Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Nauka nie pójdzie w las – wymiana młodzieży

Wizyty studyjne to nie tylko korzyści dla uczestników. Również my, organizatorzy, mogliśmy spojrzeć na nasz kraj z innej perspektywy. Zobaczyć, jak duża część otaczającej nas rzeczywistości zmieniła się na lepsze po Study Tours to Poland.

.

Uczestnicy wizyty studyjnej STP podczas malowania muralu Marka Edelmana spotkali ministra Michała Boniego

Uczestnicy wizyty studyjnej STP podczas malowania muralu Marka Edelmana spotkali ministra Michała Boniego, źródło: materiały organizatorów

W założeniu zespołu organizującego Study Tours to Poland, czyli wizyty studentów z państw Europy Wschodniej w Polsce, program powinien skupiać się na pozytywnych przemianach transformacyjnych w niepodległej Polsce. Tę szeroką narrację oparliśmy o tematy związane z miastem i miejskością. Ostatnie lata to prawdziwy wybuch dyskusji na temat roli miasta, jak i inicjatyw oddających przestrzeń miejską prawowitym właścicielom – mieszkańcom. Warszawa i Katowice, gdzie gościliśmy uczestników wizyty, to miejsca pełne pozytywnych przykładów działań na rzecz miasta i mieszkańców.

Temat przewodni udało nam się ukazać wielowymiarowo i niestandardowo.  Za przykład weźmy jeden wybrany dzień z całej wizyty. Środę 17 kwietnia rozpoczęliśmy od spotkania z zespołem, który wdraża w Warszawie system rowerów społecznych Veturilo. Dowiedzieliśmy się, jak to wszystko działa, jakie są założenia i wymierne korzyści z powiększającej się grupy zroweryzowanych mieszkańców Warszawy. Następnie udaliśmy się do Centrum Komunikacji Społecznej, gdzie Karolina Kowalczyk wyłożyła idee konsultacji społecznych prowadzonych na terenie Warszawy. Urzędnicy angażują mieszkańców w procesy decyzyjne. Nie bez problemów, ale udaje się poszerzać grupę obywateli biorących odpowiedzialność za miejsca, w których żyjemy. Po obiedzie przyjął nas burmistrz dzielnicy Białołęki Adam Grzegrzółka, który, rozmawiając z naszymi uczestnikami, wspomniał o systemie rowerów Veturilo instalowanych na terenie Białołęki i trwających konsultacjach społecznych na temat miejsc postojowych dla rowerów. Ładnie nam się to wszystko zgrało.

Pozostałe dni organizowane były wobec podobnego klucza: gdzieś na samej górze idea przemian i działań miejskich, a na poziomie spotkań zróżnicowanie i rozstrzał tematyczny. Nasi goście rozmawiali z Michałem Borkiewiczem, który założył kultowe warszawskie kluby – Plan B i Powiększenie. Wysłuchali gawędy ojca Macieja Zięby o czasach Solidarności oraz odbyli nieformalne narady z posłem Marcinem Święcickim i europosłem Pawłem Zalewskim. Malowali żonkile pod muralem Marka Edelmana przygotowanym przez mieszkańców Warszawy zwołanych przez artystę i społecznika Darka Paczkowskiego. Z Sandrą Mikołajczyk z katowickiego Centrum Wolontariatu stworzyli plan działań społecznych na dobre parę lat, a od Ani Czyżewskiej z warszawskiej Pracowni Duży Pokój dowiedzieli się, jak założyć i poprowadzić własne centrum kultury.

Ostatni akapit poświęćmy uczestnikom. Nie do końca wiem, jakimi metodami posługują się operatorzy programu Study Tours to Poland w trakcie rekrutacji. Dość powiedzieć, że efekty są znakomite, a grupa, która nam przypadła, okazała się wyjątkowa pod wieloma względami. 12 uczestników naszej wizyty przyjechało z różnych części Białorusi, Ukrainy i Rosji. Stadko okazało się pozytywnie rozgadane i ciekawe nowych doznań. Widać było, że temat wizyty ujęty w harmonogramie był dla nich prawdziwym celem, a nie tylko pretekstem do odbycia wycieczki. Część z naszych uczestników udziela się już w lokalnych organizacjach lub kołach studenckich. Nasza wizyta będzie dla nich stymulującym kopniakiem do dalszych działań i workiem dobrych pomysłów na najbliższe miesiące, a może i lata. Takie otwarte głowy, dodatkowo przebojowe i sympatyczne, dadzą sobie radę w życiu, a pewnie zrobią też jeszcze wiele dobrego dla innych.

Fundacja Wspólna Europa zorganizowała wizytę studyjną w terminie 14 – 25 kwietnia 2013 roku dzięki wsparciu i zaufaniu zespołu Study Tours to Poland, za które ogromnie dziękujemy.

 

2. W Parku Śląskim 4. Andriej na meczu Legii Warszawa 5. Podczas gry edukacyjnej Segment prowadzonej przez Dom Spotkań z Historią 6. Rowerowa przejażdzka w Chorzowie

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY