Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Vlad Filat coraz bliżej uzyskania większości parlamentarnej

Trwają rozmowy Vlada Filata z przedstawicielami frakcji politycznych w mołdawskim parlmanecie w sprawie utworzenia nowego rządu. Szanse na ponowny wybór Filata na szefa mołdawskiego rządu zwiększył rozłam w Liberalnej Partii Mołdawii, której część członków opowiada się za poparciem obecnego premiera.

Vlad Filat. Autor: European People's Party. Źródło: wikimedia.org

Vlad Filat. Autor: European People’s Party. Źródło: wikimedia.org


Pełniący obowiązki premiera Mołdawii Vlad Filat prowadzi intensywne rozmowy z przedstawicielami frakcji parlamentarnych w sprawie poparcia jego kandydatury na stanowisko szefa rządu. – Rozmawiam ze wszystkimi, którzy mogą pomóc w uzyskaniu większości koniecznej do sformułowania rządu – powiedział wczoraj (17.04.2013) lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii. Filat kategorycznie wykluczył możliwość negocjowania swojego poparcia z przedstawicielami Partii Komunistycznej.

Szanse na uzyskanie poparcia przez Filata zwiększył kryzys wewnątrz Partii Liberalnej, które przed rozpadem upadkiem rządu Filata  wchodziło w skład koalicji „Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej”. Lider liberałów, Mihai Ghimpu, odmówił ponownego poparcia Vlada Filata na stanowisko szefa rządu. Z tą nie zgodziła grupa członków tej partii, która w zeszłym tygodniu wezwała do reform wewnątrz ugrupowania i odwołania Ghimpu ze stanowiska przewodniczącego. Ghimpu oskarżył rozłamowców, że działają z inspiracji rosyjskich służb, które przy pomocy Filata  przeniknęły w szeregi liberałów. Kilka dni temu w sieci pojawiło się nagranie, na którym Ghimpu ledwie nie pobił jednego z członków, ministra obrony Witalija Marinuca (właściciela czerwonego pasa w taekwendo), domagającego się zreformowania partii.

Zobacz nagranie z ukrytej kamery (jęz. mołd):


Z kolei przedwczoraj (16.04.2013) prezydent Mołdawii Nicolae Timofti w trakcie programu publicystycznego w mołdawskiej telewizji skrytykował Mihaiła Ghimpu i oskarżył go o szantaż w sprawie wyznaczenie kandydata na premiera. Mimo tego Timofti wyraził przekonanie, że byli partnerzy znajdą wspólnych język i dojdą do porozumienia w sprawie stworzenia nowego rządu. Mołdawski prezydent w pełni poparł także starania wyznaczonego przez siebie kandydata, Vlada Filata, do objęcia funkcji premiera: – To był jedyny oficjalny kandydat, więc co mogłem innego zrobić? Poza tym, uważam, że Filat zasługuje na to stanowisko, bez względu na krytykę składaną pod jego adresem. – przekonywał mołdawski przywódca.

Źródła: kommersant.md, moldpress.md, noi.md, republika.md, allmoldova.com, osw.waw.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY