Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Gosia Janaszek

„ДА!ДА!ДА!” Przegląd teatru rosyjskiego w Warszawie

W połowie maja w Warszawie wystartuje przegląd współczesnego teatru, dramatu i performansu z Rosji „ДА!ДА! ДА!”. Przed nami spektakle z najważniejszych scen Moskwy i Petersburga, spotkania z wybitnymi osobowościami rosyjskiego teatru oraz bogaty program muzyczny i filmowy.

Festiwal „Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji”

Materiały prasowe festiwalu, źródło: organizator.

Spektakle będą opowiadać o kraju, który zmaga się ze swoją totalitarną przeszłością, dotykają bolesnych, nieprzepracowanych historycznych tematów II wojny światowej, stalinizmu, antysemityzmu, ale też biorą na warsztat losy rosyjskiej inteligencji i młodych Rosjan.

Podczas festiwalu zobaczymy spektakle uznanych reżyserów: Lwa Dodina, Dmitrija Krymowa i Konstantina Bogomołowa oparte na literaturze klasycznej i adaptacjach XX wiecznej prozy. Widzowie zobaczą Życie i los Wasilija Grossmana o losach rosyjskiej inteligencji w czasach Wojny Ojczyźnianej; spektakl  Gorki – 10 o historii Rosji i ZSRR od czasów rewolucji aż do współczesności oraz polityczną inscenizację tragedii Szekspira Lear. Komedia m.in. o blokadzie Leningradu.

Współczesny nurt reprezentują inscenizacje nowej dramaturgii Teatru Doc. i twórczości Pawła Priażki, dramaturga nazywanego w Rosji współczesnym Czechowem. Żyjący w Mińsku Białorusin, niedoceniany i niepublikowany w swoim kraju. W Moskwie dostrzeżony od razu. Pierwszą jego sztukę wystawił Teatr.Doc. Widzowie będą mogli zobaczyć trzy spektakle duetu Paweł Priażko-Dmitrij Wołkostriełow: Zamknięte drzwi o codziennym życiu pracowników sklepów w centrum handlowym oraz urzędników korporacji; Jestem wolny” foto-dramę będącą eksperymentalnym dramatem przedstawionym na kilkuset slajdach; Żołnierz łączący teatr i performans.

Nową falę rosyjskich twórców będzie można poznać na przykładzie dwóch spektakli: współczesnej sztuki Saszy Denisowej o pokoleniu rock’n’rolla u schyłku Związku Radzieckiego  Rozpal mój ogień, w reżyserii Jurija Murawickiego oraz Uzbek w reżyserii Tałgata Batałowa o mniejszościach etnicznych w Moskwie.  – To będzie dokumentalny stand up. Szczera, bardzo osobista opowieść o trudnym emigracyjnym doświadczeniu – zapowiadają organizatorzy.

Oficjalny spot promujący festiwal

Ważną częścią festiwalu będą spotkania z twórcami, dyskusje, okrągłe stoły, prezentacja młodej rosyjskiej sceny muzycznej  a także konferencja poświęcona 150 – lecie urodzin Konstantego Stanisławskiego. Wszystkie spektakle zobaczyć będzie można m.in. na czterech najważniejszych warszawskich scenach: Teatru Narodowego, TR Warszawa, Teatru Studio i Teatru Dramatycznego oraz w kinie Iluzjon. Projekt ДА!ДА! ДА! organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza i Festiwal Złota Maska”.

Szczegółowe informacje na temat programu i biletów na stronie internetowej festiwalu.

Oficjalny spot festiwalu

***
Opracowano na podstawie materiału culture.pl (AL)

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY