Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

„ДА! ДА! ДА!” Od piątku rusza przegląd teatru rosyjskiego w Warszawie

Rosja. W pierwszym odruchu to słowo przywodzi na myśl ogromne przestrzenie, bogatą kulturę, niezwykłą gościnność oraz okrutną i bezwzględną władzę.  Już  od najbliższego piątku, na deskach stołecznych teatrów, to właśnie co składa się na pojęcie „rosyjskiej duszy”, będzie można doświadczyć podczas festiwalu „Da!Da!Da! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji”. Odbywający się w dniach  17 maja – 22 czerwca przegląd teatralny będzie pierwszą od lat tak obszerną prezentacją teatru rosyjskiego w Polsce.

Materiały prasowe festiwalu, źródło: organizator.

Materiały prasowe festiwalu, źródło: organizator.


Jak zapewniają organizatorzy: – prezentowane spektakle w warstwie tematycznej będą opowiadać o Rosji jako kraju, który zmaga się ze swoją totalitarną przeszłością, a zarazem kraju dynamicznych przemian społecznych i kulturowych, związanych z przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego i nowymi zjawiskami w kulturze. Nie zabraknie zatem przedstawień produkcji opartych na literaturze klasycznej i adaptacjach rosyjskiej prozy, ale również współczesnego nurtu, nowej rosyjskiej dramaturgii.

Zobacz wypowiedzi rosyjskich twórców na temat festiwalu:


Na program festiwalu będą składać się zarówno spektakle zaproszone z Rosji, jak i polska produkcja z udziałem rosyjskich twórców. Prezentacjom spektakli będą towarzyszyć wydarzenia specjalne, związane z osobami wybitnych innowatorów rosyjskiego teatru i awangardowych grup, których działalność wykracza poza tradycyjny teatr oparty na tekście. – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym wydarzenia.

Występy teatralne to jednak nie wszystko. W trakcie festiwalu w Teatrze Studio działać będzie „Klub festiwalowy” w ramach którego odbędą się koncerty, śniadania i podwieczorki rosyjskie, spotkania i dyskusje z twórcami i artystami. W dniach 27-29 maja zaplanowano w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i kinie Iluzjon konferencję poświęconą postaci wybitnego reżysera teatralnego i etyka teatru – Konstantego Stanisławskiego („Konstantin Stanisławski: teatr, kino”). 29 maja Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zaprasza na debatę „Teatr-historia-polityka” z udziałem wybitnych artystów i historyków.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu, programu wydarzeń i biletów znaleźć można tutaj.

Hucznie zapraszamy!

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY