Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Pierwszy Półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji już dziś!

Konkurs Eurowizji, odbierany z przymrużeniem oka w Polsce i krajach Europy Zachodniej, cieszy niesłabnącą popularności w krajach Europy Wschodniej. Rywalizacja artystów i zespołów z niemal całej Europy (w tym roku bez udziału Polski) skupia wielomilionową publiczność przed telewizorami i mobilizuje do głosowania na ulubioną piosenkę. Tegoroczny konkurs odbywa się w szwedzkim Malmo.

Logo 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. Źródło: eurovision.tv

Logo 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. Źródło: eurowizja.orgLogo 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. Źródło: eurovision.tv


Dziś (14.05.2013) wieczorem o godz. 20 rozpocznie się pierwszy półfinał konkursu Eurowizji, w której weźmie 16-tu reprezentantów (w tym troje z kręgu naszego zainteresowania: Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia). Drugi półfinał odbędzie się w czwartek (16.05.2013), zaś w sobotę (18.05.2013) podczas wielkiego finału poznamy tegorocznego zwycięscę 58. Konkursu Eurowizji. Transmisję z konkursu można obejrzeć na oficjalnej stronie konkursu od godz. 19.30 – eurovision.tv.

Poniżej przedstawiamy dzisiejszych półfinalistów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii:

ROSJA
Wykonawca: Dina Garipova
Tytuł: What if
Twórcy: Gabriel Alares, Joakim Björnberg, Leonid Gutkin
Język: angielski
Nasi wschodni sąsiedzi wprowadzili w tym roku nieco zamętu. Jednak plotki okazały się w ostateczności prawdą – tym oto sposobem w Szwecji ujrzymy zwyciężczynię rosyjskiej wersji The voice of Russia – Dinę. Piosenkarka urodziła się ona 21 marca 1991 roku w Zielonodolsku w Tatarstanie w rodzinie lekarzy. Rosyjscy dziennikarze nazywają ją posiadaczką magicznego głosu lub rosyjską Adele. Jest wielokrotną laureatką krajowych festiwali i konkursów wokalnych. Po zdobyciu 1-ego miejsca  w Głosie Rosji otrzymała tytuł zasłużonej artystki Republiki Tatarstanu.


UKRAINA
Wykonawca: Zlata Ognevich
Tytuł: Gravity
Twórcy: Mikhail Nekrasov, Karen Kavaleryan
Język: angielski
Niekwestionowana zwyciężczyni ukraińskich preselekcji zdobyła maksymalną notę 20 punktów zarówno od telewidzów jak i jurorów. Dzięki tej decyzji w Szwecji usłyszymy Gravity, utwór, który cieszy się sympatią wśród fanów Eurowizji. Kilka dni temu podczas wywiadu w ukraińskiej telewizji Witalij Kliczko przyznał, że jest wielkim fanem tegorocznej reprezentantki Ukrainy. Można więc liczyć na prawdziwe uderzenie.

BIAŁORUŚ
Wykonawca: Alyona Lanskaya
Tytuł: Salayoh
Twórcy: Marc Paelinck, Martin King
Język: angielski
Faworytka preselekcji uzyskała maksymalne noty zarówno w głosowaniu jurorów jak i telewidzów. Wokalistka powetowała sobie tym samym zeszłoroczne upokorzenie związane z dyskwalifikacją z powodu prawdopodobnego ustawienia głosowania esemesowego. Pierwotnie w Malmö mieliśmy usłyszeć utwór Rhythm of love, ale artystka zdecydowała, że na Eurowizji zaprezentuje Solayoh, który powstał w 2008 roku. To także wzbudziło kontrowersję z uwagi na wymóg prezentacji piosenki wcześniej nie publikowanej. Organizatorzy konkursu zaakceptowali jednak piosenkę w nowej aranżacji tłumacząc, że była ona praktycznie nieznana.

MOŁDAWIA
Wykonawca: Aliona Moon
Tytuł: A million
Twórcy: Pasha Parfeny, Yuliana Scutaru
Język: angielski
Mołdawskie selekcje należały do jednych z najbardziej zawikłanych. Kilka razy zmieniano zasady wyboru oraz daty preselekcji. Ostatecznie był one ostatnimi w Europie, swój finał miały 16 marca. Zwyciężczynią selekcji została Aliona Moon, która wykona balladę A milion.Źródło: eurowizja.org

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY