Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Pogłębia się kryzys polityczny w Mołdawii

Trybunał Konstytucyjny w Mołdawii orzekł, że desygnacja pełniącego dotychczas obowiązki premiera Vlada Filata na stanowisko szefa rządu jest niezgodna z prawem z powodu postawionych mu zarzutów o korupcję. Tym samym Trybunał zniweczył kilkutygodniowe negocjacje polityczne w sprawie poparcia dla Filata. Decyzja Sądu pogłębiła kryzy polityczny w Mołdawii.

Vlad Filat. Autor: European People's Party. Źródło: flickr.com

Vlad Filat. Autor: European People’s Party. Źródło: flickr.com

Mołdawski Trybunał Konstytucyjny wydał w zeszłym tygodniu (23.04.2013) orzeczenie, w którym uznał, że desygnowanie przez mołdawskiego prezydenta na stanowisko szefa rządu Vlada Filata – dotychczas pełniącego obowiązki premiera – jest niezgodne z prawem. Prezes Trybunału Alexandru Tănase  tłumacząc decyzję stwierdził, że podejrzenia o korupcję premiera Filata, które były powodem jego zdymisjonowania, stanowią zbyt poważne oskarżenia, aby mógł być on ponownie wysunięty na to stanowisko. Według Tănase Filat nie może zostać desygnowany co najmniej do czasu zdjęcia z niego oskarżeń.

Orzeczenie Trybunału zapadło w momencie, gdy negocjacje nad kształtem nowego porozumienia koalicyjnego oraz składem gabinetu zostały niemal zakończone. W dniu wydania decyzji poparcie dla Filata ogłosił Marian Lupu, lider Demokratycznej Partii, co razem z głosami Partii Liberalno-Demokratycznej, byłych członków Partii Liberalnej dawałoby większość konieczną do stworzenia rządu. 23 kwietnia Vlad Filat oświadczył, że jego partia podda się decyzji Sądu i będzie postępowała zgodnie z prawem, choć, jak podkreślił były premier, orzeczenie ma charakter polityczny i stanowi niebezpieczny dla kraju precedens. W tym samym dniu prezydent Mołdawii Nicale Timofti powołał nowego p.o. premiera ministra spraw zagranicznych, Iurie Leancă.

Z kolei w czwartek (25.04.2013) parlament odwołał swojego przewodniczącego, lidera demokratów Mariana Lupu. Wniosek o dymisję Lupu złożony został przez opozycyjną partię komunistów i poparty przez  76 posłów (oprócz komunistów za odwołaniem głosowali posłowie Partii Liberalno-Demokratycznej Vlada Filata i kilku posłów niezależnych ). Sam zainteresowany odmówił przekazania uprawnień spikera wiceprzewodniczącej parlamentu Lilianie Palihovici z frakcji liberalnych demokratów,  W tej sytuacji mołdawski parlament przegłosował utworzenie stanowiska tymczasowego p.o. spikera, które powierzył Palihovici.

Źródła: osw.waw.pl, studium.aw.edu.pl, portal.arcana.pl

Przeczytaj więcej o kryzysie politycznym w Mołdawii:

Kryzys polityczny w Mołdawii. Premier ogłasza wyjście z koalicji rządowej

Upadek rządu w Mołdawii

Prezydent Mołdawii przyjął dymisję rządu Vlada Filata

Mołdawia wciąż bez kandydata na premiera

Vlad Filat powraca

Vlad Filat coraz bliżej uzyskania większości parlamentarnej

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY