Oprócz tego, Zurabow pochwalił działalność organizacji „Rosyjski Świat”, która „w ostatnich latach zdołała zwiększyć swoją obecność, przede wszystkim dzięki wydaniu całego szeregu podręczników i pomocy naukowych dla szkół i przedszkoli”. Organizacja ta jest dobrze znana Ukraińcom, ponieważ publikuje nie tylko rosyjskie podręczniki, ale również propaguje ideę „jedynego narodu” oraz dąży do zjednoczenia Ukrainy, Białorusi i Rosji. Ponadto członkowie organizacji uważają, że Partia Regionów nie dość dobrze broni języka rosyjskiego. W organizacji narzekają również na prezydenta Janukowycza, który w swoim programie wyborczym obiecywał nadać językowi rosyjskiemu status drugiego języka oficjalnego, ale nie dotrzymał obietnicy. Tak zwana „ustawa językowa” nie zupełnie odpowiada „Rosyjskiemu Światu”. Zdaniem członków organizacji, nie nadaje ona językowi rosyjskiemu wszystkich niezbędnych praw. W związku z tym Rosja powinna zajmować się jawną propagandą języka rosyjskiego nawet zza granicy.

Wymyślony problem

W Ukrainie nie ma problemu języka rosyjskiego. Nikt go nie zakazuje. Ponadto istnieje wystarczająca liczba szkół z rosyjskim językiem nauczania. W życiu codziennym ludzie się posługują zarówno językiem rosyjskim, jak i ukraińskim. Osoby dobrze wychowane nie mają żadnych konfliktów na tle językowym. Natomiast politycy często manipulują tym problemem: dla jednych język rosyjski jest najważniejszy, dla innych wszyscy mówiący po rosyjsku to wrogowie. Są to dwie skrajne postawy, za pomocą których łatwo jest grać nastrojami wyborców.

Dzisiaj większego wsparcia niewątpliwie potrzebuje nie rosyjski, a ukraiński. Ostatnie badania wykazują, że 51% Ukraińców nie czyta książek. Przy tym na ukraińskim rynku przeważa literatura rosyjskojęzyczna. Niedoskonałe ukraińskie prawodawstwo utrudnia funkcjonowanie rodzimych wydawnictw. Prasa w Ukrainie w większości również jest rosyjskojęzyczna. Wydawanie ukraińskojęzycznej gazety lub czasopisma po prostu się nie opłaca. W Ukrainie nie brakuje problemów związanych z edukacją i językiem ukraińskim, ale nie z rosyjskim. Dlatego takie „mecenasostwo” Gazpromu budzi negatywne emocje. Inicjatywa rosyjskiego gazowego giganta powinna skłonić opozycję do stanowczych działań. Hasła już nie wystarczą. Język ukraiński potrzebuje realnego wsparcia.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Przeczytaj więcej na temat sytuacji języka w Ukrainie:

Ukraina: Opinie na temat ustawy językowej

Evgeniy Voropay: Czy Ukraina potrafi sfinansować język rosyjski?

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY