Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ćwiczenia wojskowe na terytorium Ukrainy: komu chce się przypodobać Janukowycz?

Prezydent Ukrainy zaaprobował wpuszczenie na Ukrainę zagranicznych wojskowych, którzy przywiozą ze sobą setki egzemplarzy techniki militarnej. Przeprowadzone zostaną ćwiczenia wojskowe z udziałem przedstawicieli NATO, Rosji i Białorusi. Janukowycz chce przypodobać się wszystkim.

Янукович на військових навчаннях в 2012 році. Джерело: president.gov.ua

Janukowycz na ćwiczeniach wojskowych w 2012 roku. Źródło: president.gov.ua

Ćwiczenia „Sea Breeze”

Od 1997 roku Ukraina i USA prowadzą wielonarodowe ćwiczenia morskie „Sea Breeze” dla krajów regionu czarnomorskiego. Proszę zgadnąć: kto swego czasu aktywnie temu sprzeciwiał się? Partia Regionów. Sytuacja w 2006 roku była wręcz skandaliczna. Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiła półwysep „terytorium bez NATO”, a z początkiem ćwiczeń rozpoczęły się spotkania wysoko postawionych oficjeli. Na jednej z akcji zaobserwowano deputowanego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, dyrektora Instytutu Krajów WNP, Konstantina Zatulina, w związku z czym dostał on zakaz wjazdu na Ukrainę. W odpowiedzi Duma Państwowa skierowała do rządu interpelację odnośnie przywrócenia Krymu do Rosji.

«Сі Бриз» у 2010 році. Джерело: wikipedia.org

„Sea Breeze” w 2010 roku. Źródło: wikipedia.org

W tym roku Janukowycz bezproblemowo podpisał ustawę przyjętą przez parlament Ukrainy. Za wielonarodowymi ćwiczeniami wojskowymi nie głosowali w Radzie Najwyższej jedynie komuniści. W 2013 wspólne ćwiczenia wojskowe Ukrainy i NATO w ramach „Sea Breeze” odbędą się w czerwcu-lipcu. Kolejny etap będzie miał miejsce w lipcu-wrześniu. Swoje okręty wojskowe wyślą USA, Gruzja, Rumunia i Turcja, a do manewrów zaangażowane zostanie także lotnictwo wojskowe USA i Niemiec. Podczas ćwiczeń przepracowane zostaną ćwiczenia operacyjne dot. ewakuacji, przestrzegania bezpieczeństwa ekologicznego, likwidacji skutków klęski żywiołowej oraz kontroli przestrzeni powietrznej i morskiej.

„Farwater pokoju”

W 2013 Ukraina i Rosja przeprowadzą także ćwiczenia „Farwater pokoju-2013” (już nie po raz pierwszy). Tematem tegorocznych ćwiczeń są operacje antyterrorystyczne na morzu w strefie działań obu marynarek, a celem wypracowanie wspólnych form i metod ich prowadzenia przez załogi statków, lotnictwo, sił poszukiwawczo-ratunkowych i oddziałów kontroli obu flot.  Ćwiczenia  poprowadzi dowódca Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej.

«Фарватер миру» у 2012 році. Джерело: structure.mil.ru

„Farwater pokoju” w 2012 roku. Źródło: structure.mil.ru

Ukraina chce się przyjaźnić ze wszystkimi, dlatego też nie jest przeciwna ćwiczeniom Z Rosją. Świadczy o tym choćby sytuacja, która miała miejsce w marcu tego roku – prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił niezaplanowane ćwiczenia na Morzu Czarnym. Ćwiczenia te były niespodzianką dla państw NATO, Gruzji i innych nadczarnomorskich krajów, chociaż po ich zakończeniu przedstawiciele MSZ mówili, że wiedzieli o nich zawczasu.

Między dwoma siłami

Pozablokowy status Ukrainy utrwalony jest w ustawie „O założeniach polityki wewnętrznej i zagranicznej”. Po ogłoszeniu pozablokowego statusu Ukraina razem z siłami zbrojnymi innych państw rozpoczęła czynną działalność pokojową i poszukiwawczo-ratunkową. Z jednej strony pozwala to ukraińskim wojskowym „utrzymać kondycję”, a ponadto takie programy, jak „Sea Breeze” finansowane są nie tylko przez stronę ukraińską. Samego państwa nigdy nie byłoby stać na ćwiczenia wojskowe o takiej skali. Z drugiej – taka otwartość na wszystkich powoduje napięcia w społeczeństwie.

2011 рік. Парад у Севастополі, який організовує ЧФ РФ. Джерело: flot.sevastopol.info

2011 rok. Defilada w Sewastopolu organizowana przez Flotę Czarnomorską Federacji Rosyjskiej. Źródło: flot.sevastopol.info

Rosyjska Flota Czarnomorska pozostanie na terytorium Ukrainy co najmniej do 2042 roku. Ci, którzy są niezadowoleni z pobytu FC FR w Ukrainie, sądzą, że Ukraina de facto dołączyła do konfrontacji Rosji z USA i NATO. Przeciwnicy NATO natomiast nie potrafią zrozumieć, co robią w Ukrainie amerykańscy wojskowi. Janukowycz w pewnym momencie stwierdził, że pozablokowy status otwiera perspektywy bardziej aktywnego uczestnictwa Ukrainy jako mediatora w regulowaniu konfliktów międzynarodowych. Jednak powstaje wrażenie, iż Ukraina po prostu komplikuje sobie życie. Lojalność wobec Rosji można wytłumaczyć strachem przed sąsiadem, a także chęcią uzyskania pewnych korzyści w zamian za posłuszeństwo (na przykład obniżki ceny gazu). Z kolei członkostwo w NATO mogłoby pomóc Ukrainie uzyskać dostęp do systemu podejmowania decyzji politycznych oddziałujących na szerokie spektrum procesów europejskich i znacznie przyśpieszyć proces integracji z UE. Ukrainie będzie trudno przypodobać się wszystkim. Wkrótce trzeba będzie jednak wybierać między NATO a Rosją.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY