Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Żubr maskotką hokejowych MŚ 2014 w Białorusi

Żubr na łyżwach będzie maskotką mistrzostw świata w w hokeju na lodzie, które mają odbyć się na Białorusi w 2014 r. Imię sympatycznego króla puszczy – Olbrzym – zostało wyłonione w specjalnie zorganizowanym konkursie.

Żubr Olbrzym. Źródło: charter97

Żubr Olbrzym. Źródło: charter97


Волат, czyli Olbrzym, tak nazywać się będzie oficjalna maskotka mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które w 2014 r. odbędą się w Mińsku na Białorusi. Imię zostało wyłonione spośród 130 pomysłów przesłanych przez mieszkańców Białorusi w ramach ogólnokrajowego konkursu. Jury oprócz brzmienia i znaczenia nazwy zostało przekonana historią-biografią Żubrzyka wymyśloną przez pomysłodawczynię – Marię Mackiewicz:

Żubr Olbrzym – zaczarowany bohater, potomek znamienitego rodu. O jego męstwie i odwadze od dawien dawna opowiadały legendy. Olbrzym bez wahania stawał w obronie słabszych, ochraniał ojczystą ziemię przed atakami wrogów. Jego siła trzymała nieprzyjaciół z daleka. Jednakże pewnego razu chciwemu chanowi mongolskiemu, któremu sprzyjały mroczne siły, udało się znaleźć sposób na bohater – rzucał na niego czar i zamienił w żubra. Ostatecznie wojska chana zostały rozbite, ale nasz bohater pozostał w skórze zwierzęcia. Mimo to Olbrzym dalej bronił pokoju i spokoju ojczyzny. Nie było dla niego zadań, którym nie byłby w stanie sprostać – pomagał budować domy, przynosił wodę ze studni. Jednak jego żarliwe serce wciąż nie mogło uzyskać spokoju.

Pewnego dnia Olbrzym przyszedł nad zamarznięta rzekę, gdzie bawiły się dzieci. Zapragnął wziąć udział w zabawie, na co dzieci z ochotą przystały. Kiedy zaczął na rzece gonić kijem lodowy kamyk Olbrzym ożywił się. Prędkość zapierała mu dech w piersi, zaś jego oczy zaczęły płonąć. Ta dynamiczna gra pozwoliła Olbrzymowi otworzyć się, dać upust jego nieskończonej energii. Od tego dnia Żubr postanowił zostać hokeistą. Zaczął regularnie trenować, pilnie pracował nad sobą i szybko stał się doskonałym graczem, niezawodnym członkiem każdej drużyny. Miał przecież wszystko co potrzeba: odwagę, siłę, intelekt i gorące serce. Teraz Olbrzym jest pełnoprawnym zawodnikiem drużyny narodowej i pędzi by znów zwyciężać!”

Co najważniejsze historia żubra i jego imię spodobały się samemu Alaksandrowi Łukaszence, który znany jest z tego, że sam grywa w hokej. Jedno tylko nie jest pewne – kto kryje się za mongolskim chanem?

Zobacz wypowiedź Łukaszenki na temat nowej maskotki (jęz. ros.):

Źródła: ng.by, naviny.by

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY