Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Armenii (+ wideo)

Wczoraj w Armenii odbyły się uroczystości 98-rocznicy ludobójstwa Ormian przez Turków. Jak co roku oficjalne uroczystości upamiętniające ofiary rzezi odbyły się w Erywaniu, zaś pod tureckimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie Ormianie domagali się przyznania się do ludobójstwa przez rząd w Ankarze.

Memoriał Cicernakaberd w Erywaniu. Autor: Rafael Gomez. Źródło: flickr.com

Memoriał Cicernakaberd w Erywaniu. Autor: Rafael Gomez. Źródło: flickr.com

24 kwietnia każdego roku mieszkańcy Armenii oraz społeczność ormiańska na całym świecie obchodzą Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. W tym dniu 1915 roku rząd turecki wydał rozporządzenie nakazujące aresztowanie ormiańskiej inteligencji zamieszkującej tereny Imperium Osmańskiego. W wyniku akcji zgładzono ok. 1,5 mln Ormian, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji.

Główne uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 98 laty odbyły się w Erywaniu w kompleksie Cicernakaberd (orm. “Twierdza Jaskółki”), gdzie obecni byli przedstawiciele władz państwowych i kościelnych Armenii. Prezydent Serź Sarskisjan zwrócił się ze specjlanym posłaniem do narodu: – My, jako naród i jako ludzie, walczyliśmy i będziemy walczyć przeciwko wszelkim przejawom ludobójstwa – od propagowania ksenofobii do eksterminacji, od obojętnego milczenia do zaprzeczania temu faktowi. Będziemy z tym walczyć, bo do tego zobowiązuje nas status narodu, który przeżył ludobójstwo – powiedział Sarkisjan.

Zobacz oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa (jęz. orm.):


W przeddzień uroczystości, we wtorek (23.04.2013) późnym wieczorem, głównymi ulicami armeńskiej stolicy przeszedł pochód z pochodniami upamiętniający ofiary ludobójstwa. Kilkutysięczna manifestacja rozpoczęła się od spalenia przez uczestników marszu tureckiej flagi, a zakończyła złożeniem kwiatów i zniczy pod memoriałem Cicernakaberd. Przed tureckimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie odbyły się demonstracje Ormian domagających się przyznania przez rząd w Ankarze popełnienia w 1915 r. zbrodni przeciwko ludzkości.

Zobacz manifestacje Ormian z okazji 98-rocznicy Ludobójstwa Ormian (jęz. orm.):Źródła: armenpress.am, azatutyun.am, newsarmenia.ru, kaukaz-uzel.ru

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY