Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Kto kształtuje wizerunek Ukrainy w Europie? Oligarchowie, politycy, sportowcy…

Każde państwo powinno dbać o własny wizerunek. Sposób postrzegania Ukrainy przez Europejczyków rzutuje na sukces podpisania Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Najskuteczniejszymi twórcami wizerunku zawsze są osoby, które potrafią w najbardziej korzystny sposób zaprezentować lub wesprzeć dane państwo. Proponuję TOP 5 lobbystów kształtujących obraz Ukrainy w oczach Europie. 

Bronisław Komorowski

Polaków można nazwać głównymi lobbystami Ukrainy. Prezydent Polski Bronisław Komorowski niejednokrotnie zademonstrował w słowie i w czynie, że jest gotów prowadzić dialog z Ukrainą niezależnie od tego, kto znajduje się w niej u władzy, za co spotyka go często krytyka. Pamiętam artykuł pod tytułem „Tango z satrapą”, opublikowany w zeszłym roku w tygodniku Wprost.

Zachodni politycy nie chcą wspierać reżimu Janukowycza. Za to prezydent Komorowski właśnie tam jedzie. miesiąc przed wyborami. Czy powinien?

Tymi słowami rozpoczął artykuł dziennikarz tego tygodnika. Komorowski wspierał Ukrainę tak przed wyborami, jak i po nich. Zawsze z uśmiechem wymieniał uścisk dłoni z Janukowyczem i nie wstydził się siedzieć obok niego podczas meczów piłkarskich.

Янукович і Коморовськой на футбольному матчі. Джерело: president.gov.ua

Janukowycz i Komorowski podczas meczu piłkarskiego. Źródło: president.gov.ua

Już po spotkaniach z Janukowyczem na oficjalnej stronie prezydenta Polski ukazały się oświadczenia wyrażające zaniepokojenie polityczną sytuacją w Ukrainie, uwięzieniem byłej premier Julii Tymoszenko itd.

Można tu oczywiście przypomnieć o Aleksandrze Kwaśniewskim, który bardzo dużo zrobił dla Ukrainy w 2004 roku, a obecnie monitoruje działalność ukraińskiej władzy jako członek misji obserwacyjnej PE. Albo o europośle Pawle Kowalu, który wciąż usiłuje w sposób konstruktywny krytykować ukraińską władzę, ale przy tym jest pozytywnie nastawiony wobec przyszłości Ukrainy w UE. Jednak Komorowski pozostaje obecnie najbardziej znaczącym polskim politykiem, który naprawdę przejmuje się sytuacją w Ukrainie.

Julia Tymoszenko

Podczas swojego premierostwa Tymoszenko rzeczywiście kreowała pozytywny obraz Ukrainy  – to z nią w tamtym okresie bardzo chętnie spotykali się politycy będący przyjaciółmi Ukrainy, między innymi prezydent Polski Lech Kaczyński czy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kiedy rozpoczął się jej proces sądowy, opozycjoniści chwalili się spotkaniami Tymoszenko z wysokim przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Catherine Ashton, eurokomisarzem Štefanem Füle, przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso i innymi.

Тимошенко та Баррозу. Джерело:  byut.com.ua

Tymoszenko i Barroso. Źródło: byut.com.ua

Po uwięzieniu Tymoszenko zainteresowanie europejskich polityków tylko wzrosło, chociaż równolegle pojawił się tak zwany „czynnik Tymoszenko” – politycy zaczęli mówić, iż Umowa Stowarzyszeniowa nie może być podpisana dopóty, dopóki Tymoszenko przebywa za kratkami. Była premier stała się symbolem wybiorczego stosowania prawa w Ukrainie.

Štefan Füle

Komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa wciąż komentuje wydarzenia w ukraińskiej polityce. Od jego opinii również zależy wizerunek Ukrainy w Europie. Spotyka się zarówno z przedstawicielami władzy, jak i opozycji.

Штефан Фюле. Джерело: ec.europa.eu

Štefan Füle. Źródło: ec.europa.eu

W jednym ze swoich ostatnich oświadczeń Füle powiedział, że Ukraina potrzebuje większości, która potrafiłaby stworzyć przyjazne środowisko dla dialogu, oraz konstruktywnej opozycji, która byłaby w stanie w pełni zaprezentowaćswoją odpowiedzialność przed ukraińskim narodem.

Wiktor Pińczuk

Magazyn Forbes niedawno opublikował ranking 100 najbogatszych Ukraińców. Na drugim miejscu uplasował się miliarder Wiktor Pińczuk, znany także jako hojny mecenas. Można go nazwać mediatorem pomiędzy znanymi politykami a ukraińską władzą. Fundacja Pińczuka jest założycielem Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) – największej na Wschodzie Europy instytucji społecznej zajmującej się publiczną dyplomacją oraz wspierającej otwarty i równoprawny dialog na temat problemów globalnych pomiędzy Unią Europejską, Ukrainą, Rosją oraz innymi państwami.

Віктор Пінчук. Джерело: yes-ukraine.org

Wiktor Pińczuk. Źródło: yes-ukraine.org

Co roku prowadzona jest konferencja YES, do udziału w której Pińczuk potrafi zaangażować najbardziej wpływowych polityków. Jest on także inicjatorem tradycyjnego lunchu ukraińskiego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Witalij Kliczko

Bokserskie osiągnięcia także tworzą pozytywny wizerunek Ukrainy. Cała uwagę obecnie przykuwa Witalij Kliczko, który buduje także karierę polityczną. Witalija często można zobaczyć w towarzystwie wpływowych europejskich polityków. m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Кличко і Меркель. Джерело: facebook.com/Vitaliy.Klychko

Kliczko i Merkel. Źródło: facebook.com/Vitaliy.Klychko

Europejczykom opowiada przeważnie o tym, jaka zła jest ukraińska władza. Kiedyś poprosił nawet o to, aby UE zastosowała sankcje wobec konkretnych ukraińskich funkcjonariuszy. Z Kliczką się liczą, widząc w nim przyszłego lidera opozycji.

Ukraińscy twórcy wizerunku kraju powinni pamiętać, że podczas spotkań z europejskimi politykami należy dbać nie tylko o swój własny PR, ale przede wszystkim opowiadać o realnej sytuacji w kraju. Europejczycy natomiast powinni wyciągać wnioski jedynie na podstawie własnych obserwacji. Oświadczenia opozycji nieraz są zbyt emocjonalne, a władza często ukrywa faktycznie istotne informacje. Europa nie będzie non stop wstawiać się za Ukrainą. Powinniśmy sami zmieniać życie w kraju na lepsze, a wtedy i na arenie międzynarodowej można będzie mówić o osiągnięciach Ukrainy w oparciu o konkretne przykłady.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slesarewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY